Հիմք ընդունելով ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանի 10.02.2017 թ. N 03/14.4/618-17 գրությունը և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենության հանձնարարականը` ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցները Չարենցավանի Հաստոցաշինական գործարանի տարածքում պահպանվող «Ճանապարհաշինարարներին» հուշարձանի ապամոնտաժված երեք հատվածները` երկուսը պղնձից, մեկը չժանգոտվող թիթեղից տեղափոխել են Երևանի «Գեղարվեստի կոմբինատ» ՍՊԸ-ի տարածք` հետագա պահպանության համար:
Երևան-Սևան մայրուղու 32-րդ կմ-ի վրա գտնվող քանդակագործ Դավիթ Բեջանյանի հեղինակությամբ 1978թ. կառուցված «Ճանապարհաշինարարներին» հուշարձանի /պետ.ցուցիչ 6.8.14/ վերևի դեռևս կանգուն հատվածը վնասվել էր 2016 թ. մայիսին` բնակլիմայական պայմանների` ուժեղ քամու և կարկուտի հետևանքով: Տեղական նշանակության հուշարձանի նկատմամբ նախորդ տարիներին նաև իրավախախտման դեպքեր էին արձանագրվել:

Based on the Deputy Minister of Culture Arev Samuelyan`s writing on 10.02.2017. N 03 / 14.4 / 618-17 and ” Protection service” NCSO`s directorate`s order,the employees of regional service of Kotayk transferred three parts of the dismantled monument(two bronze and one was from stainless sheet) for further protection t to the area of “Art Factory”LTD, which was protected at machine building factory in Charentsavan.
On the 32 km of Yerevan-Sevan highway by sculptor David Bejanyan`s authority in 1978 was built “The Road” / 6.8.14 memorial / monument and it`s still standing upper section was damaged in May 2016 , due to climatic conditions, strong wind and hail. Cases of violation on the monuments of local importance also were in past.