Սյունիքի մարզի Սիսիանի տարածաշրջանի Արևիս գյուղից 3 կմ հյուսիս տարածվում է Թանահատ գյուղատեղին: Գյուղատեղիում` Սիսիան գետի վերին հոսանքի աջ ափին, բարձրադիր տափարակ վայրում է գտնվում Սյունիքի նշանավոր վանական համալիրներից մեկը` Թանահատի վանքը (պետ. ցուցիչ` 8.19.2.1): Հիմնադրումը վերագրվում է V-VI դարերին: Վանքի Ս. Ստեփանոս Նախավկայի անունը կրող եկեղեցին միանավ բազիլիկ շինություն է, բեմի լրիվ պայտաձև կամարով: Կառուցված է կարմրավուն քարից, այդ է պատճառը, որ տեղացիներն այն կոչում են «Կարմիր վանք» («Ղըզըլ վանք»): Շարվածքը դրսից և ներսից կատարված է խոշոր, սրբատաշ քարերով, մուտքերը երկուսն են` հարավային և արևմտյան: Հարավային կողմում ունեցել է սյունասրահ:
Ստ. Օրբելյանը, թվարկելով Սյունիքի երեսուն խոշոր վանքերն ու եկեղեցիները, գրում է, որ առաջինը, Սիսական տան բոլոր վանքերի գլուխն ու շնորհաշատության աղբյուրը, Տաթևն է: Նրան հաջորդում է մեծ առաքինարան Թանահատի վանքը: Օրբելյանը տալիս է նաև վանքի անվան մեկնաբանությունը. վանքի կրոնավորները` հեռացած ամեն տեսակի փափուկ կերակուրներից, միայն բանջարեղենով ու ընդեղենով էին սնվում` հրաժարվելով անգամ թանից: Այդ պատճառով էլ թանահատներ կոչվեցին, այստեղից էլ վանքի անունը` Թանահատի վանք: Ըստ ավանդույթի ` վանքը հիմնադրել է Մխիթար ճգնավորը, որի գերեզմանն էլ գտնվում է վանքի մոտ: Ղ. Ալիշանը ենթադրում է, որ Թանահատի տեղում հնում գոյություն է ունեցել Անահիտ Աստվածուհու մեհյանը:
Այժմ կանգուն է եկեղեցու հյուսիսային պատը` գրեթե ամբողջությամբ, հարավային, արևելյան ու արևմտյան պատերը պահպանվել են մասնակիորեն` 1.5-2մ բարձրությամբ: Տանիքը` բացի բեմի կամարից, փլված է, իսկ բեմի կամարը 1976թ. վերականգման նախագիծ կազմելու ընթացքում քանդվել, համարակալվել և, եկեղեցուց մոտ 70 մ հեռավորության վրա, իր նախական ձևով դասավորվել է գետնին: Եկեղեցուց հարավ գտնվող սյունասրահից կանգուն է մնացել սյուներից մեկը` մոտ 1.8 մ բարձրությամբ: 2013թ. հարավային պատից մի մեծ հատված փլվել է, փլվածքը թափվել է սյունասրահի մեջ` վնասելով սրահի գետնին ընկած սյունը: Վանքի շրջակայքում կան բնակավայրի, խոշոր, անմշակ գերեզմանաքարերի ու խաչքարերի մնացորդներ: Շրջակայքում թափված քարաբեկորների մեջ հանդիպում ենք քանդակազարդ խոյակներ, սյուների, պատվանդանների և քիվերի ամբողջական կամ վնասված մնացորդներ, որոնք վկայում են վանքի երբեմնի վեհության ու գեղեցկության մասին: 1975թ. վանքի ավերակներում հայտնաբերվել և այժմ Էրեբունի թանգարանում է պահվում ուրարտական Արգիշտի II արքայի (մ.թ.ա. VII դ.) թողած սեպագիր մի արձանագրություն` փորագրված բազալտե քարակոթողի երկու երեսին:

MОНАСТЫРСКИЙ КОМПЛЕКС ТАНААТ
На территории селища Танаат, в верхнем течении реки Сисиан, на ее высоком правом берегу находится один из знаменитых монастырских комплексов Сюника – монастырь Танаат, датируемый V-VI вв.
Средневековый армянский историк Степанос Орбелян, перечисляя тридцать крупных монастырей и церквей Сюника, отмечает, что главным среди монастырей дома Сисаканов являлся Татев, за ним следует монастырь Танаат. Орбелян приводит и толкование его названия: священнослужители отказались от употребления в пищу всевозможных мягких продуктов, питались лишь овощами и злаками, не вкушали даже тан (пахтанье). Отсюда их прозвище “танааты” и название монастыря “Танаат”. По преданию, монастырь был основан Мхитаром Отшельником, могила которого находится возле монастыря Танаат. Известный ученый Гевонд Алишан предполагал, что в древности на месте монастыря существовал храм Богини Анаит.
Монастырская церковь Сурб Степанос Нахавка (Св. Степаноса Первомученика) представляет собой однонефное базиликальное сооружение с подковообразной аркой алтаря. Церковь возведена камнями красноватого цвета, отсюда и его местное название – “Красный монастырь”. Кладка снаружи и изнутри осуществлена крупными камнями чистой тески. У церковь два входа: западный и южный с портиком.
Почти полностью сохранилась северная стена церкви, а южная, восточная и западная стены сохранились частично, высотой в 1,5-2 м . Кровля обрушена. Сохранившаяся арка алтаря в процессе составления проекта реставрации была разрушена, камни арки пронумерованы и в 70-и м от церкви собраны в первоначальном виде на земле. Высотой в 1,8 м сохранилась одна из колонн южного портика церкви. В 2013 г. обрушился большой фрагмент южной стены: обломки повредили лежащую в портике на земле колонну. В окрестностях монастыря сохранились остатки поселения, разбросаны обломки крупных, необработанных надгробных камней и хачкаров. Среди каменных обломков встречаются резные капители, колонны, цельные или поврежденные фрагменты баз и карнизов – свидетелей былого величия и красоты монастыря. В 1975 г. среди руин монастыря был обнаружен обтесанный базальтовый камень с клинописной надписью урартского царя Аргишти II (VII в. до н.э.), высеченной на двух поверхностях стелы.