Հայ Առաքելական եկեղեցին Քրիստոսի Հարության երրորդ կիրակին անվանում է Աշխարհամատրան կամ Կանաչ կիրակի: Այն խորհրդանշում է բնության զարթոնքը: Վայոց ձորում այս տոնն առանձնահատուկ է նշվում, քանի որ այն համարվում է նաև Նորավանքի ուխտի օր:
Այդ օրը Նորավանքի վանական համալիր են այցելել հարյուրավոր ուխտավորներ, հայ և օտարազգի զբոսաշրջիկներ` մասնակցել հոգևոր դասի մատուցած պատարագին:
Տոնական միջոցառմանը ելույթ են ունեցել մարզի երգի և պարի համույթները:
«Արփի» բնապատմական արգելոցի նախաձեռնությամբ էլ կազմակերպվել է «Վայոց ձորի փոքրիկ նկարիչներ» խորագրով Եղեգնաձորի գեղարվեստի դպրոցի սաների նկարների ցուցադրություն: Նրանք նկարել են Նորավանքը` իր ողջ հմայքով ու հրաշալի բնությամբ: Պատանիների աշխատանքից ներշնչվելով` նրանց են միացել նաև օտարազգի հասակակիցները:
Այցելուների գովեստի ու ոգեշնչող խոսքերը պատանի ստեղծագործողների համար լավագույն գնահատականն են եղել:

ВАЙОЦ ДЗОР. В НОРАВАНКЕ ОТМЕТИЛИ ДЕНЬ ПАЛОМНИКА
Армянская Апостольская церковь во второе воскресенье после Вознесения Христа отмечает Ашхараматран (Всемирная церковь) или Зеленое воскресенье. Праздник установлен в честь основания Иерусалимской церкви апостолами, а также символизирует пробуждение природы. В Вайоц дзоре этот праздник отмечается по-особому, т.к. этот день считается и Днем паломничества в Нораванк.
В этот день монастырский комплекс Нораванк посетили сотни паломников, армянские и зарубежные туристы прослушали литургию.
В праздничном мероприятии участвовали областные ансамбли песни и пляски.
По инициативе сотрудников заповедника “Арпи” под девизом “Маленькие художники Вайоц дзора” была организована выставка рисунков учащихся Ехегнадзорской школы искусств, которые зарисовали во всем его очаровании монастырь Нораванк и окружающую его прекрасную природу. Воодушевленные работами сверстников, к ним присоединились и иностранцы.