Վայոց ձորի ՊՄՊ մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ, Խարհրդային Միության հերոս Աղվան Բաբայանին նվիրված «Փառքի ցերեկույթ» խորագրով միջոցառում է անցկացվել Թառաթումբ համայնքի մշակույթի տունը: Միջոցառմանը ներկա են եղել գյուղից դուրս ապրող թառաթումբցիներ, հերոսի հարազատները:
Լեփ-լեցուն դահլիճի պատերը զարդարված են եղել հայերանսիրական կոչերով պաստառներով. « Մեր սուրը փառքով դրեցինք պատյան», «Ոչ ոք չի մոռացվել, ոչինչ չի մոռացվել», «Ամեն ինչ ռազմաճակատի համար, ամեն ինչ հաղթանակի համար»: Ցուցադրվել են Հայրենական Մեծ պատերազմում զոհված նահատակների՝ Վայոց ձորի մարզի հուշարձանների լուսանկարները: Հայրենական Մեծ պատերազմի մասին պատմական ակնարկն ուղեկցվել է էկրանին ցուցադրվող խորհրդային զորքերի հաղթարշավներով, միջոցառման ոգուն համահունչ երաժշտությամբ: Անդրադարձ է կատարվել Մեծ Հայրենականում հայ ժողովրդի հերոսապատումներին, հատկապես Խորհրդային միության հերոս Աղվան Բաբայանի սխրանքներին:
Հերոսի եղբոր որդին՝ Սերգեյ Բաբայանն անկեղծացել է հորեղբոր մասին հուշերով: Ելույթ են ունեցել Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձորի տարածաշրջանի զինկոմը, Թառաթումբի համայնքապետ Վահան Մարկոսյանը, իրավաբան Վահե Մարգարյանը, որն առաջարկել է գյուղում կանգնեցնել հերոսի արձանը:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման նախապատրաստմանն ու անցկացմանն աջակցած կազմակերպություններին, մասնավորապես` Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի Վայոց ձորի մարզային կենտրոնին, Եղեգնաձորի թիվ 1 հիմնական դպրոցի տնօրինությանը: Մարզային ծառայության պետն առաջարկել է գյուղի դպրոցն անվանակոչել Աղվան Բաբայանի անունով:

МЕРОПРИЯТИЕ В ВАЙОЦ ДЗОРЕ, ПОСВЯЩЕННОЕ 70-ЛЕТИЮ ПОБЕДЫ В ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЕ
По инициативе региональной службы ОИС Вайоц Дзора, в Доме культуры общины Таратумб, в честь 70-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне, состоялось мероприятие на тему «День Славы», посвященное Герою Советского Союза Агвану Бабаяну. На мероприятии присутствовали односельчане, живущие за пределами деревни, родственники героя.
Стены, переполненного до отказа зала, были оформлены патриотическими плакатами: «Наш меч с честью вложен в ножны», «Никто не забыт, ничто не забыто», «Все для фронта, все для победы». На мероприятии были показаны фотографии памятников Вайоц Дзора, посвященные жертвам Великой Отечественной войны. Исторический экскурс о Великой Отечественной войне сопровождался показом на экране триумфального шествия Советских войск. Звучала патриотическая музыка. Вспоминали подвиги армянского народа в Великой Отечественной войне, в частности, Героя Советского Союза Агвана Бабаяна.
Сергей Бабаян, племянник героя, поделился воспоминаниями о дяде. Выступили военный комиссар Ехегнадзорской области, председатель общины Таратумб Ваган Маркосян, а также адвокат Ваге Маргарян, предложивший установить в деревне памятник герою.
Начальник региональной службы ОИС Вайоц Дзора Мелания Довлатян поблагодарила Вайоцдзорский региональный центр молодежного фонда Армении, дирекцию школы № 1 Ехегнадзора и другие организации за поддержку в подготовке и проведении мероприятия. Начальник региональной службы предложила школу в деревне назвать именем Агвана Бабаяна.