Գորիս քաղաքից 13 կմ դեպի հարավ-արևելք, այժմյան Խնձորեսկ գյուղի հյուսիսարևելյան եզրի խոր ձորահովիտներով կտրտված լեռնահովտի աջ ու ձախ լանջերին տարածվում է Հին Խնձորեսկ գյուղը (պետ. ցուցիչ` 8.45.5): Ըստ ավանդության` խոր ձորերի մեջ կառուցված լինելու պատճառով, նախապես անվանվել է Խոր ձոր կամ Խորձորեսկ` հետագա ձևափոխությամբ դառնալով Խնձորեսկ: Խնձորեսկը ունեցել է 11 պատմական թաղ (մայլա)` Փռթոսի, Ծտի, Թելունց, Չայլուկի, Ներքին, Վերին, Տափլակ և այլն: Սկզբում Խնձորեսկի տների մեծ մասը քարանձավային է եղել, հետագայում կառուցվել են նաև քարաշեն տներ: Անձավային բնակարանները եղել են նաև ինքնատիպ պատսպարաններ: Մի քարայրից բաղկացած ժայռերից բացի կան նաև տարբեր բարձրության վրա փորված քարայրներ ունեցող ժայռեր: 20-30 մ բարձրության վրա եղած քարայր-բնակարաններ (տեղացիներն անվանում են «քրատակներ») բնակիչները բարձրացել են պարաններով: Ժամանակի ընթացքում քարայրների ճակատային մասերում տներ են կառուցվել, որոնք դասավորված են եղել դարավանդաձև` զառիթափ լեռնալանջով դեպի վեր. մեկ տան կտուրը ծառայել է իբրև բակ մյուս տան համար: Այնպես որ հեռվից գյուղը լեռնալանջն ի վեր ձգվող բազմահարկ հսկայական շենքի տպավորություն է թողել:
Նշանավոր հուշարձաններից է Խնձորեսկի բերդը: Այն իրենից ներկայացնում է դժվարամատչելի քարայրների մի ամբողջական համալիր: Բերդը 1728-1730թթ. եղել է Մխիթար Սպարապետի զորակայանը:
Գյուղի տարածքում տարբեր պատմական ժամանակահատվածներում կառուցվել են չորս եկեղեցի: Կանգուն են Ս. Թադևոս և Ս. Հռիփսիմե եկեղեցիները, Անապատի եկեղեցին խոնարհված է, իսկ գյուղի հարավարևելյան եզրին պահպանվել է IX-X դդ. ժայռափոր եկեղեցի: Ս. Հռիփսիմեն (1666թ.) եռանավ բազիլիկ կառույց է, իսկ Ս. Թադևոսը (XVII-XVIII դդ.) միանավ սրահ է: Անապատ եկեղեցին եղել է գրչության կենտրոն, որտեղ գրվել և պահպանվել են բազմաթիվ ձեռագրեր: Եկեղեցու բակի տապանատանն է գտնվում Մխիթար Սպարապետի գերեզմանը:
Գյուղատեղիի տարբեր հատվածներում կան աղբյուրներ, որոնց մի մասը կամարակապ է: Բոլոր աղբյուրներն էլ ունեն քարից կառուցված մեծ կամ փոքր նովեր: Աղբյուրներն հիմնականում կոչվել են կառուցողների անունով` Ղանդունց նով, Թելունց և այլն: Գյուղատեղիի բարձրադիր լանջին է գտնվում Մելիք Քասու ապարանքը (1836 թ.): Ուշագրավ կառույց է նաև Ս. Թադևոս եկեղեցու մոտ գտնվող ժայռափոր ջրամբարը:
Այսօրվա Խնձորեսկ գյուղը կառուցվել է հնի հաշվին. բնակիչները, լքելով գյուղը, նոր բնակարանների կառուցման համար քանդել և օգտագործել են հին տների շինաքարը, ինչի արդյունքում մեծապես տուժել է մինչև 1954թ. անխաթար պահպանված գյուղի պատմամշակութային նկարագիրը:
2012թ. հունիսին գործարկվել է Հին Խնձորեսկի երկու ձորափները (Ղանդունց նովն ու Ներքին թաղը) իրար միացնող 160 մ երկարությամբ, 63 մ առավելագույն բարձրությամբ ճոճվող կամուրջը: Այն իր տեսակի մեջ եզակի, գեղեցիկ և տեսարժան կամուրջ է:
Խնձորեսկի մասին արժեքավոր տեղեկություններ է հաղորդում Ստեփանոս Օրբելյանը իր «Պատմություն նահանգին Սիսական» աշխատության մեջ: Աշխատության վերջում բերված հին հարկացուցակի համաձայն` Խնձորեսկ գյուղը Տաթևի վանքին տալիս էր 10 միավոր հարկ: Բնակչությունն զբաղվել է տարբեր արհեստներով, իսկ դարբինները, պայտագործները, որմնադիրները, զինագործները, գորգագործները իրենց արհեստը տարածել են նաև այլ երկրներում: Ամենուրեք հռչակված են եղել գյուղի աշուղները:
Խնձորեսկը եղել է Արևելյան Հայաստանի ամենամեծ գյուղը: XX դարի սկզբներին նրա բնակչության թիվը հասել է 8300-ի, ունեցել է 7 դպրոց և 27 խանութ: Գյուղն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Դավիթ Բեկի ազատագրական շարժմանը: Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին ռազմաճակատ է զորակոչվել 1300 մարդ, որոնցից շուրջ 80-ը արժանացել են սպայական կոչումների, այդ թվում` 1 գեներալ և 8 գնդապետ, իսկ 480 խնձորեսկցիներ զոհվել են ռազմի դաշտում: Արցախյան ազատամարտը փոթորկել է նաև խնձորեսկցիներին, որոնք իրենց անմնացորդ մասնակցությունը բերեցին ինչպես պատմական հողերի ազատագրման, այնպես էլ անկախ պետականության բանակաշինության նվիրական գործին:
