Եղեգնաձորի թիվ 1 հիմնական դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտների համար ուսումնական տարվա ավարտին անցկացվել է «Ճանաչենք Վայոց ձորի հուշարձանները» թեմայով բաց դաս: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության և թիվ 1 հիմնական դպրոցի տնօրենության ջանքերով կրթօջախի համակարգչային կենտրոնը զարդարվել էր մշակութային արժեքներին ու դրանց պահպանությանը նվիրված կարգախոսներով: Ողջունելով մասնակիցներին` մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանն ասել է, թե ուսումնական տարվա ավարտին վստահորեն կարելի է ասել, որ դպրոցականները ոչ միայն հանրակրթական առարկաներից են բարձր գիտելիքներ ձեռք բերել, այլև հարստացրել են իրենց իմացությունը մեր երկրի, մեր պատմության, Վայոց ձորի մշակութային փառահեղ անցյալի մասին տեղեկատվությամբ:
«Մենք գիտենք, որ Վայոց ձորն, ինչպես և մեր հայրենիքի յուրաքանչյուր հատվածը, թանգարան է բաց երկնքի տակ: Հայաստանով հպարտանում ենք ոչ միայն մենք` հայերս, այլև օտարազգի մշակութային գործիչները», -նշել է Մ.Դովլաթյանը` մեջբերելով աշխարհահռչակ նկարիչ Ռոքուել Քենտի խոսքը. «Եթե ինձ հարցնեն, թե մեր մոլորակի վրա որտեղ կարելի է առավել շատ հրաշքների հանդիպել, ես առաջինը կտայի Հայաստանի անունը։ Ակամայից զարմանում ես, որ աշխարհի այսպիսի փոքրիկ անկյունում կարելի է հանդիպել այնպիսի կոթողների ու այնպիսի մարդկանց, որոնք կարող են լինել աշխարհի զարդն ու պարծանքը։ Երիցս կեցցես դո′ւ, հո′ղ հայկական, օրրա′ն տաղանդների, օրրա′ն մեծագործությունների»:
Այնուհետև, կրթօջախի սաները բաժանվելով թիմերի` «Նորավանք» և «Արատես», մրցել են մարզի պատմամշակութային ժառանգության մասին գիտելիքներով: Վայոց ձորի հուշարձանների պատմությանը վերաբերող բազմաբնույթ հարցերին նրանք պատասխանել են հստակ ու անսխալ:
Մրցույթն ընդհատվել է աշակերտների գեղեցիկ ասմունքով, ազգային երգերի և պարերի կատարումներով, իսկ փուլերի ընդմիջումների ժամանակ երեխաները հանդես են եկել իրենց պատրաստած յուրօրինակ զգեստների ցուցադրությամբ:
Ամփոփելով արդյունքները` հանձնաժողովի նախագահ, Վայոց ձորի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության գլխավոր մասնագետ Աղասի Հովհաննիսյանը հայտարարել է հաղթող թիմի անունը` «Արատես»:
Նշենք, որ «Տարվա լավագույն դասարան» տիտղոսին է արժանացել դպրոցի 6-րդ «բ» դասրանը` ստանալով փայտյա գիրք-հուշանվեր:
Մրցույթի ավարտին ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը մրցանակներ ու հուշանվերներ է հանձնել մասնակից թիմերի անդամներին:

RECOGNIZE THE MONUMENTS IN VAYOTS DZOR”. OPEN CLASS AT NO.1 SCHOOL IN BERD
For high school students of primary school No. 1 high school in Eghegnadzor was held an open class titled “Recognize the monuments in Vayots Dzor “. “” Protection service” NCSO`s Vayots Dzor district and school # 1 school board’s main computer centre was decorated with cultural values and slogans of their protection. Welcoming the participants, the head of the district Melania Dovlatyan said that in the end of the school year the students not only acquired knowledge subjects, but also enriched their knowledge about our country, our history, about Vayots Dzor glorious cultural past reports .
“We know that Vayots Dzor, and every part of our country is a museum under the open sky. We are proud of the country, not only we, but also foreign cultural figures, “said M.Dovlatyan, by quoting the famous words of Rochwell Kent: “If you ask me, where on Earth can meet many more miracles, I would give the first name of Armenia. Unwillingly amazing that such a small corner of the world can meet such monuments and such people may be the ornament and glory.”
Then, college students were divided into teams of “Noravank” and “Arates”, competed in the knowledge of the historical and cultural heritage. To various questions concerning the history of the monuments of Vayots Dzor they answered clear and unmistakable.
The contest was interrupted by students` beautiful poetry, performances of songs and dances, and the phases breaks the children have made their own unique clothes show.
Summarizing the results, A. Hovhannisyan, Chairman of the Committee, Vayots Dzor governor’s chief specialist of education, culture and sport department announced the name of the winning team. It was Arates “.
The “Best Class” title was awarded to the school`s 6th grade, was given wooden keepsake book.
At the end of the event head of Vayots Dzor Regional Service Melania Dovlatyan gave prizes and souvenirs to the members of the participating teams.