Հայաստանում անցկացվող «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում, ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, սեպտեմբերի 25-ին, Վանաձորի Հովհ. Թումանյանի անվան N 3 հիմնական դպրոցում, անցկացվել է բաց դաս, որն ուղեկցվել է սլայդ-ցուցադրությամբ: Քանի որ այս տարի «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագիրը Հայաստանում անցկացվում է «Հիշատակի ժառանգությունը» խորագրով և իրականացվող միջոցառումները նվիրված են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, ապա Վանաձորի դպրոցի բաց դասն անցկացվել է «Զորավար Անդրանիկը և Հայոց Մեծ եղեռնը» թեմայով:
Դասին ներկա են եղել դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտները: Լոռու ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Ա. Գերյանը ներկաներին ծանոթացրել է «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրին, թվարկել Եվրոպական մշակութային կոնվենցիային միացած երկրների անունները, խոսել այս ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի մշակութային օջախներում անցկացվող միջոցառումների մասին : Մարզային ծառայության գիտաշխատող Հ. Մարուքյանը աշակերտներին ներկայացրել է Մեծ զորավարի կյանքի մանրամասները՝ ֆիդայական շարժմանը անդամագրվելու պատճառները, հերոսական կյանքից որոշ դրվագներ (Մշո Առաքելոց վանքի ճակատամարտից, օսմանյան կայսրության դեմ Անդրանիկի Բուլղարական բանակի կազմում հայ աշխարհազորայիններով մասնակցության մասին, Դիլմանի և Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերի մասին և այլն): Բաց դասի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայոց երկու մեծերի՝ Զորավար Անդրանիկի և Հովհ. Թումանյանի մտերմությանն ու համատեղ աշխատանքին, ազգի համար բախտորոշ այդ ծանր տարիներին: Դասն ավարտվել է ակտիվ քննարկումերով, մարզային ծառայության աշխատակիցները պատասխանել են աշակերտներին հետաքրքրող բազմաթվ հարցերի :
Դպրոցի տնօրեն Հեղինե Կոստանյանն իր շնորհակալական խոսքում կարևորել է ազգային հերոսներին ճանաչելուն և հայրենասիրական ոգին բարձր պահելուն միտված նման միջոցառումները:

ДНИ ЕВРОПЕЙСКОГО НАСЛЕДИЯ. ОТКРЫТЫЙ УРОК В МАРЗЕ ЛОРИ
25 сентября по инициативе региональной службы ОИС Лори, в рамках программы «Дни Европейского наследия», в Ванадзорской средней школе N 3 им. О. Туманяна прошел открытый урок, сопровождающийся слайд-презентацией. В этом году программа «Дни Европейского наследия» проходит под девизом «Наследие памяти» и все проводимые мероприятия посвящены 100-летию Геноцида армян. Открытый урок в Ванадзорской школе прошел тему «Зоравар Андраник и Геноцид армян».
На уроке присутствовали учащиеся 9-ых классов. Начальник региональной службы ОИС Лори А. Герян представил собравшимся программу «Дни Европейского наследия», ознакомил со список стран, присоединившихся к Европейской культурной конвенции, рассказал о мероприятиях, проводимых в культурных центрах Армении, в рамках этой программы. Научный сотрудник региональной службы Г. Марукян представил учащимся подробности жизни Зоравара, причины его присоединения к движению фидаинов, рассказал некоторые героические эпизоды его жизни (битва у собора Апостолов в Муше, участие армянского ополчения в составе болгарской армии Андраника против Османской империи, о сражениях Дильмана и Гаракилиса и т.д.). На открытом уроке говорили также о дружбе двух великих армян – Андраника и О. Туманяна, об их совместной работе в трудные и решающие годы для нации. В ходе оживленной дискуссии сотрудники региональной службы ответили на многочисленные вопросы учащихся.
В своей благодарственной речи директор школы Елена Костанян подчеркнула необходимость знать и помнить национальных героев и важность проведения таких мероприятий для воспитания высокого патриотического духа молодежи.