Օրերս «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Պողոսյանը մասնակցել է Բրիտանական թանգարանի ու գործընկերների կողմից Անգլիայում և Շոտլանդիայում անցկացված միջազգային վերապատրաստման վեցշաբաթյա դասընթացին:
Ծրագիրն անցկացվում է արդեն տասներորդ տարին, որին Հայաստանը մասնակցում է անցած տարվանից` Դ. Պողոսյանի ներկայացրած հայտի հիման վրա: Տարբեր երկրներից ընտրված մասնագետները հնարավորություն են ունենում մասնակցելու սեմինարների, թանգարանների տարածքներում կազմակերպված քննարկումների, դասախոսությունների և պրակտիկ աշխատանքների: Արդյունքում մասնակիցները ներկայացնում են Բրիտանական թանգարանի հավաքածուներից ընտրված առարկաների հիման վրա ստեղծված ցուցահանդես-նախագծեր:
Այս տարի ծրագրին մասնակցել է 14 երկրի / Չինաստան, Մալազիա, Հնդկաստան, Պակիստան, Տաջիկստան, Իրան, Հայաստան, Հունաստան, Թուրքիա, Եգիպտոս, Պաղեստին, Իրաք, Սաուդիան Արաբիա, Սուդան/ 24 մասնագետ: Հայաստանը ներկայացրած Դավիթ Պողոսյանը հանդես է եկել ՊՈԱԿ-ի գործունեության և հայակական թանգարանային ոլորտի կադրերի պատրաստման վերաբերյալ զեկույցով: ՊՈԱԿ-ի փորձագետը ակտիվ մասնակցել է բոլոր քննարկումներին և միջոցառումներին, հանդիպել թանգարանային և ժառանգության ոլորտի տարբեր մասնագետների հետ, ձեռք բերել մասնագիտական գրականություն և այլ նյութեր:
Ծրագրի ավարտին ներկայացված ցուցահանդես-նախագիծը հիմնված է եղել ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում պահպանվող գորտակերպ կշռաքար-հմայիլի (16-րդ դ. Ք. Ա.) և Բրիտանական թանգարանի ֆոնդերում պահվող նմանատիպ արժեքների համադրման և «երկխոսության» վրա: Նախագիծը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել, քանի որ Մեծամորի կշռաքար-հմայիլը և դրա հետ կապված ուսումնասիրությունները նոր տեղեկություններ են տալիս` Բրիտանական թանգարանի կողմից ժամանակին ձեռք բերված, բայց քիչ ուսումնասիրված համանման արտեֆակտերի վերաբերյալ: Հայաստանի մասնակցության հովանավորութունը ստանձնած «Դրեզդենի պետական արվեստի հավաքածուներ» ժառանգության կենտրոնի ներկայացուցիչը տեղում ծանոթացել է հայկական տաղավարի ցուցադրությանը: Հատկանշական է, որ արդեն իսկ կան հրավերներ, որոնք վկայում են Բրիտանական թանգարանի սույն ծրագրի շրջանակներում և Դրեզդենում աշխատանքները շարունակելու շահագրգռվածության մասին:
Ծրագրին մասնակցության արդյունքում բազմակողմանի փորձից բացի, ձեռք են բերվել մասնագիտական նյութեր, որոնց օգտագործման նախադրյալները կան ժառանգության պահպանության ոլորտում, մասնավորապես ՊՈԱԿ-ի տեղական և միջազգային գործունեության պրակտիկայում:

EXPERT OF NCSO TOOK PART IN INTERNATIONAL PROFESSIONAL COURSES OF BRITISH MUSEUM
Davit Poghosyan (expert of NCSO “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations”, candidate of pedagogical sciences) took part in international professional courses organized by British Museum and its partners England and Scotland.
In this program Armenia took part from last year at the request of D.Poghosyan. The experts invited from different countries have the opportunity to take part in seminars, debates, lectures and practical work organized at the museum. At the conclusion the participants present exhibition-projects on the basis of the items selected from the collection of the British Museum.
This year the program attended 24 specialists from 14 countries (China, Malaysia, India, Pakistan, Tajikistan, Iran, Armenia, Greece, Turkey, Egypt, Palestine, Iraq, Saudi Arabia and Sudan). The representative of Armenia David Poghosyan delivered a report on the activities of NCSO. Researcher of NCSO took an active part in all discussions and activities, and met with various experts in the field of museums and heritage as well as has acquired the professional literature and other materials.
The exhibition project presented in the end of the program was based on a combination and “dialogue” of “Frog-shaped weight mascot” (16th century BC), (exhibit from “Metsamor” historical-archaeological museum-reserve) with similar exhibits from the collections of the British Museum.
The project aroused great interest because “frog-shaped weight mascot” provides new information about little known artifacts acquired by the British Museum. The participation of Armenia supported the heritage center “Dresden State Art Collection”.
It should be noted that there is already an invitation which shows the interest to continue the work within the framework of this program at the British Museum and Dresden.
The result of this program was not only the acquisition of great experience but also professional materials that will be used in the field of heritage conservation particularly in local and international activities of NCSO.