ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ ՀՀ երիտասարդական հիմնադրամի Եղեգնաձորի մասնաճյուղի դահլիճում բացվել է «Վայոց ձորի պատմության և մշակույթի հուշարձանները երիտասարդների աչքերով» գեղանկարչական աշխատանքների ցուցահանդես:
Մինչ այդ՝ մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ անցկացվել էր մարզի 20 դպրոցների շնորհալի երեխաների գեղանկարչական աշխատանքների մրցույթ: Լավագույն 45 աշխատանքներ ընդգրկվել էին վերոնշյալ ցուցադրության մեջ:
Ցուցահանդեսում հաղթողներ և պարտվողներ չեն եղել: Ամփոփելով արդյունքները՝ մարզի 10 դպրոցներ արժանացել են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի շնորհակալագրերին, ՊՈԱԿ-ի պատվոգրերով պարգևատրվել են 11 լավագույն գործերի հեղինակները:
Վայոց ձորի մարզպետարանի կրթության և մշակույթի վարչության պետ Արփիար Ղազարյանը խրախուսելով նախաձեռնությունը նշել է, որ անհրաժեշտ է միջոցառումը դարձնել ավանդական` ընդգրկելով ավելի շատ շնորհալիների: Ցուցահանդեսի կազմակերպումը կարևորել է նաև Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարանի տնօրեն, գեղանկարիչ Կամո Սահակյանը:
ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը շնորհակալություն է հայտնել դպրոցների տնօրեններին, նկարչության ուսուցիչներին, ՀՀ երիտասարդական հիմնադրամի Վայոց ձորի մասնաճյուղի անձնակազմին, ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցներին` ցուցահանդեսի աշխատանքները բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար: «Այս նախաձեռնության նպատակը պատանիներին հայրենի հուշարձաններին ծանոթացնելն է, ազգային արժեքների վերականգմանն ու պահպանմանը նպաստելը: Պատմության և մշակույթի հուշարձանների նկատմամբ հոգածություն սերմանելը կնպաստի, որպեսզի պատանիները ոչ միայն ճանաչեն այլև սրտացավ ու ակտիվ լինեն այդ հուշարձանների պահպանության գործում»,- ասել է Մելանյա Դովլաթյանը:
ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ անցկացվել է նաև Ավարայրի ճակատամարտի 1565-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառում: Կազմակերպվել է Վանդանանց նահատակների հիշատակին նվիրված երթ՝ Եղեգնաձոր-Շատին-Արտաբույնք երթուղով: Դրանք հենց այն բնակավայրերն են, որտեղ տեղի են ունեցել չորս մեծ ճակատամարտերը:
Միջոցառումը մեկնարկել է Եղեգնաձորի Սուրբ Սարգիս եկեղեցուց: Միջոցառմանը մասնակցել են հուշարձանների պահպանության ոլորտի աշխատակիցները, մարզային Տարածաշրջանային քոլեջի դասախոսները, Վայոց ձորի թեմի հոգևոր դասը, եղեգնաձորցիները: Նրանք նախ՝ ներկա են եղել Վայոց ձորի թեմի առաջնորդ Աբրահամ Արքեպիսկոպոս Մկրտչյանի անցկացրած նահատակների հիշատակին նվիրված եկեղեցական արարողությանը, այնուհետև՝ հավաքվածները բարձրացել են «Քյոշկ» ամրոց, ծաղիկներ խոնարհել զոհվածների հիշատակին և լսել ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության գիտական խորհրդի անդամ Կ. Կարապետյանի Վարդանանց պատերազմի վերաբերյալ պատմական ակնարկը: Ապա՝ ճանապարհային ոստիկանության ուղեկցությամբ երթի ավտոշարասյունն ուղևորվել է Վարդանանց ճակատամարտերի վայրեր: Նահատակների հիշատակին կառուցված սրբավայրերում ծաղիկներ են դրվել և մոմեր վառվել:
Երթն ավարտվել է Արտաբույնքում, որտեղ մշակույթի տանը Պետական քոլեջի և Եղեգնաձորի երաժշտական դպրոցի սաների մասնակցությամբ կազմակերպվել է գրական-երաժշտական ցերեկույթ: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար, պատմական գիտությունների թեկնածու Արմեն Աբգարյանը:

2018-03-29T16:00:42+00:00 27/05/2016|Вайоц Дзор|
По инициативе региональной службы ОИС Вайоц Дзора в актовом зале Ехегнадзорского филиала Молодежного фонда открылась выставка картин «Памятники истории и культуры Вайоц Дзора глазами молодежи».
До открытия выставки, по инициативе региональной службы в 20 школах был организован конкурс живописи среди одаренных детей. 45 лучших работ были включены в выставку.
На выставке не было ни победителей, ни проигравших. После подведения итогов, 10 школ были награждены благодарственными грамотами ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников». Почетные грамоты ГНО были вручены авторам 11 лучших работ.
Начальник департамента образования и культуры Вайоцдзорского марзпетарана Арпиар Казарян, одобрив инициативу, отметила, что проведение таких мероприятий нужно превратить в традицию и расширить количество одаренных участников. О важном значении выставки говорил также директор Ехегнадзорского геологического музея, художник Камо Саакян.
Начальник региональной службы ОИС Вайоц Дзора Мелания Довлатян поблагодарила директоров школ, учителей рисования, коллектив Ехегнадзорского филиала Молодежного фонда, сотрудников региональной службы ОИС Вайоц Дзора за отличную организацию выставки. «Эта инициатива направлена на ознакомлении молодежи с родными памятниками, на содействие в восстановлении и охране национальных ценностей. Воспитание бережного отношения к историческим и культурным памятникам будет способствовать тому, чтобы молодежь не только была знакома с памятниками, но и активно и добросовестно охраняла их», – сказала Мелания Довлатян.
По инициативе региональной службы ОИС Вайоц Дзора было также проведено мероприятие, посвященное 1565-й годовщине Аварайрской битвы. В честь погибших Вардананцах, по маршруту Ехегнадзор-Шатин-Артабуйнк, был организован марш памяти по местам четырех великих сражений.
Мероприятие стартовало в церкви Святого Саркиса г. Ехегнадзора, где сотрудники региональной службы, преподаватели Региональниго колледжа, духовенство епархии Вайоц Дзора, жители Ехегнадзора приняли участие в церковной церемонии, которую провел архиепископ Вайоцдзорской епархии Абраам Мкртчян, посвященной памяти погибших. Затем участники поднялись в замок «Кошк», где возложили цветы и послушали исторический обзор члена научного совета региональной службы ОИС Вайоц Дзора К. Карапетяна об исторической битве. После чего, автоколонна участников марша в сопровождении полицейского кортежа, направились к местам сражений. В святилищах, построенных в память о погибших, были возложены цветы и свечи.
Марш завершился в Артабуйнке, где в Доме культуры был организован литературно-музыкальный вечер с участием воспитанников Государственного колледжа и Ехегнадзорской музыкальной школы. В мероприятии также принял участие научный секретарь ГНО «Служба по охране», кандидат исторических наук Армен Абгарян.