«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՔՊ և ԱԻ 2016 թ. հիմնական միջոցառումների պլանի համաձայն, ս.թ. փետրվարի 24-ին անցկացվեց` «Հրդեհի դեպքում աշխատակիցների, մշակութային և նյութական արժեքների պաշտպանության կազմակերպումը» թեմայով ուսումնական վարժանք:
Նպատակը` ՔՊ համակարգի արդյունավետության բարձրացումն է, հնարավոր հրդեհի դեպքում մարդկանց և նյութական արժեքների պաշտպանության ապահովումը, աշխատակիցների արագ, ճիշտ կողմնորոշվելուն նպաստելն ու արտակարգ պատահարի մասին գիտելիքների փոխանցումը:
Մտահղացման պլանի համաձայն պայմանական հրդեհը բռնկվում է աշխատանքային ժամին, կազմակերպության 2-րդ հարկաբաժնի սենյակներից մեկում` տարածվելով դեպի տանիք և հարակից սենյակներ: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի օգնականը նկատելով հրդեհը այդ մասին տեղեկացնում է կազմակերպության ղեկավարին, հետո նաև` ահազանգում 911 ծառայություն: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հանձնարարությամբ ՔՊ պետ, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Ս. Առաքելյանը հրահանգում է կազմակերպել աշխատակիցների, նաև արժեքավոր փաստաթղթերի տարհանումը: Ծխապատ գոտուց դուրս է բերվում մի աշխատակից, որին բուժօգնության կազմավորումն առաջին օգնություն է ցույց տալիս: «Տուժածը» խուճապի հետևանքով վնասել էր ձեռքը: Կազմավորումները շենքից դուրս բերեցին նաև 3 արկղ առաջնահերթ տարհանման ենթակա նյութական արժեքները: Առավել բարդ առաջադրանք ուներ հրդեհի վայր ժամանած ՏԿ և ԱԻՆ Երևանի փրկարարական վարչության Կենտրոն բաժնի թիվ 1 հրշեջ-փրկարարական ջոկատը:
Մշակված պլանի համաձայն, բոլորը տարհանվեցին շենքից, բացառությամբ մի աշխատակցի: Նախնական տվյալներով հրդեհի ժամանակ նա գտնվել էր շենքում:
Հրդեհաշիջման ղեկավարի հրամանով ջոկատը սկսեց հրդեհաշիջման աշխատանքները և արդյունքում շատ կարճ ժամանակահատվածում հրդեհն արդեն մեկուսացված էր ու մարված: Հրշեջ-փրկարարները հրդեհի օջախին մոտ հայտնաբերեցին ու տարհանեցին «անգիտակից» վիճակում գտնվող աշխատակցին, ինչպես նաև դուրս բերեցին վտանգավոր գոտուց դեռևս չտարհանված առաջնահերթ տարհանման ենթակա նյութական արժեքները:
Փոխկապակցված և օպերատիվ գործողությունների շնորհիվ մարդկային և մշակութային կորուստներ չեղան:
Ստեղծված իրավիճակի, նաև ձեռնարկված քայլերի մասին կազմավորումները պարբերաբար զեկուցում էին ՔՊ պետին, վերջինս էլ ՀՀ մշակույթի նախարարին և օպերատիվ հերթապահին:
Ուսումնական վարժանքն ավարտվեց նախապես մշակված պլանի համաձայն, «աստղաբաշխական 30 րոպե» ժամանակահատվածում:
Ամփոփելով միջոցառումը «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը նշեց, որ նման միջոցառումներն ավանդական են դարձել, ուսումնավարժանքն արդարացրեց սպասելիքները և փաստեց, որ մեր կազմավորումներն ունեն համապատասխան գիտելիքներ և հմտություններ արտակարգ իրավիճակների և քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում:
«Ուսումնավարժանքի արդյունքը գնահատում եմ լավ: Նման միջոցառման նպատակն է ստուգել ոչ միայն մեր փրկարարների մասնագիտական պատրաստվածությունը, այլև կազմակերպության համապատասխան կազմավորումների ու մեր աշխատակիցների փոխհամագործակցության արդյունավետությունը: Պայմանական հրդեհի օջախը շենքի երկրորդ հարկում էր, հրշեջների առջև խնդիր էր դրված որոնողափրկարարական աշխատանքներ իրականացնել, ինչպես նաև ցույց տալ առաջին օգնություն: Հրդեհի օջախը մարելու համար երկու ուղղություն օգտագործվեց՝ մեկը՝ սանդուղքի միջոցով, մյուսը՝ մուտքից: Հրդեհը մարվեց կարճ ժամանակում, «տուժածներին» դուրս բերեցին շենքից և բուժօգնություն ցույց տվեցին», – լրագրողների հետ զրույցում ասաց Երևանի ՓՎ Կենտրոն բաժնի պետ, փրկարար ծառայության փոխգնդապետ Կամո Ոսկանյանը:
