Հուշարձանագետ, խորագիտակ հետազոտող, հուշարձանների պահպանության գործի մեծ նվիրյալ: Այդպես էին բնութագրում նրան ճանաչողները, գիտնական-գործընկերները:
Սուրեն Տիգրանի, ինչպես սիրով ու մտերմաբար կոչում էին նրան, ծնվել է 1934 թվականին, Տավուշի մարզի Թովուզ գյուղում: 1959թ. ավարտելով Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետը` մինչև կյանքի վերջին օրերը նվիրվել է հուշարձանների պահպանության հայրենանվեր գործին: Նա իր ճանաչողական ու իմացաբանական գիտելիքներով, մարդկային բարձր հատկանիշներով դարձավ սիրելի և պահանջված մասնագետ գործընկերների շրջանում: Սուրեն Սաղումյանը սպասված հյուր էր մեր հանրապետության գրեթե բոլոր վայրերում` մասնավորապես Վայոց Ձորի գյուղերում այսօր էյ սերնդակից բնակիչները ակնածանքով են հիշում մեծանուն գիտնականին: Շատինցի ավագ սերնդի ներկայացուցիչ Սասնիկը` դիմելով ինձ հարցրեց, թե ինչու Սաղումյանը չի գալիս իրենց գյուղ հուշարձանների վիճակն ուսումնասիրելու: Պատասխանեցի, որ ցավոք նա մահացել է: Նայելով ինձ` արտաբերեց.
– Ափսոոոս, էդ մարդը իրավունք չուներ մեռնելու: Էն մեր քարերի լեզուն խասկընաս էր: Խազար ափսոս…
Շրջելով Հայաստանի տարածքներում, նա հավաքել ու վերծանել է հազարների հասնող վիմագիր արձանագրություններ: Նրա գրչին են պատկանում արժեքավոր հարյուրավոր ուսումնասիրություններ` նվիրված ծածկագրությանը, զարդագրությանը և համառոտագրությանը: Նա ուսումնասիրություններ է կատարել Նորավանքում, Շատին վանքում, Մարտիրոսում, Արենիում, Գլաձորի համալսարանում:
2001թ. թվականի հուլիս ամիսն էր: Քարտուղարուհին հայտնեց, որ Սաղումյանը վատառողջ է: Մտնելով աշխատասենյակ` նկատեցի, որ գրասեղանին թափված էին թղթեր, թղթապանակներ ու գրքեր… Հասկացա, որ արխիվն էր իմի բերում: Բարևելով անմիջապես ներկայացրեցի այն խնդիրները, որոնք մտահոգում էին յուրաքանչյուրիս.
– Ճանապարհաշինարարության նախարարի մոտից եմ գալիս, հանձնարարեց, որ Դադալի կամուրջի ամրակայման աշխատանքներն սկսենք…
Հայացքը բարձրացրեց թղթերի վրայից, ներողամտաբար ժպտաց ու ինձ մեկնեց մի քանի թղթապանակ.
-Սրանք քո Դարալագյազին են վերաբերվում… պահիր, պետք կգան…
Բռնելով հավերժի ուղին Սաղումյանը` սերունդներին թողեց բազմաթիվ կիսատ գործեր ու ծրագրեր:
«Հայաստանի Հանրապետություն» պաշտոնաթերթը անդրադառնալով Սաղումյանի գիտական վաստակին` արձանագրեց «…Սուրեն Սաղումյան մարդու և գիտնականի կյանքի ու գործունեության բնութագիրն անընդգրկելի է, նրա կորստյան ցավը խոր և զգալի կլինի դեռ երկար ժամանակ…»:
Ընթերցողին ենք ներկայացնում հատված Սուրեն Սաղումյանի «Արենիի նորահայտ վիմագրերը» հոդվածից` տպագրված ՀՍՍՀ ԳԱ «Լրաբեր հասարակական գիտությունների» ամսագրում /Երևան 1976թ. № 10/:
Արենին /Արփա/ Վայոց Ձորի հինավուրց և նշանավոր բնակավայրերից է: Գյուղի և, առհասարակ, այդ հատվածի պատմությունն ամբողջացնելու համար կարևոր են այնտեղ պահպանվող վիմագիր արձանագրությունները, որոնք սկսած անցյալ դարի կեսերից արժանացել են տեղագրողների ու պատմաբանների ուշադրությանը:
Արենի գյուղի հնագույն վիմագիրը հայտնաբերվել է 1971թ. սբ. Աստվածածին եկեղեցուց մի փոքր հարավ` գերեզմանոցում:
