Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առիթով միջոցառումների շարք է անցկացվել Արագածոտնի մարզում։
«Բանակ-կրթություն–մշակույթ» եռակողմ համաձայնագրի շարջանակներում ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության աշխատակիցներն ու Ն զորամասի զինծառայողները սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել Աշտարակի և Սասունիկ համայնքի Արցախյան ազատամարտի զոհվածների պանթեոններում, եկեղեցի Կարմրավոր և Վանի 1915 թ. հերոսամարտի հուշարձանների տարածքներում։ Մաքրման աշխատանքներին զուգահեռ մարզային ծառայության աշխատակիցները հուշարձաններին վերաբերող պատմաճանաչողական էքսկուրս են անցկացրել։
Ապարանի թիվ 1, թիվ 2 հիմնական և թիվ 3 ավագ դպրոցների ավելի քան 270 աշակերտների մասնակցությամբ սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել նաև Մեծ եղեռնի, Ապարանի 1918 թ. հերոսամարտում զոհվածների, գերեզման Դրաստամատ Կանայանի (Դրո), խաչքար Սպիտակի 1988 թ. երկրաարժի զոհերին նվիրված հուշարձանների տարածքներում: Միջոցառումն ուղղեկցվել է ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Կարապետ Հակոբյանի, հուշարձանների պահապան Հովհաննես Ալեքսանյանի և պատմության ուսուցիչների անցկացրած պատմաճանաչողական բաց դասով։
Զորավար Անդրանիկի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտների մասնակցությամբ մաքրվել են նաև Ուջան համայնքի հուշարձանների տարածքները, այստեղ ևս դպրոցականների համար հուշարձաններին վերաբերող պատմաճանաչողական դաս է անցկացվել։
Իսկ Օհանավան համայնքի միջնակարգ դպրոցում, մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, բացվել է ՀՀ Արագածոտնի մարզի պատմամշակութային հուշարձանների լուսանկարների ցուցահանդես, որն ուղեկցվել է հուշարձաններին նվիրված բաց դասով։ Մարզային ծառայության պետ Մանուկ Մանուկյանը ներկայացրել է օրվա խորհուրդը, իսկ հուշարձանի պահապան Սերժիկ Ալեքսանյանը՝ տարածաշրջանի հուշարձանները, դրանց հետ կապված ավանդազրույցները, գիտաշխատող Տարոն Մանուկյանն էլ խոսել է հուշարձանների պահպանության խնդիրների մասին։
Միջոցառումներ են իրականացվել մարզի ավելի քան 20 համայնքներում և նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը կշարունակվի մինչև ապրիլի 20-ը:

ПРОВЕДЕНЫ УРОКИ НА ТЕМУ ИСТОРИКО-АРХИТЕКТУРНЫХ ПАМЯТНИКОВ
В связи с Международным днем охраны памятников и достопримечательных мест в марзе Арагацотн был проведен ряд мероприятий. В рамках трехстороннего соглашения “Армия-просвещение-культура” сотрудники службы ИКО марза Арагацотн и военнослужащие N-ской части осуществили работы по санитарной чистке и благоустройству территорий памятников общин Аштарака и Сасуника: пантеона павших в Арцахской освободительной войне, церкви Кармравор, памятника, посвященного Героической обороне Вана в 1915 г. Сотрудники областной службы охраны памятников провели для участников мероприятий историко-познавательную экскурсию.
Более чем 270-ю учащимися школ N 1, базовой школы N 2 и старшей школы N 3 г. Апарана были осуществлены работы по санитарной чистке и благоустройству территорий памятника увековечивающего память жертв Геноцида, памятника героям, павшим в Апаранской героической битве 1918 г., могилы Драстамата Канаяна (Дро), хачкара, установленного в память жертв землетрясения 1988 г. По окончании работ зам. начальника службы ИКО марза Арагацотн Карапет Акобян, хранитель памятников Ованнес Алексанян и учитель истории провели историко-познавательный открытый урок. Совместно с учащимися средней школы им. Зоравара Андраника были проведены работы по чистке территорий памятников общины Уджана. Здесь также был проведен историко-познавательный открытый урок. А в средней школе общины Ованаван по инициативе областной службы охраны памятников открылась выставка фотографий историко-культурных памятников марза Арагацотн РА, а также проведен посвященный памятникам открытый урок. Манук Манукян, начальник областной службы охраны памятников, представил цель и смысл проведения Международного дня охраны памятников и достопримечательных мест, а хранитель памятников Сержик Алексанян рассказал о памятниках региона, о связанных с ними легендах, научный сотрудник Тарон Манукян затронул проблемы, связанные с охраной памятников.
Мероприятия были осуществлены в более чем 20-ти общинах. Подобные мероприятия будут проводиться до 20 апреля.