Օրերս «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Պողոսյանը մասնակցել է Բրիտանական թանգարանի ու գործընկերների կողմից Անգլիայում և Շոտլանդիայում անցկացված միջազգային վերապատրաստման վեցշաբաթյա դասընթացին:
Ծրագիրն անցկացվում է արդեն տասներորդ տարին, որին Հայաստանը մասնակցում է անցած տարվանից` Դ. Պողոսյանի ներկայացրած հայտի հիման վրա: Տարբեր երկրներից ընտրված մասնագետները հնարավորություն են ունենում մասնակցելու սեմինարների, թանգարանների տարածքներում կազմակերպված քննարկումների, դասախոսությունների և պրակտիկ աշխատանքների: Արդյունքում մասնակիցները ներկայացնում են Բրիտանական թանգարանի հավաքածուներից ընտրված առարկաների հիման վրա ստեղծված ցուցահանդես-նախագծեր:
Այս տարի ծրագրին մասնակցել է 14 երկրի / Չինաստան, Մալազիա, Հնդկաստան, Պակիստան, Տաջիկստան, Իրան, Հայաստան, Հունաստան, Թուրքիա, Եգիպտոս, Պաղեստին, Իրաք, Սաուդիան Արաբիա, Սուդան/ 24 մասնագետ: Հայաստանը ներկայացրած Դավիթ Պողոսյանը հանդես է եկել ՊՈԱԿ-ի գործունեության և հայակական թանգարանային ոլորտի կադրերի պատրաստման վերաբերյալ զեկույցով: ՊՈԱԿ-ի փորձագետը ակտիվ մասնակցել է բոլոր քննարկումներին և միջոցառումներին, հանդիպել թանգարանային և ժառանգության ոլորտի տարբեր մասնագետների հետ, ձեռք բերել մասնագիտական գրականություն և այլ նյութեր:
Ծրագրի ավարտին ներկայացված ցուցահանդես-նախագիծը հիմնված է եղել ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում պահպանվող գորտակերպ կշռաքար-հմայիլի (16-րդ դ. Ք. Ա.) և Բրիտանական թանգարանի ֆոնդերում պահվող նմանատիպ արժեքների համադրման և «երկխոսության» վրա: Նախագիծը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել, քանի որ Մեծամորի կշռաքար-հմայիլը և դրա հետ կապված ուսումնասիրությունները նոր տեղեկություններ են տալիս` Բրիտանական թանգարանի կողմից ժամանակին ձեռք բերված, բայց քիչ ուսումնասիրված համանման արտեֆակտերի վերաբերյալ: Հայաստանի մասնակցության հովանավորութունը ստանձնած «Դրեզդենի պետական արվեստի հավաքածուներ» ժառանգության կենտրոնի ներկայացուցիչը տեղում ծանոթացել է հայկական տաղավարի ցուցադրությանը: Հատկանշական է, որ արդեն իսկ կան հրավերներ, որոնք վկայում են Բրիտանական թանգարանի սույն ծրագրի շրջանակներում և Դրեզդենում աշխատանքները շարունակելու շահագրգռվածության մասին:
Ծրագրին մասնակցության արդյունքում բազմակողմանի փորձից բացի, ձեռք են բերվել մասնագիտական նյութեր, որոնց օգտագործման նախադրյալները կան ժառանգության պահպանության ոլորտում, մասնավորապես ՊՈԱԿ-ի տեղական և միջազգային գործունեության պրակտիկայում:

ЭКСПЕРТ ГНО ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНЫХ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫХ КУРСАХ БРИТАНСКОГО МУЗЕЯ
На днях эксперт ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», кандидат педагогических наук Давид Погосян принял участие в шестинедельных международных учебных курсах, организованных Британским музеем и его партнерами в Англии и Шотландии.
В программе, которая проводится уже десятый год, Армения принимает участие с прошлого года, по заявке Д. Погосяна. Эксперты, приглашенные из разных стран, имеют возможность принять участие в семинарах, дискуссиях, организованных на территориях музеев, лекциях и практических работах. В завершении участники представляют выставки-проекты на основе предметов, выбранных из коллекций Британского музея.
В этом году в программе приняли участие 24 специалиста из 14 стран / Китай, Малайзия, Индия, Пакистан, Таджикистан, Иран, Армения, Греция, Турция, Египет, Палестина, Ирак, Саудовская Аравия, Судан /. Представитель Армении Давид Погосян выступил с докладом о деятельности ГНО и о подготовке кадров для армянских музеев. Научный сотрудник ГНО принял активное участие во всех дискуссиях и мероприятиях, встречался с разными экспертами в области музеев и наследия, приобрел профессиональную литературу и другие материалы.
Выставка-проект, представленный в завершении программы, был основан на сопоставлении и «диалоге» лягушковидной гири-подвески (16 век до н.э.), экспоната историко-археологического музеея-заповедника «Мецамор», филиала ГНО, с аналогичными экспонатами из фондов Британского музея. Проект вызвал огромный интерес, поскольку лягушковидная гиря-подвеска и связанные с ней исследования, дают новую информацию о малоизученных подобных артефактах, приобретенных Британским музеем. Участие Армении в программе поддержал центр наследия «Государственные художественные собрания Дрездена», а его представитель посетил армянский павильон на выставке. Стоит отметить, что уже есть приглашения, свидетельствующие о заинтересованности продолжить работы в рамках этой программы в Британского музее и в Дрездене.
Результатом участия в программе стало приобретение не только большого опыта, но и профессиональных материалов, которые будут использованы в области сохранения наследия, а также в местной и международной работах ГНО.