ԲԱՑ ԴԱՍ ԼԵՌՆԱՊԱՏ ԳՅՈՒՂՈՒՄ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայությունը, «Քառաչափ հայացք» բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ, Լեռնապատ գյուղի միջնակարգ դպրոցում կազմակերպել էր բաց դաս` միտված հուշարձանների հանրահռչակմանն ու պատմամշակութային ժառանգության հանդեպ երիտասարդության շրջանում հարգանք, հոգատարություն արմատավորելուն:
ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության պետ Արմեն Գերյանը ներկայացրել է մարզի հուշարձանները, խոսել` պատմամշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտի օրենսդրության կարևոր դրույթների մասին:
Բաց դասն ուղեկցվել է մարզի առավել հայտնի` Սուրբ Գրիգոր վանական համալիրի, Քառասնից Մանկանց եկեղեցու, Ամենափրկիչ խաչքարի, Քառակող կոթողի և այլ հուշարձանների լուսանկարների ցուցադրությամբ: Մարզային ծառայության գիտաշխատող Հրաչ Մարուքյանը խոսել է վերոնշյալ հուշարձանների ու դրանց առնչվող ավանդազրույցների մասին:
Մարզային ծառայության պատասխանատուներն սպառիչ պատասխաններ են տվել դպրոցականների հարցերին, առավել ակտիվներին նվիրել են ՊՈԱԿ-ի հրատարակած գրքերից ու բուկլետներից:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագայում էքսկուրսիաներ կազմակերպել ու բաց դասեր անցկացնել նաև հուշարձանների տարածքներում:

ОТКРЫТЫЙ УРОК В СЕЛЕ ЛЕРНАПАТ МАРЗА ЛОРИ
Служба ИКО марза Лори, филиал “Службы охраны” ГНО, совместно с благотворительной организацией “Карачап хаяцк” провела в средней школе села Лернапат открытый урок, посвященный популяризации историко-культурного наследия среди молодежи и воспитанию чувства уважения и заботы к памятникам.
Начальник службы ИКО марза Лори Армен Герян рассказал о памятниках марза и познакомил с основными положениями законодательства в сфере охраны памятников.
Открытый урок сопровождался демонстрацией фотографий наиболее известных памятников марза Лори: монастырского комплекса Сурб Григор, церкви Карасниц Манкац (Сорока Младенцев), хачкара Аменапркич (Всеспасения), четырехгранной стелы и др. памятников. Научный сотрудник службы Грач Марукян рассказал о вышеперечисленных памятниках и связанных с ними легендах.
Ответственные лица дали исчерпывающие ответы на заданные учащимися вопросы, особенно активные участники получили в подарок изданные ГНО книги и буклеты.
Была достигнута договоренность об организации в последующем экскурсий и проведении открытых уроков на территории памятника.