ԲԱՑ ԴԱՍ ԼԵՌՆԱՊԱՏ ԳՅՈՒՂՈՒՄ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայությունը, «Քառաչափ հայացք» բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ, Լեռնապատ գյուղի միջնակարգ դպրոցում կազմակերպել էր բաց դաս` միտված հուշարձանների հանրահռչակմանն ու պատմամշակութային ժառանգության հանդեպ երիտասարդության շրջանում հարգանք, հոգատարություն արմատավորելուն:
ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության պետ Արմեն Գերյանը ներկայացրել է մարզի հուշարձանները, խոսել` պատմամշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտի օրենսդրության կարևոր դրույթների մասին:
Բաց դասն ուղեկցվել է մարզի առավել հայտնի` Սուրբ Գրիգոր վանական համալիրի, Քառասնից Մանկանց եկեղեցու, Ամենափրկիչ խաչքարի, Քառակող կոթողի և այլ հուշարձանների լուսանկարների ցուցադրությամբ: Մարզային ծառայության գիտաշխատող Հրաչ Մարուքյանը խոսել է վերոնշյալ հուշարձանների ու դրանց առնչվող ավանդազրույցների մասին:
Մարզային ծառայության պատասխանատուներն սպառիչ պատասխաններ են տվել դպրոցականների հարցերին, առավել ակտիվներին նվիրել են ՊՈԱԿ-ի հրատարակած գրքերից ու բուկլետներից:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագայում էքսկուրսիաներ կազմակերպել ու բաց դասեր անցկացնել նաև հուշարձանների տարածքներում:

OPEN CLASS IN LERNAPAT
” Protection service” NCSO`s provincial service of Lori region,together with “Four-dimensional look” charitable foundation, organized open class in secondary school of Lernapat, aimed of popularizing of monuments and disseminate respect, care towards cultural heritage among youth.
Head of Lori provincial service Armen Geryane represented monuments of region, spoke of the important provisions of the law of protection of cultural heritage.
Open class was followed by photo exhibition of the most famous monastery of Lori St. Gregory, Forty Martyrs Church, Saviour Cross four-sided obelisk and other monuments. Resercher of Regional Service Hrach Marukyan spoke about the monuments and their related legends.
Provincial Service`s representatives were responsible for exhaustive questions of students, most assets presented with books and booklets published by NCSO .