Գտնվում է Սյունիքի մարզի Բարձրավան (Երիցաթումբ) գյուղից 3-4 կմ արևելք, Որոտան գետի բարձրադիր աջ ափին, անտառապատ կիրճերով շրջապատված եռանկյունաձև դարավանդի վրա: Սյունիքի միջնադարյան վանական համալիրներից է: Պատահաբար հայտնաբերել է գրող Ակսել Բակունցը 1932 թ.: Ըստ պատմագիր Ստեփանոս Օրբելյանի (XIII–XIV դդ.)` վանքի հիմնական կառուցապատումը կատարվել է երկու անգամ. առաջինը` 936 թ. Սիսական տոհմի քահանա Ստեփանոսի կողմից, Հրահատ իշխանի օժանդակությամբ: Երկրորդը սկսվել է առաջինից ոչ շատ ուշ և, ըստ արձանագրության, ավարտվել է 1062 թ., Սյունյաց Գրիգոր արքայի և Սյունյաց եպիսկոպոս Տեր Հովհանի հայրապետությանօրոք: Բղենո Նորավանքը բազմիցս վերակառուցվել է, բայց մեզ է հասել կիսավեր վիճակում: Վանքի մոտ նշմարվում են պարսպի և օժանդակ շենքերի մնացորդներ: Նախնական կառույցը, ըստ ուսումնասիրության, եղել է փոքր ծավալի հուշարձան` ուղղանկյուն հատակագծով, արևելյան կողմում դուրս եկող ավանդատներով, երկթեք ծածկով, կողային լայն կամարաշարերով:
Եկեղեցի-համալիրի կենտրոնական կառույցն է, ունի թաղածածկ դահլիճի հորինվածք, կառուցված բազալտի մեծադիր քարերով: Հատակագծային հորինվածքի յուրօրինակությամբ հայ ճարտարապետության եզակի հուշարձաններից է: Հյուսիսային, հարավային և արևմտյան ճակատների երկայնքով հավելված են սրահներ, երկու ուղղանկյուն սենյակներ` ամփոփվա ծընդհանուր երկլանջ կղմինդրածածկի ներքո: Կամարակապ մեծադիր բացվածքները, որոնցից երկուսը զբաղեցնում են հյուսիսային և հարավային ճակատներն ամբողջությամբ, եկեղեցին վերածել են ընդարձակ բաց սյունասրահի, որը, ենթադրում են, նախատեսված էր դրսում գտնվողներին ժամասացությունը տեսանելի և լսելի դարձնելու համար: Կառույցը ձևավորված է բարձրարվեստ որմնաքանդակներով, որոնք սերտորեն կապված են որմնանկարչության և մանրանկարչության Տաթևի դպրոցի հետ: Առանձնակի շեշտված է արևմտյան ճակատի քանդակազարդ շքամուտքը: Եկեղեցու արտաքին պատերին` սալաքարերի վրա զետեղված են Քրիստոսի կյանքը պատկերող բարձրաքանդակներ: Պահպանված ութ սալաքարերից երկուսն են իրենց տեղում` «Ավետումն» ու «Համբարձումը» , մնացածը վայր են ընկել:
Գավիթ-սյունասրահ–կից է եկեղեցուն արևմտյան կողմից` ընդգրկելով ճակատային ողջ պատը:
Վերանորոգվել է 1959-1961 թթ. ամրացվել են արևելյան պատի հիմքերը, ճակատները պսակող քիվերը, տանիքը, թաղը և այլ հատվածներ: 2011 թ. «Երկիր և մշակույթ» կազմակերպության կենտրոնական վարչության անդամ Ժիրայր Գասպարյանն իր անձնական միջոցներով իրականացրել է համալիրի տանիքի խոտածածկի հեռացման և սալածածկույթի ջրամեկուսացման աշխատանքներ:

МОНАСТЫРСКИЙ КОМПЛЕКС БГЕНО НОРАВАНК
Монастырь Бгено Нораванк находится в 3-4 км восточнее села Барцраван (Ерицатумб), на высоком правом берегу реки Воротан, на треугольном плато, окруженном покрытыми лесами ущельями. Это один из средневековых монастырских комплексов Сюника. В 1932 г. его случайно обнаружил писатель Аксель Бакунц. Согласно сведениям историографа Степаноса Орбеляна (XIII-XIV вв.), строительство монастыря осуществлялось в два этапа: первый – в 936 г. священником Степаносом из рода Сисакан при посредничестве князя hРаhата, второй – начался несколько позднее и, согласно надписи, был завершен в 1062 г. при сюникском царе Григоре, при патриаршестве сюникского епископа Тер hОвана.
Монастырь Бгено Нораванк многократно перестраивался, но до нас дошел в полуразрушенном состоянии. Прослеживаются следы монастырской стены и остатки подсобных строений. Согласно исследованиям, первоначально это было маленькое по объему, прямоугольное в плане строение с выступающими восточными ризницами, двускатной кровлей и боковыми широкими аркадами.
Церковь-центральное сооружение комплекса, композиционно представлет собой сводчатый зал, возведенный крупными камнями базальта. Это один из оригинальных в плане памятников армянской архитектуры. Пристроенные вдоль северного, южного и западного фасадов залы и две прямоугольные комнаты взяты под общую двускатную черепичную кровлю. Большие арочные проемы, два из которых занимают всю поверхность северного и южного фасадов, превращают церковь в обширный открытый портик, который, предполагается, предназначался для находящихся снаружи прихожан и делал их участниками богослужения. Стены покрыты высокохудожественными рельефами, которые органично связаны с татевской школой искусства настенной живописи и миниатюры. Особенно выделяется орнаментированный портал западного фасада. На каменных плитах облицовки внешней стены церкви – горельефное изображение жития Христа. На месте сохранились две плиты (“Благовещение”, “Вознесение”), остальные упали на землю.
Притвор-портик–примыкает к церкви по всей длине западного фасада.
Монастырь Бгено Нораванк ремонтировался в 1959-1961 гг.: был укреплен фундамент восточной стены, венчающие фасады карнизы, кровля и др. участки. В 2011 г. на средства Жирайра Гаспаряна, члена центрального управления организации “Страна и культура”, были проведены работы по очистке кровли от растительности и осуществлена гидроизоляция плит облицовки.