ՊԱՏՄԱՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ
Պատմաճարտարապետական արգելոցը գտնվում է Գոշ գյուղում՝ Դիլիջանից 15 կմ դեպի արևելք: Արգելոցը գործում է 1974 թ-ից, իսկ 2003 թ-ից գործում է որպես ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ և ներառում է ՀՀ կառավարության կողմից 2004թ-ի դեկտեմբերի 30-ի N 1929-Ն որոշմամբ հաստատված ՀՀ Տավուշի մարզի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված Գոշավանք վանական համալիրը:
Վանքը հիմնադրվել է միջնադարի նշանավոր հոգևոր գիտնական, առակագիր և իրավագետ Մխիթար Գոշի կողմից՝ Հին Գետիկի վանքի փոխարեն, որը հիմնահատակ ավերվել էր 1186 թ. երկրաշարժից: Համալիրի կազմավորումն սկսվել է XII դ. վերջին և ամբողջացել շուրջ հարյուր տարվա ընթացքում, այդ պատճառով էլ իր կազմի մեջ մտնող հուշարձանների ճարտարապետությամբ ավելի միասնական է: Սկզբնապես կոչվել է Նոր Գետիկի վանք, ապա ժառանգել է իր հիմնադրի անունը՝ Գոշավանք:
Գոշավանքը եղել է միջնադարի հոգևոր մշակույթի և գրչության համբավավոր կենտրոններից մեկը: Այստեղ գործող վարդապետարանում ուսուցանել են նաև իրավագիտություն ու պատմագիտություն, փիլիսոփայություն, ինչպես նաև արվեստներ (ճարտասանություն, մանրանկարչություն, երաժշտություն, գրչարվեստ): Այստեղ ուսանած հոգևոր գործիչները (Վանական Վարդապետը, Կիրակոս Գանձակեցին և այլք), շարունակելով իրենց դպրոցի ավանդույթները, այնուհետև իրենք են այլ տեղերում ստեղծել հոգևոր դպրոցներ:
Մխիթար Գոշի վանահայրության օրոք այստեղ կառուցվել են Ս. Լուսավորիչ փայտակերտ և Ս. Հովհաննես-Կարապետ փոքրիկ եկեղեցիները (չեն պահպանվել), Ս. Աստվածածին եկեղեցին իր գավթով: Վանքի կառուցապատումը շարունակվել է մինչև XIII դ. վերջը:
Նոր Գետիկի ճարտարապետական համալիրի մասը կազմող հուշարձանները բաժանված են երկու խմբի: Ձորակի հյուսիսային լանջին տեղավորված է հիմնական խումբը՝ բաղկացած Ս. Աստվածածին, Ս. Լուսավորիչ, Ս. Գրիգոր եկեղեցիներից, ժամատնից, գրատուն–զանգակատնից, քաղաքացիական մի այլ շենքից, մատուռներից, պատվանդանավոր խաչքարերից: Այս խմբից հարավարևելք՝ ձորակի հանդիպակաց լանջին, իրարից փոքր-ինչ վեր տեղավորված են Սբ. Հռիփսիմե երկխորան եկեղեցին և մի ավերակ շենք, որը համարվում է Մխիթար Գոշի դամբարանը:
Ս. Աստվածածին եկեղեցի- վանքային համալիրի առաջնեկն է, կառուցվել է 1191-1196 թթ.՝ Մխիթար Հյուսն վարպետի կողմից՝ նյութական օժանդակությամբ Քուրդ և Խաչենի Վախթանգ իշխանների: Այն պատկանում է խաչագմբեթ եկեղեցիների տիպին, ավագ խորանին կից կրկնահարկ զույգ ավանդատներով և եռանկյունի զույգ խորշերով՝ հարավային և արևելյան պատերին: Մուտքերից գլխավորը գավթից է, մյուսը՝ հյուսիսային ճակատում: Արտաքին ճարտարապետությունը պարզ է: Ճարտարապետագեղարվեստական շեշտը կազմում են արևմտյան շքամուտքը և տարածական հորինվածքը պսակող մարմնեղ թմբուկի վերնամասով անցնող զարդագոտին:
Ժամատուն (արևմտյան կողմից)- կառուցվել է գլխավոր եկեղեցուց անմիջապես հետո՝ 1197-1203 թթ.՝ աջակցությամբ Զաքարե և Իվանե եղբայրների: Պատկանում է քառասյուն ժամատների տիպին՝ արևելյան անկյուններում զույգ ավանդատներով: Ծածկի համակարգի համար բացի չորս սյուներից հենարան են ծառայում պատերին կից ութ որմնասյուները: Կենտրոնական հատվածը պսակված է երդիկով: Արտաքին և ներքին պատերը հարդարանքից զուրկ են:
Ս. Գրիգոր եկեղեցի- կառուցվել է 1241 թ. գլխավորի հարավային կողմում, և ունի ավելի փոքր չափեր:
