«Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում, «Հիշատակի ժառանգությունը» խորագրով, Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայ մտավորականների հիշատակին նվիրված միջոցառում է անցկացվել Եղեգնաձորի մարզային մշակույթի տանը: Վայոց ձորի ՊՄՊ մարզային ծառայության, մշակույթի տան և թիվ 1 հիմնական դպրոցի համատեղ ջանքերով իրականացված «Նրանք ապրում են մեր սրտերում» միջոցառման ընթացքում հիշատակվել են արևմտահայ գրողներ Դանիել Վարուժանը, Գրիգոր Զոհրապը, Սիամանթոն, Ռուբեն Սևակը և հանճարեղ Կոմիտասը:
Եղեգնաձորի թիվ մեկ հիմնական դպրոցի աշակերտները Բեթհովենի, Ավետ Տերտերյանի, Կոմիտասի երաժշտության հնչյունների ներքո թերթել են ատմության արյունոտ էջերը. ներկայացվել են հայերի տեղահանման, կոտորածի, հայկական բնակավայրերը թուրքերով ու քրդերով բնակեցնելու թուրք պաշտոնյաների հրամանների մասին վկայող փաստեր: Անդրադարձ է կատարվել արևմտահայ գրողների՝ համաշխարհային գրականության մեջ ունեցած դերակատարմանը, Պոլսի հայ մտավորականների վարած հայապահպան գործունեությանը: Հնչել են բանաստեղծություններ Դանիել Վարուժանի «Հացին երգը», «Ցեղին Սիրտը», «Հեթանոս երգեր» ստեղծագործություններից, Սիամանթոյի «Դյուցազնորեն» ժողովածուից, «Հայորդիներ» բանաստեղծական շարքից: Ընթերցվել են Գրիգոր Զոհրապի խոհափիլիսոփայական հոդվածները, «Դաշնակ մըն է հոգիս լեցուն» և այլ բանաստեղծություններ: Տպավորել են հատկապես Ռուբեն Սևակի քնարական բանաստեղծություններն, իսկ Մեծն Կոմիտասի բանաստեղծությունները ներկաներին ստիպել են արտասվել: Միջոցառման ամբողջ ընթացքն ուղեկցվել է երգչախմբային դաշնամուրային կենդանի կատարումով: Իսկ փոքրիկ ֆլեյտահարի կատարմամբ հնչել է Կոմիկասի «Կաքավիկը»:
Միջոցառմանը ներկա են եղել մտավորականներ, դպրոցների տնօրեններ, մանկավարժներ, մշակույթի գործիչներ: Վայոց ձորի մարզպետարանի կրթության և մշակույթի վարչության պետ Արփիար Ղազարյանը բարձր է գնահատել նմանօրինակ միջոցառումների անցկացումը:

В ВАЙОЦ ДЗОРЕ ВСПОМИНАЛИ ЗАПАДНО-АРМЯНСКИХ ПИСАТЕЛЕЙ, СТАВШИХ ЖЕРТВАМИ ГЕНОЦИДА
В рамках программы «Дни Европейского наследия», под названием «Наследие памяти», в Егегнадзорском областом доме культуры прошло мероприятие, посвященное памяти армянской интеллигенции, ставшими жертвами Геноцида армян. На мероприятии «Они живут в наших сердцах», организованном совместными усилиями региональной службы ОИС Вайоц Дзора, Дома культуры и средней школы № 1, почтили память западно-армянских писателей Даниэля Варужана, Григора Зохраба, Сиаманто, Рубена Севака и гениального Комитаса.
Под звуки музыки Бетховена, Авета Тертеряна, Комитаса ученики Егегнадзорской средней школы № 1 пролистали кровавые страницы истории. Были представлены факты о депортации и массовых убийствах армянского населения, о заселении армянских территорий турками и курдами, о приказах турецких чиновников. Говорили о роли западно-армянских писателей в мировой литературе, о роли армянской интеллигенции Полиса в деле защиты армян. Прозвучали стихи из произведений Даниэля Варужана «Песнь о хлебе», «Сердце», «Языческие песни», а также стихи Сиаманто из сборника «Дютазнорен» и поэтического ряда «Айординер». Были прочитаны и философские статьи Григора Зохраба, стих «Дашнак…» и другие стихотворения. Особое впечатление оставили лирические стихотворения Рубена Севака, а стихи Великого Комитаса заставили присутствующих расчувствоваться. Мероприятие сопровождалось живым хоровым и фортепианным исполнением. А юный флейтист исполнил произведение Комитаса «Какавик».
На мероприятии присутствовали представители интеллигенции, директора школ, учителя, деятели культуры. Начальник отдела образования и культуры мэрии Вайоц Дзора Арпиар Казарян высоко оценила проведение подобных мероприятий.