Ուսումնավարժանքի ավարտին ՔՊ պետ, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Ս. Առաքելյանը զեկուցեց ուսումնավարժանքի արդյունքները: Նշվեցին բացթողումներն ու թերացումները, կարևորվեց դրանց վերացման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքները:

УЧЕБНАЯ ТРЕНИРОВКА ПОМОЖЕТ БЫСТРО И ПРАВИЛЬНО СРЕАГИРОВАТЬ В СЛУЧАЕ ЧРЕЗВЫЧАЙНОЙ СИТУАЦИИ
24 февраля сего года, согласно с планом основных мероприятий на 2016 год ГНО «Служба по охране» ГО и ЧС, в ГНО «Служба по охране» прошла учебная тренировка на тему «Организация защиты персонала, культурных и материальных ценностей в случае пожара».
Цель – повышение эффективности системы ГО, обучение персонала быстро и правильно ориентироваться во время пожара, передача знаний о чрезвычайных происшествиях.
В соответствии с подготовленным планом условный пожар вспыхнул в одной из комнат 2-го этажа во время рабочего дня и распространился на крышу и соседние помещения. Заместитель директора ГНО, заметив пожар, оповестил об этом директора, а затем службу 911. По поручению директора, начальник ГО, заместитель директора ГНО С. Аракелян приказал организовать эвакуацию служащих, а также ценных документов. Из зоны пожара эвакуировали «потерпевшего» и оказали первую мед. Помощь, который в панике поранил руку. Подразделение вынесло из здания 3 коробки с материальными ценностями, подлежащими первоочередной эвакуации. Самой трудной была задача у пожарно-спасательного отряда пожарной части № 1 Центрального административного округа г. Еревана Министерства ТУ и ЧС РА, прибывшего на место пожара.
В соответствии с разработанным планом, все сотрудники были выведены из здания, за исключением одного, который по предварительным данным находился в здании.
По приказу начальника пожарно-спасательного отряда пожар был локализован и потушен в короткое время.
Из очага пожара в «бессознательном» состоянии был эвакуирован «потерпевший», а также вынесены оставшиеся материальные ценности, подлежащие первоочередной эвакуации.
Благодаря скоординированным и оперативным действиям человеческих и материальных потерь не было.
О создавшейся ситуации и принятых мерах подразделения периодически докладывали начальнику ГО, последний докладывал министру культуры РА и оперативному дежурному.
Обучение закончилось согласно разработанному плану, в течение 30 астрономических минут.
Подводя итоги мероприятия, директор ГНО «Служба по охране» Владимир Погосян отметил, что подобные мероприятия стали традиционными. Учебная тренировка оправдала ожидания и доказала, что наши подразделения имеют соответствующие знания и навыки в области гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций.
«Учебную тренировку я оцениваю на «хорошо». Целью данного мероприятия является не только проверка профессиональных навыков наших спасателей, но и эффективность взаимодействий соответствующих подразделений и сотрудников. Условный пожар вспыхнул на втором этаже здания и перед пожарниками стояла задача проведения поисково-спасательных работ, а также оказание первой помощи. Для тушения пожара было использовано два направления: через лестницу и через вход. Огонь был потушен за короткое время, «потерпевшие» были выведены из здания и им была оказана медицинская помощь»,- рассказал журналистам начальник отдела СС Центрального района г. Еревана, подполковник Камо Восканян.
В завершении начальник ГО, заместитель директора ГНО С. Аракелян доложил о результатах учебной тренировки. Были отмечены недостатки и меры по их устранению.