Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքում գտնվող խաչքարադաշտի տարածքում իրականացվող պարբերական հուղարկավորությունների թեմայի թմբկահարման վերաբերյալ, չնայած կիսելով մի շարք քաղաքացիների և անվանի մասնագետների մտահոգությունները, միաժամանակ հայտնում ենք, որ տպավորությունը, թե պատմական գերեզմանոցի տարածքում ամեն օր կամ պարբերաբար նոր հուղարկավորություններ են իրականացվում, չի համապատասխանում իրականությանը:
Մասնավորապես վերջին տարիներին ընդամենը արձանագրվել է անօրինական թաղման երկու դեպք, որոնցով «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը դիմել է իրավապահներին: Մնացած թաղումները ու վերանորոգման կամ բարեկարգման աշխատանքները իրականացվել են գերեզմանոցի պատմական հատվածից դուրս կամ արդեն նախապես պատրաստված ընտանեկան գերեզմանոցում, որն արգելելու համար որևէ իրավական հիմք «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը չունի, քանի որ, ըստ Առինջի խաչքարադաշտի 2011թ. հաստատված պահպանական գոտու նկարագրական-բնութագրական տեղեկանքի վերջին պարբերության, հուղարկավորություններ, ինչպես նաև բարեկարգման աշխատանքներ իրականացնելը չի արգելվում:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը, որը իրականացնում է պետական սեփականություն համարվող հուշարձանների պահպանությունը ոչ միայն չի անտեսում հուշարձանը, այլ նաև Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցների պարբերական և լրացուցիչ շրջայցերի, ինչպես նաև օպերատիվ արձագանքման բաժնի աշխատակիցների մշտադիտարկումների միջոցով մշտական հսկողություն է սահմանում հուշարձանի նկատմամբ, ինչի արդյունքում էլ արձանագրվել են վերոհիշյալ իրավախախտումները և կանխվել հուղարկավորության մի քանի դեպք: Ի դեպ, հնարավոր վտանգները հաշվի առնելով` հուշարձանը ընդգրկվել է պահպանվածության առումով առավել վտանգված հուշարձանների ցանկում:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը նաև բազմիցս դիմել լիազոր մարմիններին գերեզմանոցում հուղարկավորություններն առհասարակ արգելելու խնդրանքով:
Հուշարձանի տարածքում ներկայում առկա խաչքարերի թիվը լիովին համապատասխանում է ՀՀ կառավարության կողմից 2002թ. մայիսի 29-ի թիվ 628 որոշմամբ հաստատված ՀՀ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների Կոտայքի մարզի պետական ցուցակում հաշվառված խաչքարերի թվին:
Նշենք, որ խնդիրը կրում է համակարգային բնույթ և այն հնարավոր չէ կարգավորել միայն ՀՀ մշակույթի նախարարության կամ առավել ևս հուշարձանների պահպանությամբ զբաղվող ՊՈԱԿ-ի ջանքերով, քանզի պետական ցուցակներում գրանցված ավելի քան 250 գերեզմանոցի տարածքում /պատմական և գործող/, պետական ցուցակների հաստատումից հետո, առկա են հուղարկավորության դեպքեր:

РАЗЪЯСНЕНИЕ ПО ПОВОДУ ПРОИСШЕСТВИЙ НА КЛАДБИЩЕ ОБЩИНЫ АРИНДЖ
Несмотря на разделяемую нами озабоченность ряда граждан периодически происходящими на территории поля хачкаров общины Ариндж марза Котайк захоронениями, мы в тоже время объявляем: впечатление, что на территории исторического кладбища ежедневно или периодически осуществляются новые захоронения, не соответствует действительности.
В частности, в последние годы зафиксировано лишь два случая незаконных захоронений, в связи с которыми ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” обратилась в компетентные органы. Остальные захоронения и ремонтные работы или работы по благоустройству осуществлялись вне территории исторического участка кладбища или же на участке дотоле существующего семейного захоронения, которые ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” не имеет права запрещать, поскольку, согласно последнему пункту акта, утвержденного в 2011 г. охранного пояса поля хачкаров в Аблариндже, захоронения, а также производство работ по благоустройству не запрещены. В тоже время объявляем, что ГНКО ”Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” Министерства культуры РА, осуществляющая охрану памятников, являющихся государственной собственностью, не только не игнорирует памятник, но и посредством периодических и дополнительных посещений сотрудниками региональной службы Котайка, а также постоянных наблюдений сотрудников отдела оперативного реагирования постоянно держит памятник под наблюдением, в результате чего и были зафиксированы вышеупомянутые нарушения и предотвращены несколько случаев незаконных захоронений. Кстати, принимая во внимание возможные правонарушения, памятник включен в список наиболее подверженных опасности памятников. ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” также неоднократно обращалась к полномочным органам с просьбой запрета на территории кладбища каких-либо захоронений.
Ныне на территории памятника число наличествующих хачкаров полностью соответствует числу хачкаров внесенных, согласно решению за N628, утвержденному Правительством РА 29 мая 2002 г., в Государственный список недвижимых памятников истории и культуры марза Котайк,
Отметим, что проблема несет в себе системный характер и ее невозможно упорядочить только лишь усилиями Министерства культуры РА или, тем более, осуществляющего охрану памятников ГНКО, поскольку на территориях зарегистрированых в государственных списках более 250-ти кладбищ (исторических и действующих), после утверждения государственных списков зафиксированы случаи захоронений.