Թերատված խաչքարի ստորին մասում, խաչքանդակի և ագուցման պոչի միջև փորված քառանկյունի փոսորակում գեղեցիկ, կանոնավոր մանր տառերով փորագրված է. «…Ախթամարյան զարմքն… ի հին ժամանակաց բնակեալ էին Առփայ գիուղն…»: Նորահայտ արձանագրության հավաստմամբ Ախթամար Արփայեցին XII դարի վերջում և XIII դարի սկզբում, նախքան Զաքարյանների կողմից Սյունիքի ազատագրումը եղել է Վայոց ձորի իշխանապետը: Եվ պատահական չէ, որ նա նշանակալից դեր է խաղացել նահանգի քաղաքական ու մշակութային կյանքում: Անվանի զորապետը Վասակ Խաչենցու /Պռոշ իշխանի հոր / հետ XIII դարի սկզբում «… հրամանով և ուժով Իվանէի …» ազատագրել է գավառի ռազմապաշտպանական կարևոր հանգույց Հրասեկա բերդը: Ախթամարյանները լրջորեն մտահոգվել են նաև Նորավանքի նյութական ապահովության խնդրով և վանքին են նվիրել իրենց հայրենական Դայեկի քարի այգու վերին բաժինը:
Նորահայտ վիմագրի վկայությամբ. Գրիգորի որդի Ախթամարը XII դարում Արենիում կառուցել է «Աղոթքի տուն» եկեղեցի, որի առթիվ դրել է այս խաչքարը: «Աղոթքի տուն» եկեղեցին`եղել է 1321թ. Մոմիկի կողմից կառուցված և ներկայումս պահպանված տաճարի հյուսիսային մասում, որի ստորին շարքերը պետք է որոնել ավերակների տակ:
Նորահայտ հաջորդ վիմագրությունը գտնվում է եկեղեցու հյուսիսային պատի վրա: Պատին քանդակված բազմաթիվ խաչքարերի շարքում փորագրված են 28 անուններ /1556թ./, որոնք հավանաբար այդ տարում սպանված արենցիների անուններ են /վերծանել է բոլորի անունները/: Այդ եղեռական տարում սպանել են նաև արենցի Փիրիբեկին ու նրա որդի Զոհրապին, որոնց աճյունները ամփոփվել են եկեղեցու բակում: Փիրիբեկի եղբայր Մեհրապը կանգնեցրել է ճոխ քանդակներով տապանաքարեր ու խաչքարեր: Դրանցից մեկը` Փիրիբեկ II-ի խաչքարը պահպանվել է: Կոտրված խաչքարերից մեկի քիվի վրա ընթերցվում է. «ԵՍ ՄԵՀՐԱՊ ԱՂԷՍ …ԻՄ ՓԻՐԻԲԵԿԻՆ…»: Տապանաքարերից մեկի վրա կարդում ենք. «ԱՅՍ Է ՀԱՆԳԻՍՏ ԶԶԱԻՐ ՀՐԱՊԻՆ, ՈՐ Է ՈՐԴԻ ՓԻՐԻԲԵԿԻՆ …..ՈՐ ԱՆՄԵՂ ԿՈՏՈՐԵՑԻՆ …»:
…Արենիի վիմագրերը գյուղի ավելի քան 600-ամյա ժամանակահատվածի /1191-1815/ պատմության խոսուն վկաներն են, որոնք պարունակում են ժամանակագրական, պատմական, սոցիալական, կառուցողական կյանքի մասին թեև համառոտ, բայց եզակի տվյալներ: Այդ վիմագրերում հիշատակվող անձնանունները, տեղանունները, տառերի հնագրական ինքնատիպությունները արժանի են մասնագիտական հատուկ քննության:

Сурен Сагумян, памятниковед, исследователь, человек, преданный делу охраны памятников, родился в 1934 г. в с. Товуз марза Тавуш. В 1959 г., окончив исторический факультет Ереванского государственного университета, он посвятил всю свою жизнь делу охраны памятников. Своими знаниями, высокими человеческими качествами он заслужил любовь товарищей и стал востребованным специалистом. Он был желанным гостем почти в любой местности, особенно в Вайоц дзоре. И сегодня здесь его сверстники-сельчане с почтением вспоминают известного ученого. Сасник, пожилой шатинец, узнав, что его уже нет, сказал: «Жаль, этот человек не имел право умирать, он понимал язык камней. Тысячу раз жаль». РазЪезжая по Армении он собрал и расшифровал тысячи лапидарных надписей. Его перу принадлежат ценные исследования, посвященные тайнописи и орнаментальному письму. Он вел исследования в монастырях Нораванк и Шатин, в Гладзорском университете, в селах Мартирос и Арени.
