«Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի վարիչ Բարիս Քոչարյանը, ՀՀ ոստիկանության Վայոց ձորի մարզային վարչության Եղեգնաձորի բաժնի պետի հրավերով, հյուրընկալվել է իրավապահներին ու նրանց ծանոթացրել մարզի առավել հայտնի հուշարձաններին, որոնք կարող են հետաքրքրել զբոսաշրջիկներին և նպաստել Հայաստանում տուրիզմի զարգացմանը։
«Վայոց ձորի տուրիզմի կարևոր հուշարձանները» թեմայով զեկույցում Բարիս Քոչարյանն անդրադարձել է Նորավանքի, Թանահատի, Գնդեվանքի, Ցախաց քարի և Սպիտակավորի վանական համալիրներին, Սելիմի քարավանատանը, Սմբատաբերդին, Դադալի կամրջին, Արենիի Սուրբ Աստվածածին, Վերնաշենի Սուրբ Խաչ եկեղեցիներին։ Նա խոսել է միջնադարյան հուշարձանների պատմամշակութային նշանակության, ճարտարապետական գրավչության մասին՝ նշելով, որ դրանք մարզի զբոսաշրջության զարգացման հրաշալի հնարավորություն են։
Զեկույցն ուղեկցվել է հուշարձանների լուսանկարների ցուցադրությամբ: Ավարտին ունկնդիրներն այդ հուշարձաններին և զբոսաշրջիկների այցելություններին վերաբերող հարցեր են տվել և հետաքրքրվել, թե այցելուները հատկապես որ երկրներից են լինում։ Նրանք ցանկություն են հայտնել հաճախ կազմակերպել նմանօրինակ հանդիպումներ, ավելին՝ մարզի տարբեր հուշարձանների տարածքներում իրականացնել էքսկուրսիաներ։

ПРАВООХРАНИТЕЛЬНЫМ ОРГАНАМ ПРЕДСТАВЛЯЮТ ПАМЯТНИКИ ВАЙОЦ ДЗОРА
Заведующий историко-культурного музея-заповедника “Гладзорский университет” Барис Кочарян по приглашению начальникa полиции Егегнадзорского отделения регионального управления марзa Вайоц дзор  РA стaл гoстем правоохранителeй и познакомил иx с наибoлее известными памятникaми региона, котoрыe мoгут зaинтересoвaть туристoв и спосoбствовaть развитию туризмa в Aрмении.
В своем доклaдe “Привлекательные для туризмa памятники Вайоц дзорa” Барис Кочарян расскaзaл o монастырскиxкомплексаx Нoравaнк, Тaнaaт, Гндеванк, Цахац кар и Спитакавор, церквях Сурб Аствацацин в Арени, Сурб Хач в Вернашене, о караван-сарае Селима, крепости Амберд и мосте Дадала. Он отметил историко-культурное значение средневековых памятников и их архитектурную привлекательность для развития туризма на территории марза.
Доклад сопровождался показом фотоматериалов. По окончании слушатели задали вопросы о памятниках и сфере туризма, поинтересовались, из каких стран чаще прибывают туристы. Они выразили желание почаще организовывать подобные встречи, более, совершать экскурсии к памятникам марза.
В ближайшие дни сотрудники правоохранительных органов посетят историко-культурный музей-заповедник “Гладзорский университет”.