Եղեգնաձորի թիվ 1 հիմնական դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտների համար ուսումնական տարվա ավարտին անցկացվել է «Ճանաչենք Վայոց ձորի հուշարձանները» թեմայով բաց դաս: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության և թիվ 1 հիմնական դպրոցի տնօրենության ջանքերով կրթօջախի համակարգչային կենտրոնը զարդարվել էր մշակութային արժեքներին ու դրանց պահպանությանը նվիրված կարգախոսներով: Ողջունելով մասնակիցներին` մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանն ասել է, թե ուսումնական տարվա ավարտին վստահորեն կարելի է ասել, որ դպրոցականները ոչ միայն հանրակրթական առարկաներից են բարձր գիտելիքներ ձեռք բերել, այլև հարստացրել են իրենց իմացությունը մեր երկրի, մեր պատմության, Վայոց ձորի մշակութային փառահեղ անցյալի մասին տեղեկատվությամբ:
«Մենք գիտենք, որ Վայոց ձորն, ինչպես և մեր հայրենիքի յուրաքանչյուր հատվածը, թանգարան է բաց երկնքի տակ: Հայաստանով հպարտանում ենք ոչ միայն մենք` հայերս, այլև օտարազգի մշակութային գործիչները», -նշել է Մ.Դովլաթյանը` մեջբերելով աշխարհահռչակ նկարիչ Ռոքուել Քենտի խոսքը. «Եթե ինձ հարցնեն, թե մեր մոլորակի վրա որտեղ կարելի է առավել շատ հրաշքների հանդիպել, ես առաջինը կտայի Հայաստանի անունը։ Ակամայից զարմանում ես, որ աշխարհի այսպիսի փոքրիկ անկյունում կարելի է հանդիպել այնպիսի կոթողների ու այնպիսի մարդկանց, որոնք կարող են լինել աշխարհի զարդն ու պարծանքը։ Երիցս կեցցես դո′ւ, հո′ղ հայկական, օրրա′ն տաղանդների, օրրա′ն մեծագործությունների»:
Այնուհետև, կրթօջախի սաները բաժանվելով թիմերի` «Նորավանք» և «Արատես», մրցել են մարզի պատմամշակութային ժառանգության մասին գիտելիքներով: Վայոց ձորի հուշարձանների պատմությանը վերաբերող բազմաբնույթ հարցերին նրանք պատասխանել են հստակ ու անսխալ:
Մրցույթն ընդհատվել է աշակերտների գեղեցիկ ասմունքով, ազգային երգերի և պարերի կատարումներով, իսկ փուլերի ընդմիջումների ժամանակ երեխաները հանդես են եկել իրենց պատրաստած յուրօրինակ զգեստների ցուցադրությամբ:
Ամփոփելով արդյունքները` հանձնաժողովի նախագահ, Վայոց ձորի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության գլխավոր մասնագետ Աղասի Հովհաննիսյանը հայտարարել է հաղթող թիմի անունը` «Արատես»:
Նշենք, որ «Տարվա լավագույն դասարան» տիտղոսին է արժանացել դպրոցի 6-րդ «բ» դասրանը` ստանալով փայտյա գիրք-հուշանվեր:
Մրցույթի ավարտին ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը մրցանակներ ու հուշանվերներ է հանձնել մասնակից թիմերի անդամներին:

“ПОЗНАЕМ ПАМЯТНИКИ ВАЙОЦ ДЗОРА”. ОТКРЫТЫЙ УРОК В ЕГЕГНАДЗОРСКОЙ БАЗОВОЙ ШКОЛЕ N 1
Для старшеклассников базовой школы N 1 г. Егегнадзор в конце учебного года был проведен открытый урок на тему ”Познаем памятники Вайоц дзора”. Усилиями сотрудников службы ОИС (охрана исторической среды) марза Вайоц дзор, филиала ГНО “Служба охраны памятников” и дирекции базовой школы N 1 компьютерный центр учебного заведения был украшен плакатами, посвященными культурным ценностям и их сохранению. Приветствую участников, начальник региональной службы ОИС марза Вайоц дзор Меланья Довлатян сказала, что к концу учебного года можно быть уверенными, что школьники не только получили знания по общеобразовательным предметам, но и обогатили свои знания родного края, истории славного прошлого Вайоц дзора.
М. Довлатян отметила: “Мы знаем, Вайоц дзор, как и каждый район нашей родины, музей под открытым небом. Арменией гордимся не только мы, армяне, но и деятели зарубежной культуры”. Она процитировала слова известного на весь мир художника Рокуэлла Кента: “Если меня спросят, где на нашей планете можно увидеть больше всего чудес, то я первой назвал бы Армению. Поневоле удивляешься, что в таком маленьком уголке мира можно встретить такие памятники и таких людей, которые могут быть украшением и гордостью мира. Трижды славься земля армянская, колыбель талантов, колыбель великих свершений”.
Далее учащиеся, разделившись на группы “Нораванк” и “Аратес”, состязались в знаниях об армянском историко-культурном наследии. На различные вопросы об истории памятников Вайоц дзора они отвечали ясно и безошибочно. Соревнование прервалось декламацией, исполнением песен и танцев, а в перерывах дети выступили с демонстрацией изготовленной их руками одежды.
Резюмируя итоги, председатель жюри Агаси Ованнисян, главный специалист Управления образования, культуры и спорта муниципалитета Вайоц дзор, назвал имя победителя – “Аратес”.
Отметим, что названия “Лучший класс года” удостоился VI класс школы N 1 г., получивший деревянную книгу-сувенир.
По окончании конкурса начальник региональной службы ОИС марза Вайоц дзор Меланья Довлатян раздала участникам соревнования призы и сувениры.