ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ` ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԱՅԻՍՅԱՆ ՀԱՂԹԱՆԱԿՆԵՐԻՆ
«Արփի » բնապատմական արգելոցի և Արենիի միջնակարգ դպրոցի նախաձեռնությամբ անցկացվել է «Մեր սուրը փառքով դրեցինք պատյան» խորագիրը կրող միջոցառում` նվիրված մայիսյան հաղթանակներին:
Ներկայացնելով հայ ժողովրդի հերոսական պայքարի փառապանծ ուղին` Ավարայրից մինչև Շուշի, Արենիի մինջ. դպրոցի տնօրեն Ավետ Հայրապետյանը շեշտեց, որ հայրենիքի հանդեպ պատասխանատվության զգացումը պետք է արմատավորվի յուրաքանչյուրիս մեջ վաղ տարիքից: Նա կարևորեց մատաղ սերնդի ռազմահայրենասիրական դաստիարակության դերն ու նշանակությունը:
«Արփի » բնապատմական արգելոցի վարիչ Շաքե Ղարախանյանը` բարձր գնահատելով միջոցառմանը աշակերտների ակտիվ մասնակցությունը , ընդգծեց ապագա զինվորի հայրենասեր քաղաքացի դառնալու կարևորությունը:
Օրվա թեմային համահունչ հայրենասիրական երգերով ու ասմունքով հանդես եկան դպրոցի աշակերտները՝ եզրափակելով իրենց կատարումները «Սասնա քոչարի » պարով:
Միջոցառման ավարտին ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհված հայորդիների հիշատակը:

По инициативе природно-исторического заповедника «Арпи» и средней школы Арени было проведено мероприятие под названием «Наш меч с честью вложен в ножны», посвященное майским победам.
Представляя славный путь героической борьбы армянского народа с Аварайра до Шуши, директор школы Арени Авет Айрапетян отметил, что чувство ответственности за родину должно прививаться каждому с детства. Он определил роль и значение военно-патриотического воспитания подрастающего поколения.
Заведующий природно-историческим заповедником «Арпи» Шаке Караханян высоко оценил активное участие школьников в мероприятии и подчеркнул важность становления будущего солдата как патриотического гражданина.
С патриотическими песнями и стихами выступили учащиеся школы. В заключение был исполнен танец «Сасна кочари».
В завершение мероприятия, присутствующие минутой молчания почтили память армянских сыновей, погибших в четырехдневной апрельской войне.