ՏՈՆԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ ԱՐԵՆԻՈՒՄ ԵՎ ԳԱՌՆԻՈՒՄ
Սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի անկախության 25 ամյակին նվիրված միջոցառում է անցկացվել Արենի համայնքի միջնակարգ դպրոցի և «Արփի» բնապատմական արգելոցի աշխատակիցների համատեղ ջանքերով։ Հայրենասիրական ոգով տոգորված միջոցառումը սկսվել է Հայաստանի օրհներգով, որի ընթացքում աշակերտները հպարտ ծածանել են հայկական եռագույնը։
Դպրոցի տնօրեն Ա. Հայրապետյանը տոնի առթիվ շնորհավորել է ներկաներին, ապա՝ հանդես եկել Հայաստնի անկախությանը նվիրված զեկույցով, ընթերցել անկախության հռչակագիրը: Պատանիներն իրենց հայրենասիրական ելույթներով՝ բանաստեղծություններով, երգ ու պարով օրը դարձրել են ավելի տոնական ու հիշարժան։ Անկախության սերնդի ներկայացուցիչները չեն մոռացել հիշատակել այն քաջորդիներին, ովքեր իրենց կյանքի գնով են ամրապնդել հայրենիքի ազատությունն ու անկախությունը։
Միջոցառման ավարտին աշակերտները ծաղիկներ են խոնարհել Արցախյան հերոսամարտում անմահացած Արենիի քաջերի հուշաքար- խաչքարի առջև։
Հայաստանի անկախության 25 ամյակին նվիրված տոնական միջոցառում է տեղի ունեցել նաև «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում։ Նախ՝ Գառնու տաճարում «Արորդիների ուխտի» քրմերը նախնյաց հիշատակի փառաբանման ծես են կատարել, այնուհետև՝ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի և Գառնիի մշակույթի տան համատեղ ջանքերով տեղի է ունեցել տոնական համերգ, ելույթ են ունեցել պարային խմբեր և անհատ կատարողներ։

ПРАЗДНИЧНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ В АРЕНИ И ГАРНИ
21-го сентября, совместными усилиями средней школы общины Арени и сотрудников природно-исторического заповедника «Арпи» было проведено мероприятие, посвященное 25-й годовщине независимости Армении. Мероприятие, пронизанное духом патриотизма, началось с национального гимна Армении, в ходе которого ученики гордо подняли армянский триколор.
Директор школы А. Айрапетян поздравил всех присутствующих с праздником, а затем выступил с речью о Независимости Армении и зачитал Декларацию о Независимости. Учащиеся своими патриотическими выступлениями – стихами, песнями и танцами сделали этот день более праздничным и запоминающимся. Представители поколения Независимой Армении вспомнили героев, которые ценой жизни отстояли свободу и независимость родины.
В завершение мероприятия ученики возложили цветы к хачкару-памятнику бессмертным героям – аренийцам Арцахской войны.
Праздничное мероприятие, посвященное 25-ой годовщине Независимости Армении прошло также в историко-культурном музее-заповеднике «Гарни».
Вначале, в храме Гарни священники « Арординери ухт» провелит обряд почитания памяти предков, а затем совместными усилиями историко-культурного музея-заповедника «Гарни» и Дома культуры Гарни был организован праздничный концерт с участием танцевальных коллективов и отдельных исполнителей.p>