ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԻՆՏԵԼԵԿՏՈՒԱԼ ՄՐՑՈՒՅԹ Է ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ ՍԱՀՄԱՆԱՄԵՐՁ ՀԱՄԱՅՆՔՈՒՄ
ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների և հավաքածուների կառավարման, զարգացման և մարքեթինգի բաժինը` ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության և «Գլաձորի համլսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների աշխատակիցների հետ համատեղ, Վայոց ձորի մարզի սահմանամերձ Խաչիկ համայնքի միջնակարգ դպրոցում անցկացրել է մարզի պատմամշակութային հուշարձաններին, պատմությանը և աշխարհագրությանը նվիրված «Ճանաչենք մեր մարզի պատմամշակութային գանձերը» խորագրով ինտելեկտուալ մրցույթը:
Ծրագրի հիմնական նպատակը սահմանամերձ համայքնի դպրոցականների շրջանում մարզի պատմամշակութային հուշարձանների հանրահռչակումն է, դրանց վերաբերյալ հարուստ տեղեկատվություն փոխանցելը: Մրցող «Նորավանք» և «Ընկզարաթ» թիմերի կազմում ընդգրկված են եղել դպրոցի VII-VIII-րդ դասարանների աշակերտները: Միջոցառումն անցկացվել է թիմերի ակտիվ մասնակցությամբ և թեժ պայքարի մթնոլորտում: Ընդմիջումներին ազգագրական երգով ու պարով հանդես են եկել դպրոցի շնորհալի երեխաները: Մրցույթին ներկա են եղել ուսուցիչներ, աշակերտներ, համայնքի բնակիչներ:
Հաղթող է ճանաչվել VII-րդ դասարանցիների «Ընկզարաթ» թիմը, որի անդամներն արժանացել են ՊՈԱԿ-ի պատվոգրերի, շնորհակալագրերի և մրցանակների: Իսկ համայնքի դպրոցը նվեր է ստացել ՊՈԱԿ-ի հրատարակած` Թ. Թորոմանյանի «Անիի մայր տաճարը» պրակը:
Մրցույթի ավարտին ամփոփիչ խոսքով հանդես են եկել հանձնաժողովի նախագահ` Վայոց ձորի մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության առաջատար մասնագետ Ավագ Գաբրիելյանը, կրթօջախի տնօրեն Սուրեն Թադևոսյանը և ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը: Նրանք կարևորել են սահմանամերձ համայնքներում նման ձեռնարկների իրականացումը և շնորհակալություն հայտնել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին՝ գեղեցիկ և ուսուցողական միջոցառում կազմակերպելու համար:

ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНЫЙ КОНКУРС В ПРИГРАНИЧНОЙ ОБЩИНЕ, ПОСВЯЩЕННЫЙ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫМ ПАМЯТНИКАМ
Отдел управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО и региональная служба ОИС Вайоц Дзора совместно с сотрудниками историко-культурного музея-заповедника «Университет Гладзор» провели интеллектуальный конкурс «Познаем историко-культурные сокровища нашего региона», посвященный историко-культурным памятникам, истории и географии марза. Конкурс был проведен в средней школе приграничной общины Хачик марза Вайоц Дзор.
Основная цель конкурса – популяризация культурно-исторических памятников марза, передача богатой информации о них учащимся приграничной общины. В состав двух команд-соперников «Нораванк» и «Нкзарат» вошли учащиеся VII-VIII классов. Команды приняли активное участие в конкурсе. В перерывах, талантливые учащиеся школы выступили с народными песнями и танцами. На мероприятии присутствовали учителя и учащиеся школы, жители общины.
В конкурсе победила команда семиклассников «Нкзарат». Победившей команде были вручены грамоты и награды ГНО. А школа получила в подарок книгу Т. Тороманяна «Кафедральный собор Ани», изданную ГНО.
В завершении конкурса с заключительным словом выступили председатель конкурса, ведущий специалист отдела образования, культуры и спорта областной мэрии Вайоц Дзор Аваг Габриелян, директор школы Сурен Тадевосян и руководитель региональной службы ОИС Вайоц Дзора Мелания Довлатян. Они подчеркнули важность проведения таких мероприятий в приграничных общинах и поблагодарили ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» за организацию прекрасного обучающего мероприятия.