Գյուղը հռչակված է նաև մշակույթի, գիտության, պետական ու քաղաքական ասպարեզներում ճանաչված գործիչներով: Խնձորեսկում են ծնվել գրողներ Սուրեն Այվազյանը, Գարեգին Սևունցը, Սաթյանների նշանավոր երգահանների ընտանիքը, երգչուհի Տաթևիկ Սազանդարյանը և այլն:

СЕЛО СТАРЫЙ ХНДЗОРЕСК
На северо-восточной окраине нынешнего села Хндзореск, на обоих склонах глубокого каньона раскинулось село Старый Хндзореск. Согласно легенде, оно изначально называлось Хор Дзор (Глубокое ущелье) или Хордзореск, позднее трасформировавшееся в Хндзореск. В селении имелось 11 исторических кварталов (майла): Пртоси, Цти, Телунц, Чайлуки, Неркин, Верин, Таплак и др. Первоначально в Хндзореске преобладали пещерные жилища, позднее были построены и каменные дома. Пещерные жилища являлись и своеобразными убежищами. В расположенные на высоте 20-30 м пещерные жилища (так наз. “кратакнер”) местные жители поднимались с помощью веревок. Со временем, к фасадам пещер, расположенных на крутых склонах, были пристроены террасные жилища: кровля одного жилища служила двором для другого. Так что горный склон издали напоминал огромное многоэтажное здание.
Крепость – один из известных памятников Хндзореска, представляет собой комплекс труднодоступных пещер. В годы национально-освободительной борьбы 1728-1730 гг. она служила стоянкой войск Мхитара Спарапета. Его могила находится на сельском церковном кладбище.
В разные исторические периоды на территории села были возведены четыре церкви. Сохранились однонефная церковь Сурб Тадевос (Св. Фадея, XVII-XVIII вв.), трехнефная базилика Сурб Рипсиме (1666 г.), на юго-востоке села – Пещерная церковь IX-X вв. а церковь Анапат (Пустынь) разрушена. В свое время здесь находился один из рукописных центров, в скриптории которого были написаны и хранились многочисленные рукописи.
На территории селища находятся источники, часть из них в арочном оформлении. Все источники имеют маленькие или большие каменные бассейны. В основном, источники были известны под именем их создателей: Хандунц нов, Телунц нов и т.д.
В селище, на высоком склоне находится дворец Мелика Касу (1836 г.). Заслуживает внимания и высеченное скале водохранилище возле церкви Сурб Тадевос.
При строительстве современного села были использованы камни покинутых старых жилищ, в результате чего значительно пострадал, сохранившийся практически нетронутыми до 1954 г., культурно-исторический облик селища.
В июне 2012 г. оба склона ущелья (кварталы Старого Хндзореска Гандунцк нов и Неркин тах) соединил 160-метровый качающийся мост, максимальная высота которого достигает 63 м. Это уникальный, в своем роде красивый и живописный мост.
Ценные сведения о селище Хндзореск находим в работе средневекового армянского историка Степаноса Орбеляна “История провинции Сюник”. Согласно приведенному в конце труда старому налоговому списку, село Хндзореск платило монастырю Татев десятину. Местное население занималось различными ремеслами: повсеместно были известны изделия кузнецов, каменщиков, оружейников, ковроткачей. Повсюду славились и сельские музыканты – ашуги.
Хндзореск был одним из самых больших сел Восточной Армении. В начале ХХ в. его население достигало 8300 человек, здесь действовали 7 школ и имелось 27 магазинов.
Во время Второй мировой войны на фронт были призваны 1300 человек, из них почти 80-и было присвоено звание офицера, в их числе были 1 генерал и 8 подполковников. 480 хндзорескцов погибло на поле боя. Хндзорескцы приняли участие и в Арцахском освободительном движении, в создании армии независимого государства.
Хндзореск славится известными общественно-политическими и культурными деятелями, учеными. Здесь родились писатели Сурен Айвазян, Гарегин Севунц, видные композиторы рода Сатян, певица Татевик Сазандарян и др.