(Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ)
Մատենադարանը հիմնադրվել է 1959-ի մարտի 3-ին, Էջմիածնի (այնուհետ` Պետական) ձեռագրատան հիմքի վրա: Ձեռագիր ու տպագիր մատյանների (գրքերի) պահպանումն ու հասարակական օգտագործումը կազմակերպող գիտահետազոտական կենտրոն է` աշխարհասփյուռ ձեռագրերի հայկական ամենախոշոր պահոցը: Ձեռագրերի թիվը ավելի քան 17014 միավոր է: Մատենադարանի ամենափոքր ձեռագիրը «Տոնացույցն» է, ամենամեծը` «Մշո ճառընտիրը»: Մատենադարանի շենքը (ճարտարապետ` Մարկ Գրիգորյան) նախագծվել և կառուցվել է 1945-1957թթ: Գտնվում է Երևանի կենտրոնի հյուսիսային կողմում բարձրացող սարահարթի լանջին` Մաշտոցի պողոտան եզրափակող բարձունքի վրա: Կառուցված է բազալտ քարից, ներսում օգտագործված են տարբեր մարմարատեսակներ:
Շենքում կան անհրաժեշտ սարքավորումներով գրապահոցներ, աշխատասենյակներ, սրահներ, դահլիճներ և այլն: Հայ միջնադարյան անվանի գործիչների արձաններն իրենց ճարտարապետական գեղեցիկ լուծումներով զարդարում են Մատենադարանի շենքը: Գլխավոր ճակատի խորշերի միջապատերի առջև հայ միջնադարյան գրականության, արվեստի, գիտության տաղանդավոր գործիչների` Մովսես Խորենացու, Թորոս Ռոսլինի, Գրիգոր Տաթևացու, Անանիա Շիրակացու, Մխիթար Գոշի, Ֆրիկի բազալտե արձաններն են, իսկ դրանցից ցած` փոքրիկ հրապարակում` Մեսրոպ Մաշտոցի և նրա աշակերտ ու կենագիր Կորյունի արձանախումբը:
Շենքի աջակողմյան և ձախակողմյան սրահներում 1970-ական թթ. կազմակերպվել է բացօթյա ցուցադրություն: Աջ և ձախ կողմերի կամարակապ սրահներում ցուցադրված են հայ ճարտարապետական ու կոթողային հուշարձանների զանազան մանրամասեր:
2012թ. աջակողմյան սարահարթի լանջին, գործարկվել է ժամանակին համահունչ Մատենադարանի նոր մասնաշենքը (ճարտարապետ` Արթուր Մեսչյան):

MATENADARAN “UNDER THE GOVERNMENT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA THE MESROP MASHTOTS INSTITUTE OF ANCIENT MANUSCRIPTS”
2013-09-02T12:38:41+00:00 31/08/2012|Monuments of Yerevan|
MATENADARAN
“UNDER THE GOVERNMENT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA THE MESROP MASHTOTS INSTITUTE OF ANCIENT MANUSCRIPTS”
Yerevan city
state index -1.6.81
Matenadaran was founded on March 3, 1959 on the basis of Ejmiatsin (then state) depository of manuscripts. It is a scientific research center organizing the preservation and public use of the manuscripts and printed books. It holds one of the world’s richest depositories of the manuscripts and books. The smallest manuscript of Matenadaran is the church caledar (“Tonacuyc”) and the largest manuscript is “Msho charentir”. The building of Matenadaran was designed and built from 1945-1957 (architect Mark Grigoryan). Located on a hill at the end of the Mashtots avenue it dominates the center of Yerevan. It was made of basalt stone; inside the building various types of marble were used. Matenadaran has book depositories, studies, halls, auditoriums and etc. with necessary equipments.
Before the entrance, the sculptures of ancient philosophers, scientists and men of arts decorate the building of Matenadaran with their fine architectural solution. The statues of historical Armenian scholars, Toros Roslin, Grigor Tatevatsi, Anania Shirakatsi, Movses Khorenatsi, Mkhitar Gosh and Frik, were erected on the left and right wings of the building’s exterior . The statues of Mesrop Mashots and his disciple Koriun located below the terrace where the main building stands.
In 1970s an open air exhibition was organized in the vaulted galleries located to right and left sides of the main building. The details of the Armenian architecture and khachkars are exhibited there.
In 2012 on the slope of the right plateau the new building of Matenadaran was launched tune with the times (architect Artur Meschyan).