Մարդաղավնեաց վանք, Այրիվանք
IX-XIII դարերի այս վանքային համալիրը գտնվում է Հայրավանք գյուղի հյուսիսարևելյան եզրին, Սևանա լճի առափնյա ժայռեղեն հրվանդանի վրա: Պահպանվել են եկեղեցին և գավիթը:
Եկեղեցի (IX դար)- խաչաձև-քառախորան, կենտրոնագմբեթ կառույց է: Եկեղեցու պատերի ամենահին արձանագրությունը 1211 թվականից է և վերաբերում է հիմնական վերանորոգումներին: Հարավարևելյան անկյանը կից ունի մի խորան` հավանաբար հետագայում ավելացրած: Գմբեթը կործանվել է XIX դարի վերջին. ներկայիս ամբողջական տեսքը 1980-ական թթ. վերականգնման արդյունք է: Կառույցի միայն անկյուններն ու այլ շաղկապող մասերն են սրբատաշ քարերով շարված, մնացածը կոպտատաշ բազալտից են:
Հայ ճարտարապետության եզակի նմուշներից է. բոլոր խորանների ներքին բոլորակությունը դրսևորվում է արտաքին տեսքում: Մուտքերը հարավային և արևմտյան խորաններից են, որոնցից արևմտյանը բացվել է հետագայում:
Գավիթ – երկսյուն է և գտնվում է եկեղեցու արևմտյան մասում (արևելք-արևմուտք առանցքից շեղված): Միջին քառակուսու վրա բարձրանում է երդիկավոր, ութանիստ, շթաքարեզարդ անկյուններով գմբեթը` ներքուստ երեսպատված սև և կարմիր շեղադիր տուֆաքարերով: Արձանագրական փաստերից երևում է, որ այն կառուցվել է Ներսես և Յովասափ եղբայր առաջնորդների կողմից` 1211 թ. եկեղեցու նորոգումների ընթացքում, կամ նրանից անմիջապես հետո:
Տարածքի պեղումներով (1952, 1972-73 թթ., ղեկ. Հ. Մնացականյան) հայտնաբերվել են միջին բրոնզի և երկաթի դարերի զարդեր, զենքեր, գործիքներ, անոթներ, կրակարաններ և այլ իրեր:
Եկեղեցու վերականգնման նախնական նախագիծը ճարտարապետներ Շ. Ազատյանի և Յու. Թամանյանի 1956 թ. կատարած չափագրության հիման վրա կազմել է ճարտարապետ Ս. Ալանակյանը: Այնուհետև եկեղեցու ամբողջական վերականգնման նախագծով (Ռ.Դավթյան) եկեղեցին լրիվ վերականգնվել է, որի աշխատանքները կատարվել են 1977-1980 թվականներին վերականգնող վարպետ Ցոլակ Սարգսյանի ղեկավարած քարտաշ-որմնադիրների բրիգադի կողմից:

THE MONASTIC COMPLEX OF HAIRAVANK
This monastic complex of the IX‒XIIIcc. is situated on the north-eastern edge of Hairavank village, on a rocky cape, at the shore of Lake Sevan. The church and narthex have survived.
Church /IX c./ — is a cruciform, four-apsidal, central-domed structure. The oldest inscription of the church walls is dated at 1211 and refers to the main repairs. The church has an apse, adjacent to the south-eastern corner, which was probably added later. The dome collapsed at the end of the XIX c.; today’s integral appearance is the result of the restoration of the 1980th. Only the construction corners and the other joining parts are built from smoothly hewn stones, and the rest are from roughly hewn basalt. The church is one of the unique samples of Armenian architecture; the inner roundness of all the apses is manifested in the exterior appearance. The entrances are from the southern and western apses, the western of which was opened later.
Narthex — is two-pillared and is located in the western part of the church /deflected from the east-west axis/. On the middle square rises a garret-windowed, eight-faceted dome with corners, decorated with stalactite stone. The dome was inwardly faced with black and red tuff stones placed aslant. It can be seen from inscriptional facts that it was erected by brother leaders Nerses and Hovasap, in 1211, during the church repair or immediately after it. As a result of the excavations of the territory /1952, 1972‒73, supervisor H. Mnatsakanyan/ jewelry, weapons, tools, vessels, fire-places and other objects of the Middle Bronze and Iron Ages were discovered. The initial project of the church restoration was drawn up by architect S. Alanakyan, on the basis of the measurement of architects Sh. Azatyan and Yu. Tamanyan, carried out in 1956. Afterwards the church was completely restored according to the project of total restoration /R. Davtyan/. The restoration works were fulfilled by a group of masons, headed by restorer-master Tsolak Sargsyan, in 1977‒1980.