Համապետական շաբաթօրյակին ակտիվություն են ցուցաբերել նաև ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության ու մարզի ՏԻ մարմինների պատասխանատուները:
Մարզային ծառայության պետը, տեղակալը, գիտաշխատողը և Եղեգիսի պահապանները Հերմոնի համայնքապետարանի և հիմնական դպրոցի մանկավարժների հետ սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել Արատես վանական համալիրի (պետ. ցուցիչ՝ 9.29.1.1) տարածքում, իսկ Վայքի տարածաշրջանի աշխատանքները համակարգել է մարզային ծառայության պետի տեղակալ Համլետ Եղիազարյանը: Գնդևազի պահապան Հրահատ Արսենյանը և մի խումբ աշակերտներ հողի շերտից մաքրել ու տեղում կանգնեցրել են միջնադարյան խաչքարը (պետ. ցուցիչ՝ 9.16.2.1)։
«Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի անձնակազմը սանիտարական մաքրման աշխատանքներ է կատարել Թանահատի վանական համալիրի (պետ. ցուցիչ՝ 9.42.8) և թանգարանի տարածքներում:
«Արփի» բնապատմական արգելոցի նախաձեռնած համապետական շաբաթօրյակն իրականացվել է Արենի համայնքի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների, ուսուցիչների հետ միասին: Մաքրվել են արգելոցի և Արենի գյուղի հուշարձանների տարածքները, այնուհետև նրանց են միացել համայնքապետարանի աշխատակիցները և աշխատանքները շարունակվել են Նորավանքի ձորում։
ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ համապետական շաբաթօրյակի ընթացքում սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել մարզի ավելի քան 25 հուշարձանների տարածքներում։

The NCSO’s Vayots Dzor regional service and the region’s Local Self-government bodies have also actively participated in the nationwide collective work gathering.
The head of the regional service, his Deputy, the researcher and Eghegis’s guardians together with Hermon’s Municipality and the school teachers have implemented sanitary cleaning and renovative works in Arates monastery’s area (state index: 9.29.1.1), and the works in Vayq community have been organized by the regional service’s Deputy Hamlet Eghiazaryan. Gndevaz’s guardian Hrahat Arsenyan and a number of pupils have cleaned the area from soil and erected there the medieval khachqar (state index: 9.16.2.1).
The staff of “Gladzor University” Historical-Cultural Museum-Reservation implemented sanitary cleaning in Tanahat monastery’s (state index: 9.42.8) and museum’s territory.
“Arpi” Natural-Historical reservation’s nationwide work for collective gathering took place by Areni community’s pupils and teachers. The territories of the reservation and Areni village’s monuments have been cleaned, afterwards together with the Municipality’s workers the cleaning was held in Noravanq ravine.
Vayots Dzor regional service has implemented sanitary cleaning and renovations in more than 25 monument territories.