«ԼՈՌԻ ԲԵՐԴ» ՔԱՂԱՔԱՏԵՂԻ»
Պատմամշակութային արգելոցը գտնվում է ՀՀ Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքից ոչ հեռու` Ձորագետ և Միսխանա գետերի զառիթափ կիրճերով եզերված հրվանդանանման սարահարթում, ծովի մակարդակից 1490 մ բարձրության վրա: Արգելոցի տարածքում գտնվող բերդի մասին հավաստի տեղեկություն է տալիս XIII դ. պատմիչ Վարդան Արևելցին: Լոռե բերդը կառուցել է Անիի Բագրատունիների` Կյուրիկյան ճյուղի ներկայացուցիչ Դավիթ Անհողին թագավորը (989-1048թթ.) մոտավորապես՝ 1005–1020թթ.: Բուն բերդաքաղաքը զբաղեցրել է շուրջ 35 հա տարածք, որից միջնաբերդը` 8.5 հա է: Միջնաբերդի համեմատաբար դյուրամատույց կողմից՝ հյուսիս-արևմուտքից, ձգվել է 214 մ երկարությամբ, իրար հաջորդող կլոր և քառանկյունի աշտարակներով պարիսպ, որի հյուսիս-արևմտյան անկյունում` միակ մուտքն է: Պարսպի լայնությունը տեղ-տեղ հասել է 20 մ-ի, բարձրությունը՝ 20—25 մ-ի: Պարսպի պարագծով փորվել է ջրի խանդակ: Միջնաբերդի պարսպից մոտ 500 մ հյուսիս-արևմուտք ձգվել է քաղաքի պարիսպը, որը համարյա չի պահպանվել: Բացի բնական արգելքներից, միջնաբերդի կիրճերում կառուցվել են նաև արհեստական պատնեշներ: Սկզբում Կյուրիկյանները, ապա՝ Զաքարյաններն ու նրանց հաջորդները Լոռիում կառուցել են պալատներ, եկեղեցիներ, բաղնիքներ, արվարձանները քաղաքից բաժանող կիրճերում՝ կամուրջներ, կանգնեցրել խաչքարեր: Կառուցվել է նաև գետնուղի, որը հասել է մինչև Միսխանա գետն ու ավարտվել աշտարականման կառույցով: Այն օգտագործել են արտաքին աշխարհի հետ կապ պահպանելու և անհրաժեշտության դեպքում խմելու ջուր ձեռք բերելու համար: Ձորագետի կիրճի եզրին բացված ընդարձակ շինության նշանակությունն առայժմ անհայտ է: Ենթադրվում է, որ այն եղել է պալատական կառույցի ներքնահարկ և կանգուն է մնացել մինչև XVIII – XIX դարերը:
Բերդի տարածքը և հարակից շրջանները բնակեցված են եղել վաղագույն ժամանակներից: Այդ են վկայում տեղում պեղումների ընթացքում բացված միջինբրոնզեդարյան – երկաթեդարյան դամբարանադաշտերի (մ.թ.ա. XXI/XIX – VII/VI դդ.) հարուստ նյութերը: Հնագիտական հետազոտությունները հուշարձանի տարածքում սկսվել են 1966 թ. և շարունակվում են առ այսօր:
Հաշվի առնելով Լոռե բերդի պատմամշակութային դերն ու նշանակությունը և նրա հետագա ուսումնասիրման ու պահպանման անհրաժեշտությունը` ՀՀ կառավարությունը 2010 թ. սեպտեմբերի 16-ի թիվ 1426-Ն որոշումով այս տարածքին տվել է «Լոռի բերդ»քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի կարգավիճակ, ներառելով այն ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կազմում:

ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК “ГОРОДИЩЕ ЛОРИ БЕРД”
Историко-культурный заповедник находится недалеко от г. Степанаван, на окруженном ущельями плато, на высоте 1.490 м над уровнем моря. Согласно сведениям историографа XIII в. Вардана Аревелци, крепость на территории городища приблизительно в 1005-1020 гг. построил представитель ветви Кюрикидов анийских Багратидов царь Давид Безземельный (989-1048 гг.). Сам город занимал около 35 га, из коих цитадель – 8,5 га. С северо-запада, с сравнительно легкодоступной стороны цитадели тянулась длиной в 214 м стена с перемежающимися круглыми и квадратными башнями. Единственный вход открывается в северо-западном углу. Толщина стен местами достигает 20 м, высота – 20-25 м. Вдоль стены тянулся ров с водой. В 500 м от стен цитадели тянется городская стена (почти не сохранилась). В ущелье цитадели кроме природных были построены и искусственные преграды. Вначале Кюрикяны, позднее Захариды и их потомки построили в Лори дворцы, церкви, бани, установили хачкары, возвели мосты над ущельями, разделяющими городские предместья. Был также построен ведущий к реке Мисхана и завершающийся башнеобразным строением подземный ход. Значение открытого на краю ущелья строения неизвестно. Предполагается, что это был подвальный этаж дворцового сооружения. Простоял вплоть до XVIII-XIX вв.
Территория крепости и окрестные районы были заселены с древнейших времен. Об этом свидетельствует богатый археологический материал, обнаруженный при раскопках могильного поля периода среднебронзового-железного веков (XXI-XIX вв. до н.э.VII-VI вв. ). Археологические изыскания на территории памятника ведутся с 1966 г. по сей день.
Имея в виду историко-культурную роль и значение крепости Лори, считая необходимым осуществление ее охраны и дальнейшее изучение, решением правительства РА за N1426-Н от 16 сентября 2010 г. эта территория получила статус заповедника “Городище Лори” и вошла в состав “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО при Министерстве культуры РА.