Monthly Archives: July 2016
Սանահինի զանգակատունը համալիրի գլխավոր կառույցներից մեկն է՝ եռահարկ առանձին շինություն: Կառուցվել է 12-րդ դարի վերջին կամ 13-րդ դարի սկզբին: Հետագայում նորոգվել է, սակայն դրա հետևանքով ոչ [...]
ԿԱՄԱՎՈՐՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՑ ԿՄԵԿՆԵՆ ՎԱՌ ՏՊԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՎ ՈՒ ԿՐԿԻՆ ԱՅՑԵԼԵԼՈՒ ՑԱՆԿՈՒԹՅԱՄԲ
2017-10-31T16:12:58+00:00 27/07/2016|«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2016» ծրագրի շրջանակում «Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կամավորական աշխատանքների ծառայության հանրապետական շտաբի օժանդակությամբ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում գործող ճամբար-կայանատեղիում «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, [...]
ԱԳԱՐԱԿ ՎՆՍԱՐ
2016-07-28T11:50:04+00:00 25/07/2016|Լրահոս, Սյունիքի Հուշարձաններ|
Սյունիքի մարզ, պետ. ցուցիչ `8.54.1: Հալիձոր գյուղատեղիից 1.2 կմ հյուսիս-արևելք, Շինուհայր տանող ճանապարհից աջ, ժայռոտ բլրի վրա է գտնվում «Վնսար» ագարակը: Տեղացիները տարածքն անվանում են «Խաչի [...]
ԵԿԵՂԵՑԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐ ՍՈՒՐԲ ԳԵՎՈՐԳ
2016-07-28T11:40:03+00:00 21/07/2016|Լոռի Հուշարձաններ, Լրահոս|
Լոռու մարզ, գ. Աքորի, պետ. ցուցիչ N 5.22.7 Սուրբ Գևորգ եկեղեցական համալիրը գտնվում է Աքորի գյուղի կենտրոնական մասում: Այն բաղկացած է պատմական տարբեր ժամանակներում կառուցված երկու [...]
ՆԿԱՐՉՈՒԹՅԱՆ ԴԱՍ-ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ «ԶՎԱՐԹՆՈՑԻ» ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ
2017-10-31T16:12:58+00:00 20/07/2016|«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2016» ծրագրի շրջանակներում ս/թ հուլիսի 14-ից «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում «Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կամավորական աշխատանքների ծառայության հանրապետական շտաբի օժանդակությամբ գործող [...]
ԱՅՆԹԱՊ ՀԱՄԱՅՆՔ. ԱՐԱՐԱՏԻ ՄԱՐԶ
2016-07-28T11:43:28+00:00 19/07/2016|Արարատի Հուշարձաններ, Լրահոս|
Այնթապ գյուղը գտնվում է Երևան-Արտաշատ խճուղու վրա, Երևանից 2 կմ հյուսիս-արևելք: Գյուղը վերաշինվել է 1830-ական թվականներին, Խոյից գաղթած բնակիչների կողմից: Մինչ Այնթապ վերանվանվելը (1970թ.) բնակավայրը հայտնի [...]
ԱՄՓՈՓՎԵԼ Է ՊՈԱԿ-Ի 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՌԱՋԻՆ ԿԻՍԱՄՅԱԿԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔԸ
2016-08-01T14:59:02+00:00 18/07/2016|Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մարզային ծառայությունները, արգելոցները, արգելոց-թանգարանները և բաժինները հուլիսի 13-15-ը ներկայացրել են 2016 թավականի առաջին կիսամյակի ընթացքում աշխատանքային պլանով և [...]
ԴԱՍԱԿԱՆ ԵՐԱԺՇՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՍՄՈՒՆՔԻ ԵՐԵԿՈ ԲԵՐԴ ՔԱՂԱՔՈՒՄ
2018-03-29T16:00:17+00:00 14/07/2016|Տավուշ, Լրահոս|
Համերգային ծրագիրը կազմակերպել էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Տավուշի հոգևոր թեմը, ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայությունը և Բերդի քաղաքապետարանը: Շուրջ 2 ժամ տևած մշակութային հարուստ միջոցառման ժամանակ ունկնդրին [...]
ՍԱՆԱՀԻՆԻ ԳԱՎԻԹՆԵՐԸ
2016-07-11T15:00:34+00:00 07/07/2016|Լոռի Հուշարձաններ, Լրահոս|
Սանահինի վանական համալիրի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու նախագավիթը համարվել է նաև համալիրի մեծ գավիթ: Այս շենքը կոչվել է նաև «դրսի գավիթ», «Աստվածածնա ժամատուն», «նախագավիթ»: Այսօր մեծ գավիթն [...]
ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ՊՐԱԿՏԻԿԱ ՊՈԱԿ-Ի ՄԱՍՆԱՃՅՈՒՂԵՐՈՒՄ
2018-03-29T15:53:11+00:00 06/07/2016|«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, Արագածոտն, Լրահոս|
Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Թանգարանային գործ և հուշարձանների պահպանության բաժնի 3-րդ կուրսի ուսանողներն իրենց ամառային ուսումնաճանաչողական պրակտիկայի շրջանակներում այցելել են «Մեծամոր» պատմահնագիտական, «Զվարթնոց» [...]

Monthly Archives: July 2016
Колокольня - одно из важнейших сооружений монастырского комплекса Санаин. Она представляет собой трехэтажное отдельно стоящее строение датируемое концом XII - началом XIII вв. Позднее неоднократно ремонтировалась, [...]
ВОЛОНТЕРЫ ПОКИДАЮТ АРМЕНИЮ С ЯРКИМИ ВПЕЧАТЛЕНИЯМИ И ЖЕЛАНИЕМ ВЕРНУТЬСЯ ВНОВЬ
2017-10-31T16:12:58+00:00 27/07/2016|Историко-культурный музей -заповедник “Звартноц”, Новостная лента|
В рамках программы ЮНЕСКО «Патримонито 2016» и при поддержке республиканского штаба службы волонтерской работы «Студенческие отряды Армении» в действующем лагере на территории историко-культурного музея-заповедника «Звартноц» были [...]
ХУТОР ВНСАР
2016-07-28T11:50:04+00:00 25/07/2016|Новостная лента, Памятники Сюуника|
Марз Сюник, гос.индекс 8.54.1. В 1,2 км северо-восточнее селища Алидзор, по правую сторону дороги ведущей в Шинаайр, на скалистом холме находится хутор «Внсар». Местные жители называют [...]
ЦЕРКОВНЫЙ КОМПЛЕКС СУРБ ГЕВОРГ
2016-07-28T11:40:03+00:00 21/07/2016|Памятники Лори, Новостная лента|
Марз Лори, с. Акори, гос.индекс 5.22.7 Церковный комплекс Сурб Геворг находится в центральной части села Акори. Он состоит из двух пристроенных друг к другу, но возведенных [...]
СЕЛО АЙНТАП
2016-07-28T11:43:28+00:00 19/07/2016|Памятники Арарата, Новостная лента|
Марз Арарат, община Айнтап. Село Айнтап находится двух км северо-восточнее г. Еревана. Село было перестроено в 1830-х гг. беженцами из села Хой (Зап. Армения). Село, известное [...]
ГНО ОБОБЩИЛA РАБОТУ, ПРОДЕЛАННУЮ ЗА ПЕРВОЕ ПОЛУГОДИЕ 2016 ГОДА
2016-08-01T14:59:02+00:00 18/07/2016|Новостная лента|
13-15 июля региональные службы ОИС, заповедники, музеи-заповедники и отделы ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» представили отчеты о работах, выполненных за первое полугодие [...]
ВЕЧЕР КЛАССИЧЕСКОЙ МУЗЫКИ И ПОЭЗИИ В ГОРОДЕ БЕРД
2018-03-29T16:00:17+00:00 14/07/2016|Тавуш, Новостная лента|
Концерт был организован по инициативе Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви, региональной службы ОИС Тавуша и мэрией Берда. В течение двухчасового мероприятия зрителям была представлена красивая музыка [...]
ГАВИТЫ-ПРИТВОРЫ МОНАСТЫРСКОГО КОМПЛЕКСА САНАИН
2016-07-11T15:00:34+00:00 07/07/2016|Памятники Лори, Новостная лента|
Предпритвор церкви Сурб Аствацацин (Св. Богородицы) монастырского комплекса Санаин считался самым большим гавитом-притвором комплекса. Это здание известно и как «внешний гавит-притвор», «часовня Богородицы», предпритвор. Сегодня он [...]
УЧЕБНАЯ ПРАКТИКА В ФИЛИАЛАХ ГНО
2018-03-29T15:53:11+00:00 06/07/2016|Историко-археологоческий музей-заповедник “Мецамор”, Арагацотн, Новостная лента|
В рамках летней учебной практики третьекурсники отделения Музейное дело и охрана историко-культурных сооружений Армянского государственного педагогического университета им. Х. Абовяна посетили историко-археологоческий музей-заповедник «Мецамор», историко-культурный музей-заповедник [...]