«Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում «Ժառանգությունը և համայնքը» խորագրի ներքո ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանի նախաձեռնությամբ մարզպետարանում են հավաքվել հուշարձանների պահպանության ոլորտի տարածաշրջանի աշխատակիցները։ Վայոց ձորի մարզային ծառայության, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց թանգարանի և «Արփի» բնապատմական արգելոցի աշխատակիցներին հյուընկալել է Վայոց ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանը։
ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը խոսելով մարզի պատմամշակութային ժառանգության պահպանության և այդ գործում համայնքների ցուցաբերած հոգատարության, նրանց հետ համագործակցության մասին վստահեցրել է, որ պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը հոգատար ձեռքերում է։ Նրա խոսքով՝ անկախ դժվարություններից, յուրաքանչյուր պահապան հուշարձանների պահպանության իսկական նվիրյալ է:
Մարզպետն ընդգծել է, որ Վայոց ձորի մարզը հարուստ է պատմամշակութային ժառանգության անգնահատելի գոհարներով և իր պատրաստակամությունն է հայտնել հուշարձանների պահպանության ճանապարհին հանդիպող յուրաքանչյուր խնդրի լուծման գործում։
Հանդիպման ավարտին ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից Վայոց ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանին է նվիրել «Հայկական պատմամշակութային ժառանգության վավերագրեր» մատենաշարի «Թորոս Թորամանյան․ Անիի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ (Տիգրան Հոնենցի) եկեղեցական համալիրը» պրակը։
«Եվրոպական ժառանգության օրեր»-ին նվիրված միջոցառում է անցկացվել նաև «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում։ ՊՄՊ Վայոց ձորի մ/ծ, «Արփի» բնապատմական արգելոցը և «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը «Ժառանգությունը և համայնքը» խորագրի շրջանակներում համատեղ կազմակերպել են «ՀՀ Վայոց ձորի մարզի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության Ատրպատականի նահանգ. քույր համայնքների ժառանգությունը և նորօրյա ձեռքբերումները» խորագրով լուսանկարների ցուցադրություն:
«Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի վարիչ Բարիս Քոչարյանը մասնակիցների համար հայ-իրանական բարեկամությանը նվիրված զրույց է անցկացրել:
Միջոցառմանը մասնակցել են Արենի և Վերնաշեն համայնքների դպրոցների աշակերտներ և ուսուցիչներ: Զրույցից հետո աշակերտները հայ և իրանցի ստեղծագործողների բանաստեղծություններից քառատողեր են արտասանել: Հնչել են Ն.Քուչակի, Ֆրիկի, Նարեկացու, Ֆիրդուսու և Օմար Խայամի ստեղծագործությունները։
ՊՄՊ մ/ծ պետ Մելանյա Դովլաթյանը կարևոր է համարել ոչ միայն գրական ընթերցումները, այլև դրա միջոցով երկու դպրոցների անկախության սերնդի ներկայացուցիչների շփումն ու բարեկամական հարաբերությունների հաստատումը։

«ДНИ EВРОПЕЙСКОГО НАСЛЕДИЯ» В ВАЙОЦ ДЗОРЕ
По инициативе начальника региональной службы ОИС Вайоц Дзора Мелании Довлатян в мэрии Вайоц Дзора было организовано собрание региональных сотрудников сферы охраны памятников, которая прошла под девизом «Наследие и община» (в рамках программы «Дни Европейского наследия»). Губернатор Вайоц Дзора Арутюн Саркисян встретился с сотрудниками региональной службы Вайоц Дзора историко-культурного музея-заповедника «Гладзорский университет» и природно-исторического заповедника «Арпи».
Отметив заботливое отношение общины к охране культурного наследия региона и сотрудничестве с региональной службой, начальник р/с Мелания Довлатян заверила, что охрана историко-культурного наследия находится в заботливых руках и, несмотря на трудности, каждый хранитель памятников по настоящему предан своей работе.
Губернатор подчеркнул, что Вайоцдзорский регион богат бесценным историко-культурным наследием и выразил готовность помочь в решении каждой задачи, связанной с охраной памятников.
В заключение от имени ГНО «Служба по охране» начальник региональной службы ОИС Мелания Довлатян подарила губернатору Вайоц Дзора Арутюну Саркисяну выпуск «Торос Тораманян. Церковный комплекс Св. Григория Просветителя (Тигран Оненци) в Ани» из серии книг «Документы армянского культурного наследия».
В историко-культурном музее-заповеднике «Гладзорский университет» также прошло мероприятие, посвященное программе «Дни Европейского наследия». Историко-культурный музей-заповедник «Гладзорский университет» и природно-исторический заповедник «Арпи» в рамках программы «Наследие и община» совместно организовали фотовыставку под заголовком «Наследие и современные достижения городов побратимов – марза Вайоц Дзор РА и провинции Атрпатакан Исламской Республики Иран».
Заведующий историко-культурном музеем-заповедником «Гладзорский университет» Барис Кочарян провел беседу на тему армяно-иранской дружбы. В мероприятии приняли участие учащиеся и учителя из общин Арени и Вернашен. После беседы, ученики прочитали четверостишия из произведений армянских и иранских поэтов. Прозвучали произведения Н. Кучака, Фрика, Нарекаци, Фирдуси и Омара Хайяма. В ходе всего мероприятия звучал неподражаемый голос Лусине Закарян.
Начальник региональной службы ОИС Мелания Довлатян считает важным не только литературные чтения, но и установление контактов и дружественных отношений между представителями поколение независимости из двух разных школ.