Սյունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Գարիկ Մարությանի նախաձեռնությամբ Կապանի Պետական ճարտարագիտական քոլեջի տնօրենի, դասախոսական կազմի և ուսանողների հետ կազմակերպել է արշավ Վահանավանքի վանական համալիր, որտեղ անցկացվել է նաև «Վահանավանքի վանական համալիրի դերը Սյունյաց հոգևոր և մշակութային կյանքում» խորագիրը կրող բաց դաս։
Մ/ծ պետի տեղակալ Գարիկ Մարությանը, քոլեջի պատմության դասախոս Վրեժ Բադալյանը, Վահանավանքի հոգևոր հովիվ Տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանը ուսանողներին ներկայացրել են համալիրի պատմությունն ու ճարտարապետական առաձնահատկությունները։
Բաց դասի ավարտից հետո միջոցառման մասնակիցները, նաև` կամավորներ վանական համալիրի տարածքում սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել։

By the initiative of the deputy director of Syuniq regional service, director of Kapan’s state architectural college, lecturers and students an expedition was organized to Vahanavank monastery, where the open lesson titled “The role of Vahanavank monastery in Syuniq’s secular and cultural life” was held.
Deputy director Garik Marukyan together with the college’s lecturer of history Vrej Badalyan presented the history and architectural features of the monastic complex to the students.
After the end of the open lesson the participants of the event as well as volunteers implemented sanitary cleanings in the territory of the monastic complex.