Ս. Լուսավորիչ- Գոշավանքի երրորդ եկեղեցին է՝ կառուցված 1237-1241 թթ.՝ ժամատան հարավային պատին կից՝ իշխան Գրիգոր Տղայի միջոցներով (ով սատար է եղել նաև Սբ. Գրիգոր եկեղեցու կառուցմանը): Այս գողտրիկ եկեղեցին իր ժամանակներում քիչ հանդիպող միանավ բազիլիկ տիպի է՝ երկլանջ կտուրի տակ առնված թաղակապ ծածկով: Վանքի մյուս եկեղեցիներից տարբերվում է նաև արտաքին պատերի բացառիկ դեկորատիվությամբ, նրբակերտ զարդաքանդակներով ու ճարտարապետական տարրերով: Առանձնապես ուշագրավ է արևմտյան պատի մշակումը գեղեցիկ շքամուտքով, պատերի դեկորատիվ կամարների ու անցումային կիսակամարների (ինչպես Դեղձուտի վանքի եկեղեցու) և արևելյան պատի լուսամուտի հարուստ ձևերով:
Գրատուն-զանգակատուն – այս կրկնահարկ շենքը ճարտարապետական տեսակետից ուշագրավ հուշարձան է: Շինության գրատունը կառուցվել է 1241 թ., զանգակատունը՝ 1291 թ.: Գրատան մասը նման է Հաղպատի վանքի գրատանը: Քառակուսի հատակագիծ ունեցող շենքում հանդիպակաց ներքին պատերն իրար են կապված զույգ ցածրադիր որմնամույթերին հենվող հուժկու կամարներով, որոնք ներքին տարածության վերնամասում փոխադարձաբար հատվելով՝ կրում են գրատան ծածկը և նրա վերնաշենք-զանգակատունը: Գրատան ներսի պատերում կան խորշեր` ձեռագրեր պահելու համար: Գրատան վրա հավելված զանգակատունը լիովին ներդաշնակվում է գոյություն ունեցող ներքնահարկի հետ, և միասին հիմք են ծառայել կրկնահարկ եկեղեցի-դամբարանների (Եղվարդի Ս. Աստվածածին, Ամաղու Նորավանքի Բուրթելաշեն, Կապուտան) հատակագծային և ծավալատարածական հորինվածքի կազմավորման համար: Որոշակի հետաքրքրություն է ներկայացնում սրա ծածկի կենտրոնական մասի կառուցվածքը, որտեղ անցումը դեպի բազմանկյունի լայն երդիկը կատարված է շեղակի դրված քարե հեծանների միջոցով, որոնք իրենց միջին մասերում ունեն եռատերև փորվածքներ (ինչպես գեղագիտական, այնպես էլ վերին լույսը ավելի լայն անկյունով սփռելու նպատակով):
Հուշարձանախմբի զարդն են կազմում մեծատաղանդ Պողոս (Պաւղոս) քարագործ-վարպետի կողմից 1291 թ. կերտած և Ս. Լուսավորիչ եկեղեցու մուտքի երկու կողմերում պատվանդանի վրա կանգնեցված խաչքարերը՝ զարդաքանդակված ոսկերչական նրբությամբ, որի պատճառով էլ «ասեղնագործ» մականունն են կրում: Այսպիսի մի խաչքար էլ կանգնեցված է Ս. Հոգի կոչված մատուռի մուտքի աջ կողմում: Հանդիսանալով հայկական խաչքարերի լավագույն նմուշներ ու միջնադարյան հայ զարդարվեստի գլուխգործոցներ՝ այդ խաչքարերը լայն ճանաչման ու բարձր գնահատանքի են արժանացել:
Գրատուն-զանգակատան շենքի հյուսիսարևմտյան կողմում տեղադրված ու երբեմնի փայտածածկ շենքը, որից պահպանվել են միայն պատերը, ենթադրաբար եղել է վանքի միաբանության սեղանատունը կամ դպրոցը:
Հուշարձանախումբը նորոգվել է 1950-1960-ական թթ. (հեղինակ` Հ. Գասպարյան, Յու. Թամանյան):
Վանական համալիրին կից գործում է փոքրիկ ցուցադրություն, որտեղ ներկայացված են ազգագրական բնույթի շուրջ 100 նյութեր:
ՀՀ կառավարության 2001թ. հուլիսի 9-ի N616 որոշմամբ այն անժամկետ անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնվել է Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնին:

ИСТОРИКО-АРХИТЕКТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК “ГОШАВАНК”
Историко-архитектурный заповедник ” находится селе Гош, в 15 км восточнее г. Дилижан. Заповедник действует с 1974 г., позднее, согласно решению правительства РА за N1929-Н от 30 декабря 2004 г., монастырский комплекс Гошаванк в качестве филиала “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО включен в государственные списки недвижимых памятников.
