ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց- թանգարանի և «Արփի» բնապատմական արգելոցի աշխատակիցների համատեղ ուժերով «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում ՝«Ժառանգությունը և համայնքը» խորագրի ներքո Արենի համայնքում անցկացվել են մի շարք միջոցառումներ։
Արենիի միջնակարգ դպրոցի ութերորդ դասարանի աշակերտները հնարավորություն են ունեցել այցելել «Թռչունների քարայր» քարանձավ («Արենի 1», պետ. ցուցիչ՝ 9.8.12 ) և ծանոթանալ մ.թ.ա. V- IV հազարամյակների նյութական մշակույթի առանձնահատկություններին:
Այնուհետև միջոցառման մասնակիցներն այցելել են գյուղի ամենատարեց մարդուն`իննսունմեկամյա Սամվել Ծատուրյանին, ով սիրով հյուրընկալել է նրանց և պատմել, թե երբ և ինչպես են կառուցել արդեն «թանգարանի» վերածված հազարաշեն տունը: Ս. Ծատուրյանը հյուրերին ներկայացրել է աչքի լույսի պես պահվող տան հնամենի իրերը՝ մայրիկից ժառանգած 1911 թվականի գորգը, կենցաղային բազմաթիվ իրեր, որոնք արդեն դուրս են մնացել ժամանակակից առօրյայից:
Միջոցառումը շարունակվել է Արենիի մշակույթի տանը, որտեղ բացվել է «Ժառանգություն» խորագրով ցուցահանդես։ Ներկայացվել են արդեն պատմություն դարձած ճախարակ, սանդերք, տորք, իլիկ, կարպետներ, կուժեր, պղնձե սկուտեղներ, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ իրերի լուսանկարներ: «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց- թանգարանի վարիչ Բարիս Քոչարյանը ներկաներին պատմել է, թե ժամանակին ինչ նպատակով են օգտագործվել այդ իրերը:
Միջոցառումների շարքն ավարտվել է «Ժառանգությունը և Արենի համայնքը» ցերեկույթով, որտեղ ներկայացվել են համայնքի մշակութային հարստությունները. պատմամշակութային ու բնական հուշարձաններ, հնավայրեր, սրբատեղիներ, արժեքավոր արձանագրություններով բազմաթիվ խաչքարեր ու տապանաքարեր: Միջոցառման ընթացքում ելույթ են ունեցել Արենիի միջնակարգ դպրոցի շնորհալի սաները, որն ուղեկցվել է գյուղի տեսարժան վայրերի, հուշարձանների, խաչքարերի մասին պատմող տեսաշարերով: Ավարտին ելույթ են ունեցել Արենի համայնքի ղեկավար Սերգեյ Սուքիասյանը և ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը, ովքեր իրենց խոսքում հորդորել են աչալուրջ լինել, պահել ու պահպանել տարածաշրջանի հարուստ պատմամշակութային հուշարձանները, որոնք ժառանգել են նախնիներից և անխաթար փոխանցել այն հետագա սերունդներին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Վայոց ձորի մարզպետարանի կրթության և մշակույթի վարչության գլխավոր մասնագետ Աղասի Հովհաննիսյանը, Արենիի դպրոցի տնօրենը, ուսուցիչներ, վետերաններ, մշակութի ոլորտի աշխատակիցներ:

По инициативе региональной службы ОИС Вайоц Дзора, историко-культурного музея-заповедника «Гладзорский университет» и природно-исторического заповедника «Арпи», в рамках программы «Дни европейского наследия», были проведены мероприятия в общине Арени под названием «Наследие и общины».
Восьмиклассники средней школы Арени посетили пещеру «Птичий грот» («Арени 1» гос. индекс 9.8.12) и познакомились с особенностями материальной культуры V-IV тысячелетия до н. э.
Затем участники мероприятия отправились к 91-летнему долгожителю деревни Самвелу Цатуряну, который любезно встретил их и рассказал когда и как был построен старый дом, уже ставший «музеем». С. Цатурян представил гостям старый ковер 1911 года, , который он унаследовал от матери и хранит как зеницу ока, предметы домашней утвари, которые уже не используются в повседневной жизни.
Мероприятие было продолжено в Доме культуры Арени, где открылась выставка «Наследие». Были представлены фотоснимки предметов, ставшие историей: лебедка, мыканица, катушкы, ковры, кувшины, медные подносы, а также многие другие. Заведующий историко-культурным музеем-заповедником «Гладзорский университет» Барис Кочарян рассказал присутствующим о том, как использовались эти предметы в прошлом.
Серия мероприятий завершилась утренником «Наследие и община Арени», где были представлены культурные ценности общины: историко-культурные и природные памятники, древние и святые места, хачкары и надгробные плиты с ценными надписями. В ходе мероприятия выступили талантливые школьники Арени. Выступления сопровождались видеорядов, который рассказывал о достопримечательностях, памятниках, хачкарах. В заключение выступил глава общины Арени Сергей Сукиасян и начальник региональной службы ОИС Вайоц Дзора Мелания Довлатян, которые в своих выступлениях призвали сохранять бдительность, охранять богатое культурное наследие региона, которое они унаследовали от своих предков и должны передать его в целости и сохранности будущих поколениям.
На мероприятии присутствовали главный специалист отдела образования и культуры марзпетарана Вайоц Дзора Агаси Ованнисян, директор школы Арени, учителя, ветераны, работники сферы культуры.