Համապետական շաբաթօրյակին ակտիվություն են ցուցաբերել նաև ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության ու մարզի ՏԻ մարմինների պատասխանատուները:
Մարզային ծառայության պետը, տեղակալը, գիտաշխատողը և Եղեգիսի պահապանները Հերմոնի համայնքապետարանի և հիմնական դպրոցի մանկավարժների հետ սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել Արատես վանական համալիրի (պետ. ցուցիչ՝ 9.29.1.1) տարածքում, իսկ Վայքի տարածաշրջանի աշխատանքները համակարգել է մարզային ծառայության պետի տեղակալ Համլետ Եղիազարյանը: Գնդևազի պահապան Հրահատ Արսենյանը և մի խումբ աշակերտներ հողի շերտից մաքրել ու տեղում կանգնեցրել են միջնադարյան խաչքարը (պետ. ցուցիչ՝ 9.16.2.1)։
«Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի անձնակազմը սանիտարական մաքրման աշխատանքներ է կատարել Թանահատի վանական համալիրի (պետ. ցուցիչ՝ 9.42.8) և թանգարանի տարածքներում:
«Արփի» բնապատմական արգելոցի նախաձեռնած համապետական շաբաթօրյակն իրականացվել է Արենի համայնքի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների, ուսուցիչների հետ միասին: Մաքրվել են արգելոցի և Արենի գյուղի հուշարձանների տարածքները, այնուհետև նրանց են միացել համայնքապետարանի աշխատակիցները և աշխատանքները շարունակվել են Նորավանքի ձորում։
ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ համապետական շաբաթօրյակի ընթացքում սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել մարզի ավելի քան 25 հուշարձանների տարածքներում։

В общереспубликанском субботнике активное участие приняли и ответственные лица службы ОИС марза Вайоц дзор и региональных органов самоуправления.
Начальник региональной службы ОИС, его зам, научные сотрудники и хранители Егегиса совместно с работниками муниципалитета общины Гермон и педагогами базовой школы провели работы по очистке и благоустройству территории монастырского комплекса Аратес (гос. индекс 9.29.1.1), а работы в Вайке координировал зам. начальника региональной службы ОИС Гамлет Егиазарян. Хранитель Гндеваза Грахат Арсенян с группой школьников очистил от слоя земли и установил на месте средневековый хачкар (гос. индекс 9.16.2.1)
Коллектив историко-культурного музея-заповедника “Гладзорский университет” осуществил очистные работы на территориях музея и монастырского комплекса Танаат (гос. индекс 9.42.8).
В общереспубликанском субботнике вместе с сотрудниками природо-исторического заповедника “Арпи” участвовали учащиеся и педагоги средней школы общины Арени. Приведены в порядок территории заповедника и памятников села Арени. Позднее к ним присоединились сотрудники муниципалитета общины и работы продолжились в ущелье Нораванка.
По инициативе службы ОИС марза Вайоц дзор во время общереспубликанского субботника работы по чистке и благоустройству были осуществлены на территориях более чем 25-ти памятников.