Монастырь основан известным средневековым духовным деятелем, баснописцем и правоведом Мхитаром Гошем на месте монастыря Старый Гетик, который до основания  разрушился во время землетрясения 1186 г. Формирование монастыря началось в конце ХI в. и продолжалось в течение почти столетия. В начале монастырь назывался Новый Гетик, позднее, в честь основателя был назван Гошаванк (монастырь Гоша).
Гошаванк был одним из средневековых духовных и рукописных культурных центров. Здесь изучали юриспруденцию, историографию, философию, архитектуру, искусство миниатюры, музыку, рукописное мастерство. Продолжая традиции школы, получившие здесь образование духовные деятели (Ванакан Вардапет, Киракос Гандзакеци и др.) основали ряд новых духовных заведений.
В период ректорства Мхитара Гоша здесь были возведены церкви Св. Просветителя (деревянная) и Св. Ованнеса-Карапета (не сохранились), церковь Св. Богоматери с гавитом-притвором. Возведение монастырских строений продолжалось вплоть до конца ХIII в.
Памятники архитектурного комплекса Новый Гетик делятся на две группы. Основная группа расположена на северном склоне ущелья. В нее входят церкви Сурб Аствацацин (Св. Богородицы), Сурб Лусаворич (Св. Просветителя), Св. Григора, жаматун-нартекс, часовни, скрипторий-колокольня, установленные на постаменты хачкары и ряд светских строений. Юго-восточнее этой группы, на противоположном склоне ущелья расположены двухапсидная церковь Св. Рипсиме и разрушенное строение, считающееся усыпальницей Мхитара Гоша.
Церковь Сурб Аствацацин, 1191-1196 гг. – древнейшая церковь монастырского комплекса. Возведена мастером Мхитаром Хюсном при материальном содействии князей Курда и Вахтанга Хачена. Принадлежат к типу крестово-купольных церквей с двухэтажными ризницами по обе стороны алтарной апсиды, парными треугольными нишами в южной и восточной стенах. Главный вход ведет из гавита-притвора, другой – открывается в северном фасаде. Внешнее архитектурное убранство строгое. Архитектурно-художественный акцент сделан на западном портале и на декоративном поясе барабана, венчающего композиционное пространство .
Жаматун-нартекс – пристроен с западной стороны главной церкви в 1197-1203 гг.  при содействии князей братьев Захарэ и Иванэ. Принадлежит к типу четырехколонных  жаматунов с парными ризницами в восточных углах. Кроме колонн опорой  системы перекрытия являются и 8 пилястров. Центральная часть увенчана куполом с ердиком (световым отверстием). Стены лишены декора.
Церковь Св. Григора, 1241 г. – находится с южной стороны главной церкви комплекса и меньше ее по размерам.
Церковь Сурб Лусаворич, 1237-1241 гг. – пристроена к южной стене жаматуна, возведена на средства князя Григора. Это изящная, в тот период редко встречающаяся однонефная базилика со сводчатым перекрытием под двускатной кровлей. От других церквей монастырского комплекса отличается особенным декоративным убранством фасадов, изящным скульптурным орнаментом и архитектурными элементами. Особенно выделяются красивый западный портал, богатство форм аркатуры и переходящих полуарок, а также восточное окно.
Скрипторий-колокольня – примечательный с точки зрения архитектуры памятник. Скрипторий построен в 1241 г., а колокольня надстроена в 1291 г. Здание скриптория в плане квадратное с опирающимися на низкие пилястры мощными арками несет на себе перекрытие и надстройку-колокольню. В интерьере имеются ниши для хранения книг. Скрипторий и надстроенная над ним колокольня имеют гармоничный облик и послужили основой  для создания плановой и об’емно-пространственной композиции двухэтажной церкви-усыпальницы. Определенный интерес представляет конструкция центральной части перекрытия, где переход к многоугольному широкому ердику осуществлен посредством косо установленных каменных опор, в средней части которых имеются треугольные бороздки.
Украшением комплекса являются установленные по обе стороны входа церкви Сурб Лусаворич хачкары, высеченные в 1291 г. талантливым мастером-камнерезчиком Погосом. Представляя собой один из лучших образцов армянских хачкаров и являясь шедевром средневекового орнаментального искусства, эти хачкары получили широкую известность и высокую оценку.
С северо-западной стороны скриптория-колокольни находится здание (когда-то с деревянным перекрытием), от которого сохранились только стены. Вероятно, это было здание трапезной или школы.
В 1950-1960-х гг. комплекс памятников был реставрирован (авторы: Г. Гаспарян, Ю. Таманян).
При монастырском комплексе действует маленькая экспозиция этнографических предметов (около 100 наименований).
По решению правительства РА за N616 от 9 июля 2001 г. монастырский комплекс Гошаванк передан на правах использования Кафедральному собору Св. Эчмиадзин.