Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա առիթով միջոցառումների շարք է անցկացվել Արագածոտնի մարզում։
«Բանակ-կրթություն–մշակույթ» եռակողմ համաձայնագրի շարջանակներում ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության աշխատակիցներն ու Ն զորամասի զինծառայողները սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել Աշտարակի և Սասունիկ համայնքի Արցախյան ազատամարտի զոհվածների պանթեոններում, եկեղեցի Կարմրավոր և Վանի 1915 թ. հերոսամարտի հուշարձանների տարածքներում։ Մաքրման աշխատանքներին զուգահեռ մարզային ծառայության աշխատակիցները հուշարձաններին վերաբերող պատմաճանաչողական էքսկուրս են անցկացրել։
Ապարանի թիվ 1, թիվ 2 հիմնական և թիվ 3 ավագ դպրոցների ավելի քան 270 աշակերտների մասնակցությամբ սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել նաև Մեծ եղեռնի, Ապարանի 1918 թ. հերոսամարտում զոհվածների, գերեզման Դրաստամատ Կանայանի (Դրո), խաչքար Սպիտակի 1988 թ. երկրաարժի զոհերին նվիրված հուշարձանների տարածքներում: Միջոցառումն ուղղեկցվել է ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Կարապետ Հակոբյանի, հուշարձանների պահապան Հովհաննես Ալեքսանյանի և պատմության ուսուցիչների անցկացրած պատմաճանաչողական բաց դասով։
Զորավար Անդրանիկի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտների մասնակցությամբ մաքրվել են նաև Ուջան համայնքի հուշարձանների տարածքները, այստեղ ևս դպրոցականների համար հուշարձաններին վերաբերող պատմաճանաչողական դաս է անցկացվել։
Իսկ Օհանավան համայնքի միջնակարգ դպրոցում, մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, բացվել է ՀՀ Արագածոտնի մարզի պատմամշակութային հուշարձանների լուսանկարների ցուցահանդես, որն ուղեկցվել է հուշարձաններին նվիրված բաց դասով։ Մարզային ծառայության պետ Մանուկ Մանուկյանը ներկայացրել է օրվա խորհուրդը, իսկ հուշարձանի պահապան Սերժիկ Ալեքսանյանը՝ տարածաշրջանի հուշարձանները, դրանց հետ կապված ավանդազրույցները, գիտաշխատող Տարոն Մանուկյանն էլ խոսել է հուշարձանների պահպանության խնդիրների մասին։
Միջոցառումներ են իրականացվել մարզի ավելի քան 20 համայնքներում և նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը կշարունակվի մինչև ապրիլի 20-ը:

COGNITIVE LESSONS WERE HELD ABOUT THE MONUMENTS
On the occasion of the International Day for Monuments and Sites series of events were held in Aragatsotn province.
“Army, education and culture” tripartite agreement mainly within the regional service officers and military unit N sanitation improvements are being made victims of Artsakh and Sasunik wars, at pantheon`s tower and church, and at Karmravor church and in the areas of monuments of Van Battle in 1915. Along with cleaning of monuments, regional service officers held cognitive excursion.
Aparan No. 1, No. 2 and No. 3 major high schools, more than 270 students participated in the sanitaration work in the areas of Monument of Genocide, Aparan, dedicated to heroes of 1918 war, grave Drastamat Kanayan (Dro). During the event deputy head of the regional service Karapet Hakobyan and monument`s guardian Hovhannes Alexanyan and teachers of history held open cognitive lesson.
With the help of schoolchildren of the secondary school named after A. Ujan were cleaned the territories of monuments, here also cognitive class was held for schoolchildren.
With the support of Regional service at Ohanavan`s secondary school, was opened a photo exhibition of historical and cultural monuments of Aragatsotn region, along with an open class of monuments. Manuk Manukyan, head of the regional serviceand the monument`s guardian Serge Aleksanyan spoke about the monuments of the region, researcher Taron Manukyan spoke about preservation issues. Measures have been implemented in more than 20 communities in the region and the organization of such events will continue until April 20.