ՊԱՏՄԱՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ
Պատմաճարտարապետական արգելոցը գտնվում է Գոշ գյուղում՝ Դիլիջանից 15 կմ դեպի արևելք: Արգելոցը գործում է 1974 թ-ից, իսկ 2003 թ-ից գործում է որպես ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ և ներառում է ՀՀ կառավարության կողմից 2004թ-ի դեկտեմբերի 30-ի N 1929-Ն որոշմամբ հաստատված ՀՀ Տավուշի մարզի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված Գոշավանք վանական համալիրը:
Վանքը հիմնադրվել է միջնադարի նշանավոր հոգևոր գիտնական, առակագիր և իրավագետ Մխիթար Գոշի կողմից՝ Հին Գետիկի վանքի փոխարեն, որը հիմնահատակ ավերվել էր 1186 թ. երկրաշարժից: Համալիրի կազմավորումն սկսվել է XII դ. վերջին և ամբողջացել շուրջ հարյուր տարվա ընթացքում, այդ պատճառով էլ իր կազմի մեջ մտնող հուշարձանների ճարտարապետությամբ ավելի միասնական է: Սկզբնապես կոչվել է Նոր Գետիկի վանք, ապա ժառանգել է իր հիմնադրի անունը՝ Գոշավանք:
Գոշավանքը եղել է միջնադարի հոգևոր մշակույթի և գրչության համբավավոր կենտրոններից մեկը: Այստեղ գործող վարդապետարանում ուսուցանել են նաև իրավագիտություն ու պատմագիտություն, փիլիսոփայություն, ինչպես նաև արվեստներ (ճարտասանություն, մանրանկարչություն, երաժշտություն, գրչարվեստ): Այստեղ ուսանած հոգևոր գործիչները (Վանական Վարդապետը, Կիրակոս Գանձակեցին և այլք), շարունակելով իրենց դպրոցի ավանդույթները, այնուհետև իրենք են այլ տեղերում ստեղծել հոգևոր դպրոցներ:
Մխիթար Գոշի վանահայրության օրոք այստեղ կառուցվել են Ս. Լուսավորիչ փայտակերտ և Ս. Հովհաննես-Կարապետ փոքրիկ եկեղեցիները (չեն պահպանվել), Ս. Աստվածածին եկեղեցին իր գավթով: Վանքի կառուցապատումը շարունակվել է մինչև XIII դ. վերջը:
Նոր Գետիկի ճարտարապետական համալիրի մասը կազմող հուշարձանները բաժանված են երկու խմբի: Ձորակի հյուսիսային լանջին տեղավորված է հիմնական խումբը՝ բաղկացած Ս. Աստվածածին, Ս. Լուսավորիչ, Ս. Գրիգոր եկեղեցիներից, ժամատնից, գրատուն–զանգակատնից, քաղաքացիական մի այլ շենքից, մատուռներից, պատվանդանավոր խաչքարերից: Այս խմբից հարավարևելք՝ ձորակի հանդիպակաց լանջին, իրարից փոքր-ինչ վեր տեղավորված են Սբ. Հռիփսիմե երկխորան եկեղեցին և մի ավերակ շենք, որը համարվում է Մխիթար Գոշի դամբարանը:
Ս. Աստվածածին եկեղեցի- վանքային համալիրի առաջնեկն է, կառուցվել է 1191-1196 թթ.՝ Մխիթար Հյուսն վարպետի կողմից՝ նյութական օժանդակությամբ Քուրդ և Խաչենի Վախթանգ իշխանների: Այն պատկանում է խաչագմբեթ եկեղեցիների տիպին, ավագ խորանին կից կրկնահարկ զույգ ավանդատներով և եռանկյունի զույգ խորշերով՝ հարավային և արևելյան պատերին: Մուտքերից գլխավորը գավթից է, մյուսը՝ հյուսիսային ճակատում: Արտաքին ճարտարապետությունը պարզ է: Ճարտարապետագեղարվեստական շեշտը կազմում են արևմտյան շքամուտքը և տարածական հորինվածքը պսակող մարմնեղ թմբուկի վերնամասով անցնող զարդագոտին:
Ժամատուն (արևմտյան կողմից)- կառուցվել է գլխավոր եկեղեցուց անմիջապես հետո՝ 1197-1203 թթ.՝ աջակցությամբ Զաքարե և Իվանե եղբայրների: Պատկանում է քառասյուն ժամատների տիպին՝ արևելյան անկյուններում զույգ ավանդատներով: Ծածկի համակարգի համար բացի չորս սյուներից հենարան են ծառայում պատերին կից ութ որմնասյուները: Կենտրոնական հատվածը պսակված է երդիկով: Արտաքին և ներքին պատերը հարդարանքից զուրկ են:
Ս. Գրիգոր եկեղեցի- կառուցվել է 1241 թ. գլխավորի հարավային կողմում, և ունի ավելի փոքր չափեր:
