ԹԱՆԳԱՐԱՆՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՆ ՈՒ ԹԱՆԳԱՐԱՆԱՅԻՆ ԳԻՇԵՐԸ «ԶՈՐԱՑ ՔԱՐԵՐՈՒՄ»
Թանգարանների միջազգային օրվան և Թանգարանային գիշերվան նվիրված միջոցառումներ են անցկացվել նաև «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցում:
Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ Սիսիանի ավագ դպրոցի աշակերտները քայլարշավով քաղաքից հասել են «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոց, որտեղ նրանց է միացել նաև Երևանից եկած երիտասարդների խումբը: Արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանը երկու խմբերի համար գիտաճանաչողական էքսկուրսիա է կազմակերպել հուշարձանի տարածքում: Ծոնթացրել է հուշարձանի պատմամշակութային ու գիտական նշանակությանը, համեմատություն անցկացրել եվրոպական նմանօրինակ հուշարձանների հետ:
Թանգարանային գիշերվա առթիվ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցում բացվել է «Զորաց քարերը երեխաների աչքերով» խորագիրը կրող գեղանկարների ցուցահանդես: Ընդգրկվել են այն աշխատանքները, որոնք ստեղծվել էին դեռևս մի տարի առաջ՝ «Ճանաչենք մեր մշակութային ժառանգությունը» խորագրով անցկացված միջոցառման ընթացքում: Սիսիանի գեղարվեստի դպրոցի աշակերտների մասնակցությամբ հուշարձանի տարածքում ստեղծվել էին էտյուդներ, ապա՝ ընտրվել չորս տասնյակից ավելի լավագույն աշխատանքները: Այսօր պատանիների այդ ստեղծագործությունները ցուցադրվել են արգելոցի տարածքում՝ նկարակալների վրա տեղադրված: Արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է. «Սիսիանի գեղարվեստի դպրոցի ստեղծման օրվանից ավանդույթ է ձևավորվել, որ ամառային ամիսներին պատանիները բնության գրկում էտյուդներ են ստեղծում, այդ թվում «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում: Նմանօրինակ միջոցառումների նպատակը սյունեցի պատանիներին հայրենի հուշարձաններին ծանոթացնելն է և դրանց պահպանության գործում սրտացավ վերաբերմունք ձևավորելը»:

МЕЖДУНАРОДНЫЙ ДЕНЬ МУЗЕЕВ И МУЗЕЙНАЯ НОЧЬ В «ЗОРАЦ КАРЕР»
Мероприятия, посвященные Международному дню музеев и Музейной ночи, прошли также в историко-культурном заповеднике «Поселение «Зорац карер»».
В честь Международного дня музеев учащиеся старшей школы Сисиана совершили пеший поход в историко-культурный заповедник «Поселение «Зорац карер»», где к ним присоединилась группой молодых людей из Еревана. На территории памятника заведующий заповедником Ашот Авагян организовал для них экскурсию. Он ознакомил их с историко-культурным и научным значением памятника, провел параллель с аналогичными европейскими памятниками.
По случаю Музейной ночи историко-культурный заповедник «Поселение «Зорац карер»» организовал выставку картин под названием «Зорац карер глазами детей». В выставку были включены эскизы, созданные воспитанниками Сисианской художественной школы год назад, во время мероприятия «Узнаем наше культурное наследие». Среди них были отобраны более 40 лучших работ. На выставке эскизы юных художников представлены на мольбертах. В своем приветственном слове заведующий заповедником Ашот Авагян отметил: «Со дня основания Сисианской художественной школы стало традицией, что в летние месяцы воспитанники школы создает эскизы на природе, в том числе в историко-культурный заповеднике «Поселение «Зорац карер»». Целью подобных мероприятий является ознакомление подрастающего поколения Сюника с национальными памятниками и воспитание бережное отношение к ним».