ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց- թանգարանի և «Արփի» բնապատմական արգելոցի աշխատակիցների համատեղ ուժերով «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում ՝«Ժառանգությունը և համայնքը» խորագրի ներքո Արենի համայնքում անցկացվել են մի շարք միջոցառումներ։
Արենիի միջնակարգ դպրոցի ութերորդ դասարանի աշակերտները հնարավորություն են ունեցել այցելել «Թռչունների քարայր» քարանձավ («Արենի 1», պետ. ցուցիչ՝ 9.8.12 ) և ծանոթանալ մ.թ.ա. V- IV հազարամյակների նյութական մշակույթի առանձնահատկություններին:
Այնուհետև միջոցառման մասնակիցներն այցելել են գյուղի ամենատարեց մարդուն`իննսունմեկամյա Սամվել Ծատուրյանին, ով սիրով հյուրընկալել է նրանց և պատմել, թե երբ և ինչպես են կառուցել արդեն «թանգարանի» վերածված հազարաշեն տունը: Ս. Ծատուրյանը հյուրերին ներկայացրել է աչքի լույսի պես պահվող տան հնամենի իրերը՝ մայրիկից ժառանգած 1911 թվականի գորգը, կենցաղային բազմաթիվ իրեր, որոնք արդեն դուրս են մնացել ժամանակակից առօրյայից:
Միջոցառումը շարունակվել է Արենիի մշակույթի տանը, որտեղ բացվել է «Ժառանգություն» խորագրով ցուցահանդես։ Ներկայացվել են արդեն պատմություն դարձած ճախարակ, սանդերք, տորք, իլիկ, կարպետներ, կուժեր, պղնձե սկուտեղներ, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ իրերի լուսանկարներ: «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց- թանգարանի վարիչ Բարիս Քոչարյանը ներկաներին պատմել է, թե ժամանակին ինչ նպատակով են օգտագործվել այդ իրերը:
Միջոցառումների շարքն ավարտվել է «Ժառանգությունը և Արենի համայնքը» ցերեկույթով, որտեղ ներկայացվել են համայնքի մշակութային հարստությունները. պատմամշակութային ու բնական հուշարձաններ, հնավայրեր, սրբատեղիներ, արժեքավոր արձանագրություններով բազմաթիվ խաչքարեր ու տապանաքարեր: Միջոցառման ընթացքում ելույթ են ունեցել Արենիի միջնակարգ դպրոցի շնորհալի սաները, որն ուղեկցվել է գյուղի տեսարժան վայրերի, հուշարձանների, խաչքարերի մասին պատմող տեսաշարերով: Ավարտին ելույթ են ունեցել Արենի համայնքի ղեկավար Սերգեյ Սուքիասյանը և ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը, ովքեր իրենց խոսքում հորդորել են աչալուրջ լինել, պահել ու պահպանել տարածաշրջանի հարուստ պատմամշակութային հուշարձանները, որոնք ժառանգել են նախնիներից և անխաթար փոխանցել այն հետագա սերունդներին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Վայոց ձորի մարզպետարանի կրթության և մշակույթի վարչության գլխավոր մասնագետ Աղասի Հովհաննիսյանը, Արենիի դպրոցի տնօրենը, ուսուցիչներ, վետերաններ, մշակութի ոլորտի աշխատակիցներ:

A SERIES OF EVENTS IN VAYOTS DZOR
The employees of the regional Service of Vayots Dzor and the “Gladzor University” for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations and “Arpi” Natural Reserve jointly held a number of events in Areni community within the framework of the “European Heritage Days” program, under the title “Heritage and the community”.
The eighth grade students of the secondary school of Areni had the opportunity to visit the “Bird’s cave” grotto (“Arena 1” state index, 9.8.12) and were acquainted with the cultural peculiarities of the V- IV millennia BC.
Then the participants visited the village’s oldest man, 91-years-old Samvel Tsaturyan, who gladly entertained and told them about the history of the House-Museum. S. Tsaturyan presented the visitors ancient things, a carpet of 1911 which had been inherited by his mother, as well as many household items that have been left out of everyday life.
The event continued in Areni house of culture, which hosted an exhibition called “Heritage”. It included winches, hackles, torks, bobbins, rugs, jugs, copper trays, as well as photos of many other things. The administrator of “Gladzor University” cultural museum reserve Boris Kocharyan told the visitors how all those items were used.
The series of events ended with a matinee “Heritage and Areni Community” where was presented the cultural wealth of the community, historical and natural monuments, sites and shrines, crosses and tombstones and many valuable records. During the event students of Areni secondary school made a presentation on the sights, monuments and crossstones. At the end the mayor of Areni community Sergey Sukiasyan and Vayots Dzor’s Regional Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations head Dovlatyan Melania made a speech urging the villagers to keep and preserve the rich cultural heritage of the region, which they inherited from their ancestors and to pass it future generations.
The event was attended by the governor of Vayots Dzor, chief specialist of the Department of Culture Aghasi Hovhannisyan, the director of Areni school, as well as teachers, veterans and cultural sector workers.