Ս. Լուսավորիչ- Գոշավանքի երրորդ եկեղեցին է՝ կառուցված 1237-1241 թթ.՝ ժամատան հարավային պատին կից՝ իշխան Գրիգոր Տղայի միջոցներով (ով սատար է եղել նաև Սբ. Գրիգոր եկեղեցու կառուցմանը): Այս գողտրիկ եկեղեցին իր ժամանակներում քիչ հանդիպող միանավ բազիլիկ տիպի է՝ երկլանջ կտուրի տակ առնված թաղակապ ծածկով: Վանքի մյուս եկեղեցիներից տարբերվում է նաև արտաքին պատերի բացառիկ դեկորատիվությամբ, նրբակերտ զարդաքանդակներով ու ճարտարապետական տարրերով: Առանձնապես ուշագրավ է արևմտյան պատի մշակումը գեղեցիկ շքամուտքով, պատերի դեկորատիվ կամարների ու անցումային կիսակամարների (ինչպես Դեղձուտի վանքի եկեղեցու) և արևելյան պատի լուսամուտի հարուստ ձևերով:
Գրատուն-զանգակատուն – այս կրկնահարկ շենքը ճարտարապետական տեսակետից ուշագրավ հուշարձան է: Շինության գրատունը կառուցվել է 1241 թ., զանգակատունը՝ 1291 թ.: Գրատան մասը նման է Հաղպատի վանքի գրատանը: Քառակուսի հատակագիծ ունեցող շենքում հանդիպակաց ներքին պատերն իրար են կապված զույգ ցածրադիր որմնամույթերին հենվող հուժկու կամարներով, որոնք ներքին տարածության վերնամասում փոխադարձաբար հատվելով՝ կրում են գրատան ծածկը և նրա վերնաշենք-զանգակատունը: Գրատան ներսի պատերում կան խորշեր` ձեռագրեր պահելու համար: Գրատան վրա հավելված զանգակատունը լիովին ներդաշնակվում է գոյություն ունեցող ներքնահարկի հետ, և միասին հիմք են ծառայել կրկնահարկ եկեղեցի-դամբարանների (Եղվարդի Ս. Աստվածածին, Ամաղու Նորավանքի Բուրթելաշեն, Կապուտան) հատակագծային և ծավալատարածական հորինվածքի կազմավորման համար: Որոշակի հետաքրքրություն է ներկայացնում սրա ծածկի կենտրոնական մասի կառուցվածքը, որտեղ անցումը դեպի բազմանկյունի լայն երդիկը կատարված է շեղակի դրված քարե հեծանների միջոցով, որոնք իրենց միջին մասերում ունեն եռատերև փորվածքներ (ինչպես գեղագիտական, այնպես էլ վերին լույսը ավելի լայն անկյունով սփռելու նպատակով):
Հուշարձանախմբի զարդն են կազմում մեծատաղանդ Պողոս (Պաւղոս) քարագործ-վարպետի կողմից 1291 թ. կերտած և Ս. Լուսավորիչ եկեղեցու մուտքի երկու կողմերում պատվանդանի վրա կանգնեցված խաչքարերը՝ զարդաքանդակված ոսկերչական նրբությամբ, որի պատճառով էլ «ասեղնագործ» մականունն են կրում: Այսպիսի մի խաչքար էլ կանգնեցված է Ս. Հոգի կոչված մատուռի մուտքի աջ կողմում: Հանդիսանալով հայկական խաչքարերի լավագույն նմուշներ ու միջնադարյան հայ զարդարվեստի գլուխգործոցներ՝ այդ խաչքարերը լայն ճանաչման ու բարձր գնահատանքի են արժանացել:
Գրատուն-զանգակատան շենքի հյուսիսարևմտյան կողմում տեղադրված ու երբեմնի փայտածածկ շենքը, որից պահպանվել են միայն պատերը, ենթադրաբար եղել է վանքի միաբանության սեղանատունը կամ դպրոցը:
Հուշարձանախումբը նորոգվել է 1950-1960-ական թթ. (հեղինակ` Հ. Գասպարյան, Յու. Թամանյան):
Վանական համալիրին կից գործում է փոքրիկ ցուցադրություն, որտեղ ներկայացված են ազգագրական բնույթի շուրջ 100 նյութեր:
ՀՀ կառավարության 2001թ. հուլիսի 9-ի N616 որոշմամբ այն անժամկետ անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնվել է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնին:

“GOSHAVANK” HISTORICAL-ARCHITECTURAL RESERVATION
Historical-Architectural Reservation is situated in Gosh Village, 15 km to the east of Dilijan. The reservation has been working since 1974 and since 2003 it has been the branch of the “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations” SNCO of the Ministry of Culture of RA and includes the Monastic Complex of Goshavank (state index 10.23.14) involved in the state list of immovable monuments of history and culture of Tavush Province of RA. The list was approved by order-decision N 1929 (December 30 of 2004) of the Government of RA.