Был июль 2001 г. Секретарша предупредила, что С. Сагумян болен. Войдя в кабинет, я заметил, что письменный стол завален бумагами, книгами и папками, и понял, что он приводил в порядок свой архив. Поздоровавшись, тотчас обратился с волнующей всех нас проблемой:
Я от министра дорожного строительства. Он поручил начать работы по укреплению моста Дадала.
Он поднял взгляд от бумаг, снисходительно улыбнулся и кинул мне одну из папок:
– Бери, она относится к твоему Даралагязу… спрячь, понадобится…
После него остались многочисленные незавершенные дела и планы. Газета «Айастани анрапетутюн», обращаясь к оставленному С. Сагумяном наследию, писала: «НеобЪятны жизнь и деятельность Сурена Сагумяна, человека и ученого. Боль от его потери глубока и будет чувствоваться еще долго».
Приводим отрывок из статьи Сурена Сагумяна «Новонайденные лапидарные надписи из с. Арени», опубликованной журнале «Вестник общественных наук» АН Арм. ССР (Ереван, 1976, N10).
«Арени (Арпа) одно из древнейших и известных поселений Вайоц дзора. Для обобщения истории села и, вообще, всего края, важное значение имеют сохранившиеся здесь лапидарные надписи, которые, начиная с середины прошлого века, привлекают внимание топографов и историков. Самая древняя лапидарная надпись была обнаружена на кладбище, южнее церкви Сурб Аствацацин. В нижней части перевернутого хачкара, в четырехугольнике, высеченном между рельефом креста и завершением вставки, красивыми, мелкими симметричными буквами высечено: …«Чудо Ахтамарянское… с древних времен заселенное село Арпа…»
. Согласно новонайденной надписи, Ахтамар Арпаеци в конце XII века и в начале XIII века до освобождения Сюника Захарянами был наместником Вайоц дзора. И не случайно, что он играл значительную роль в политической и культурной жизни провинции. Вместе с известным военачальником Васаком Хачеци (отец князя Проша) в начале XIII века «…по приказу и силой Иване…» освободил важный стратегический пункт провинции – крепость hРасека. Ахтамарянцы были серьезно озабочены вопросом материального обеспечения монастыря Нораванк и подарили ему верхний участок принадлежащего им отчего сада Дайеки кар. По свидетельству новонайденной лапидарной надписи, сын Григора Ахтамар в XII веке в Арени построил церковь «Аготхи тун» (молельный дом), в честь чего установил этот хачкар. Следы, нижние ряды кладки церкви «Аготхи тун» следует искать в северной части сохранившегося храма, возведенного Момиком в 1321 г. Другая лапидарная надпись обнаружена на северной стене церкви. Среди многочисленных хачкаров на стене высечены 28 имен (1556 г.), которые, вероятно, принадлежали погибшим в тот год аренийцам (расшифрованы все имена). В этот злой год убили и аренийца Пирибека и его сына Зограпа, чьи останки захоронены на церковном дворе. Меграп, брат Пирибека, установил богато декорированные надгробия и хачкары. Один из них, Пирибека II, сохранился. На карнизе одного из разбитых хачкаров читаем: «Я, МЕГРОП, … МОЕМУ ПИРИБЕКУ… », а на одном из надгробий читаем: «ЭТО МЕСТО УСПОКОЕНИЯ ЗАИРА hРАПА, СЫНА ПИРИБЕКА….КОТОРОГО ЗДЕСЬ УБИЛИ…»
…Лапидарные надписи свидетели более 600-летней (1191-1815) истории села Арени. Они содержат в себе хотя и краткие свидетельства хронологической, исторической, социальной, строительной жизни, однако уникальные данные. Упомянутые в них собственные имена, топонимы, старописьменное своеобразие достойны специального профессионального анализа».