Վայոց ձորի ՊՄՊ մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյակի առթիվ, Խարհրդային Միության հերոս Աղվան Բաբայանին նվիրված «Փառքի ցերեկույթ» խորագրով միջոցառում է անցկացվել Թառաթումբ համայնքի մշակույթի տունը: Միջոցառմանը ներկա են եղել գյուղից դուրս ապրող թառաթումբցիներ, հերոսի հարազատները:
Լեփ-լեցուն դահլիճի պատերը զարդարված են եղել հայերանսիրական կոչերով պաստառներով. « Մեր սուրը փառքով դրեցինք պատյան», «Ոչ ոք չի մոռացվել, ոչինչ չի մոռացվել», «Ամեն ինչ ռազմաճակատի համար, ամեն ինչ հաղթանակի համար»: Ցուցադրվել են Հայրենական Մեծ պատերազմում զոհված նահատակների՝ Վայոց ձորի մարզի հուշարձանների լուսանկարները: Հայրենական Մեծ պատերազմի մասին պատմական ակնարկն ուղեկցվել է էկրանին ցուցադրվող խորհրդային զորքերի հաղթարշավներով, միջոցառման ոգուն համահունչ երաժշտությամբ: Անդրադարձ է կատարվել Մեծ Հայրենականում հայ ժողովրդի հերոսապատումներին, հատկապես Խորհրդային միության հերոս Աղվան Բաբայանի սխրանքներին:
Հերոսի եղբոր որդին՝ Սերգեյ Բաբայանն անկեղծացել է հորեղբոր մասին հուշերով: Ելույթ են ունեցել Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձորի տարածաշրջանի զինկոմը, Թառաթումբի համայնքապետ Վահան Մարկոսյանը, իրավաբան Վահե Մարգարյանը, որն առաջարկել է գյուղում կանգնեցնել հերոսի արձանը:
ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման նախապատրաստմանն ու անցկացմանն աջակցած կազմակերպություններին, մասնավորապես` Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի Վայոց ձորի մարզային կենտրոնին, Եղեգնաձորի թիվ 1 հիմնական դպրոցի տնօրինությանը: Մարզային ծառայության պետն առաջարկել է գյուղի դպրոցն անվանակոչել Աղվան Բաբայանի անունով:

AN EVENT DEDICATED TO THE 70TH ANNIVERSARY OF VICTORY IN GREAT PATRIOTIC WAR IN VAYOTS DZOR
With the assistance of the regional service PHE of Vayots Dzor on the occasion of the 70th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War there was held an event dedicated to Aghvan Babayan (hero of the Soviet Union). The event was entitled «Glory Daytime” and held at the house of culture of Taratumb. The event was attended by the villagers and relatives of the hero.
There were posters on the walls with patriotic appeals: «We set our sword into the sheath with glory», «No one is forgotten, nothing is forgotten», «Everything for the front and everything for victory». At the exhibition the photographs of the monuments of the martyrs who died during the Great Patriotic War were shown.
Sergey Babayan (close relative of Aghvan Babayan) told stories about the hero. The military commissioner of Vayots Dzor, the head of Taratumb community Vahan Markosyan and Lawyer Vahe Margaryan made a speech. Lawyer Vahe Margaryan offered to erect a statue of a hero. Melanya Dovlatyan (regional head of service PHE) thanked the support organizations in particular Directorate of School No. 1 (Vayots Dzor) for preparating and holding the event. The regional head of service offered to rename the village school after Aghvan Babayan.