«Արփի» բնապատմական արգելոցի և Արենիի միջնակարգ դպրոցի համատեղ ուժերով գյուղի կրթօջախում անցկացված միջոցառումը նվիրված է եղել Հայոց բանակի ստեղծման 25-ամյակին:
Միջոցառումն սկսվել է «Նամակ զինվորին» և «Հայրենիքիս պաշտպանը մշտապես արթուն է» թեմաներով տարրական և բարձր դասարանների աշակերտների շարադրությունների արդյունքների ամփոփմամբ։ Ընթերցվել են լավագույն շարադրությունների հեղինակների անունները։
Հայոց բանակի կազմավորման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումն ուղեկցվել է հայրենասիրական երգ ու պարով, պատանիներն անդրադարձել են բանակի ստեղծմանը, թերթել նրա կերտած հաղթական էջերը, հպարտացել Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների ընթացքում հայ զինվորի մղած հերոսական պայքարով, հարգանքի տուրք են մատուցել բոլոր նրանց հիշատակին, ովքեր կյանքի գնով են պաշտպանել հայրենի սահմանները։ Առանձին ակնածանքով են հիշել 2016 թ․-ի ապրիլյան մարտական գործողությունների օրերին զոհված ժամկետային զինծառայող, Արենիի բնակիչ Վարդան Մաթևոսյանին։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև 2017թ. հունվար ամսին զորացրված Արենիի բնակիչ- ժամկետային զինծառայողներ, ովքեր պատասխանել են պատանիներին հուզող հարցերին։ Դահլիճում ներկա են եղել նաև Եղեգնաձորի զինկոմիսարիատի աշխատակիցներ, ուսուցիչներ, Արենիի բնակիչներ։

Природно-исторический заповедник «Арпи» совместно со средней школой Арени провели мероприятие в школе, посвященное 25-летию Армянской армии.
Мероприятие началось с обобщения результатов сочинений учащихся начальных и старших классов на темы «Письмо солдату» и «Защитник моей Родины никогда не спит». Были зачитаны имена авторов лучших сочинений.
Мероприятие, посвященное 25-летию Армянской армии, сопровождалось патриотическими песнями и танцами, учащиеся говорили о создании армии, пролистали ее героические страницы, с гордостью отметили героическую борьбу армянского солдата в военных действиях в Карабахе-азербайджанской границе, отдали дань уважения памяти тем, кто пожертвовал своей жизнью в защиту границ родины. С особым почтением вспомнили жителя Арени, военнослужащего Вардана Матевосяна, погибшего во время апрельских военных действий 2016 года.
На мероприятие присутствовали военнослужащие из Арени, демобилизованные в январе 2017 года, которые ответили на вопросы школьников. На мероприятие присутствовали также сотрудники ехегнадзорского военкомата, учителя, жители Арени.