The monastery was founded by Mkhitar Gosh who was a famous spiritual scholar, fable-writer and jurist. The monastery was erected in the place of Old Getik Monastery which was completely destroyed as a result of the earthquake of 1186. The construction of the monastery started at the end of XII c. and came to its end in about one hundred years. That’s why it is more unified by the architecture of the monuments included in it. It was initially called New Getik Monastery, afterwards it inherited the name of its founder and was called Goshavank.
Goshavank was one of the famous centers of medieval spiritual culture and manuscript-writing. In the seminary working here were taught the following disciplines: law, history, philosophy as well as arts (architecture, miniature-painting, music, calligraphy). The spiritual figures who had studied here (Vanakan Vardapet, Kirakos Gandzaketsi and others), continuing the traditions of their school, later established spiritual schools in other places.
While Mkhitar Gosh was an abbot, here were erected two small churches (St. Lusavorich, built of wood, and St. Hovhannes-Karapet). Neither of the churches has survived. St. Astvatsatsin Church with its narthex is also here. The construction of the monastery continued till the end of the XIII c.
The monuments comprising a part of the architectural complex of New Getik are divided into two groups. On the northern slope of the small ravine is located the principal group. It consists of St. Astvatsatsin, St. Lusavorich, St Grigor Churches, of a fore-church, library-belfry, another civic construction, chapels, cross-stones placed on pedestals. To the south-east of this group, on the opposite slope of the small ravine, a little bit higher from each other are located St. Hripsime two-apsidal church and a ruined building which is considered the burial place of Mkhitar Gosh.
St. Astvatsatsin Church — is the first construction of the monastic complex, built in 1191–1196. The church was erected by master Mkhitar Hyusn, by the support of Kurd and Khacheni Vakhtang Princes. The construction belongs to the type of cross-domed churches, with a pair of double-storeyed sacristies adjacent to the main apse and with a pair of triangular niches in the southern and eastern walls. The entrance is from the main narthex, the other is in the northern façade. The exterior architecture is plain. The western portal and the ornamented belt-course, passing along the upper part of the massive drum and crowning the spatial structure, make up the architectural-artistic emphasis.
Fore-church (from the west)—was constructed immediately after the building of the main church, in 1197–1203, with the support of Zakare and Ivane brothers. It belongs to the type of four-pillared fore-churches, with a pair of vestries in the eastern corners. The eight pilasters adjacent to the walls, besides the four pillars, serve as a support for the system of the overhead cover. The central section is crowned with a garret-window. The exterior and interior walls lack adornment.
St. Grigor Church — was built in 1241, at the southern side of the main church and has smaller dimensions.
St. Lusavorich — is the third church of Goshavank, erected in 1237–1241. It is adjacent to the southern wall of the fore-church and was constructed by the means of Prince Grigor Tgha who also sponsored the construction of St. Grigor Church. This graceful church belongs to the type of one-nave basilica which could be met rarely in those times. It had a vaulted overhead cover, included under a gable roof. It differs from the other churches of the monastery by the exceptional decorativeness of the exterior walls, by refined ornaments and architectural elements. The solution of the western wall with a beautiful portal, with the blind arcades of the walls and transitory semi-arches (as those of the church of Deghdzut Monastery) and with rich forms of the window of the eastern wall is especially noteworthy.
Library-belfry — this two-storeyed construction is a noteworthy monument from the architectural viewpoint. The library of the construction was built in 1241and the belfry — in 1291. The library section is like the library of Haghpat Monastery. In the construction having a square plan the opposite interior walls are connected with one another by solid arches leaning on a pair of low pylons. The arches, crossing with one another in the upper part of the inner space, bear the overhead cover of the library and its superstructure-belfry. There are niches in the interior walls of the library for keeping manuscripts.  The belfry added on the library totally harmonizes with the existing basement and they together served as a base for double-storeyed church-crypts (St. Astvatsatsin of Eghvard, Burtelashen of Amaghu Noravank, Kaputan) for the formation of the planning and volumetric-spatial structure. The structure of the central part of its overhead cover is of certain interest. The passage to the polygonal wide garret-window is realized with the help of stone beams put aslant. The beams in their middle parts have three-leaved grooves (as for esthetic considerations, also for the purpose of dispersing the upper light at a wider angle).
The treasures of the monument are the cross-stones placed on pedestals, on both sides of the entrance of St. Lusavorich Church, created by gifted master-sculptor Poghos (Pavghos), in 1291. The cross-stones are ornamented with intricate elegance and that’s why they are figuratively called “embroidered”. Such a cross-stone has been placed on the right side of the entrance of St. Spirit Chapel. Those cross-stones, being the best examples of Armenian cross-stones and masterpieces of medieval Armenian ornamentation art became widely-known and were highly valued.
At the north-western side of the building of the library-belfry was located a wooden-roofed construction. From the latter only the walls have survived. Supposedly, it was the dining-hall or the school of the monastic order.
The monuments group was repaired in 1950-1960th (authors: H. Gasparyan, Yu. Tamanyan).
There is a small working exhibition attached to the monastic complex. Here are presented about 100 materials of ethnographical character.
By decision N 616 (July 9 of 2001) of the Government of Armenia, it was granted to Mother See of Holy Ejmiatsin.