«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչ Շաքե Ղարախանյանը՝ Արենիի միջնակարգ դպրոցի հետ համատեղ, կրթօջախում անցկացրել է «Ողբամ մեռելոց… Կոչեմ ապրողաց… » խորագրով միջոցառում` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են ողբերգական իրադարձությունների վերաբերյալ փաստեր, թուրք բարբարոսների հասցեին հնչել են դատապարտող կոչեր: Աշակերտներն ընթերցել են նաև ցեղասպանության թեմայով գրված բանաստեղծություններ:
Միջոցառման ավարտին ելույթ է ունեցել դպրոցի տնօրեն Ա. Հայրապետյանը: Խոսելով հայի արարիչ ուժի և ապրելով հաղթանակելու կարողության մասին, նա իր խոսքերով ոգևորել է ներկաներին ու պատանիներին հայեցի ապրելու կոչ արել: Միջոցառմանը մասնակցել են հիմնական դպրոցի սաններ, ուսուցիչներ:

Заведующая филиалом природно-исторического заповедника «Арпи» ГНО «Служба по охране» Шаке Караханян совместно со средней школой Арени провели мероприятие, посвященное 101-й годовщине Геноцида армян «Оплакивать погибших…Взывать к живым…».
В ходе мероприятия были представлены факты о трагических событиях, звучали осуждающие призывы в адрес турецких варваров. Учащиеся также читали стихи, написанные на тему геноцида.
В завершение мероприятия выступила директор школы А. Айрапетян. Говоря о созидательной силе армянского народа и умении жить и побеждать, она призвала аудиторию и молодежь быть патриотами. В мероприятии приняли участие учащиеся средней школы, учителя.