ՄԵՂՐԻՈՒՄ ԱՆԴՐԱԴԱՐՁԵԼ ԵՆ ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 100-ԱՄՅԱ ՀՈԲԵԼՅԱՆԻՆ
«Պահպանության ծառայություն»  ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Մեղրիի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում անցկացվել է բաց  դաս՝ նվիրված մայիսյան հերոսամարտերին և Առաջին Հանրապետության հռչակման 100 ամյա  հոբելյանին: Բարձր դասարանների աշակերտների համար կազմակերպված դասի նպատակը պատանիներին հայրենասիրություն ու քաջություն սերմանելն է։
Մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը խոսել է  1915-1918 թթ․ Օսմանյան Թուրքիայի հայաջնջման  քաղաքականության, Արևմտյան Հայաստանի հայաթափման մասին, անդրադարձել`  հայապահպանման  գործում  հայ եկեղեցու դերակատարմանը:  Նա անդրադարձել է նաև մայիսյան հաղթանակներին ու Առաջին Հանրապետության հռչակմանը։
Բաց  դասին ներկա հայոց  լեզվի և գրկանության ուսուցչուհի Աննա Աղայանն անդրադարձել է մայիսյան հաղթանակները ներկայացնող գրական ստեղծագործություններին` մասնավորապես  Ակսել  Բակունցի  գործերին:
Հանրակրթական դպրոցի աշակերտները փոքրիկ բեմադրությունների միջոցով ներկայացրել են այդ պատմական ու կարևոր ժամանակահատվածում հոգևորականների գործունեությունը, այդ թվում՝ հավատացյալ ժողովրդին ուղղված Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կոչը։ Ներկայացվել է ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանի  նախագծով  կառուցված Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրն ու դրա  խորհուրդը, հնչել է Էդգար Հովհաննիսյանի  «Սարդարապատ» երգը։
Բաց դասին  ներկա Մեղրիի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու  հոգևոր հովիվ Տեր Ռաֆայել Խաչիկյանը ներկաներին ուղղված խոսքում ընդգծել է հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարում Հայոց եկեղեցու կարևոր մասնակցությունը, անդրադարձել Արցախի ազատագրական պայքարին,  ապրիլյան ռազմական գործողություններին:
Բաց դասն ամփոփվել է հարց ու պատասխանով: Դպրոցականները աչքի են ընկել Առաջին Հանրապետության հռչակման մասին խորը գիտելիքներով։ Մեղրիի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի ուսումնադաստիարակչական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Ոսկեհատ Գևորգյանը կարևորել է նմանօրինակ միջոցառումների անցկացումը: Նրա խոսքով մեր պատմության հերոսական էջերին անդրադառնալը պատանիների  հայեցի դաստիարակման լավագույն  օրինակ է։

ОТКРЫТЫЙ УРОК В МЕГРИ , ПОСВЯЩЕННЫЙ 100-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ ПЕРВОЙ РЕСПУБЛИКИ
По инициативе региональной службы ОИС Сюника ГНО «Служба охраны памятников», в средней школе №1 г. Мегри был проведен открытый урок, посвященный героическим майским сражениям и 100-летию провозглашения Первой республики. Цель открытого урока, организованного для учащихся старших классов – прививать молодежи чувство патриотизма и мужества.
Зам. начальника региональной службы Наира Айрапетян рассказала об антиармянской политике  Османской Турции в 1915-1918 гг․, переселении армян из Западной Армении, и также коснулась роли Армянской церкви в деле сохранения армянской идентичности. Она также затронула майские победы и провозглашение Первой республики.
Учительница армянского языка и литературы Анна Агаян, которая также присутствовала на открытом уроке, коснулась литературных произведений, описывающих майские победы (в частности произведений Акселя Бакунца).
Учащиеся средней школы с помощью небольших постановок представили деятельность духовенства в этот исторический и важный период, в том числе призыв Католикоса Всех Армян к верующему народу. Был представлен мемориальный комплекс памяти героев Сардарапата, построенный по проекту архитектора Рафаэля Исраеляна, и его замысел, а также прозвучала песня «Сардарапат» Эдгара Оганесяна.
Духовный предводитель церкви Сурб Аствацацин в Мегри Отец Рафаэль Хачикян, также присутствовавший на открытом уроке, в своей речи к присутствующим подчеркнул важность участия Армянской церкви в освободительной борьбе армянского народа, а также коснулся Арцахской освободительной борьбы и апрельских военных действий.
В завершении открытый урок был подытожен вопросами и ответами. Школьники выделились глубокими знаниями о провозглашении Первой республики. Зам. директора по учебно-воспитательной работе средней школы №1 г. Мегри Воскеат Геворкян подчеркнула важность проведения подобных мероприятий. По ее словам, обращение к героическим страницам нашей истории – лучший пример патриотического воспитания армянской молодежи.