Մեծամոր հնավայրի տարածքում վերսկսվել են հայ-լեհական արշավախմբի պեղումները: Հնագետները հետաքրքիր գտածոներ են հայտնաբերել` մ.թ.ա. 8-6-րդ դդ. թվագրվող ապարանջաններ, դանակներ, նաև` մարդկային կմախքներ: Հնավայրի բնակատեղիի ուսումնասիրությունը հետաքրքիր նոր փաստեր կարձանագրի, ինչն էլ թույլ կտա մասնագիտական առավել ճշգիրտ եզրակացություններ անել Մեծամորի այդ ժամանակաշրջանի դերի ու նշանակության մասին:
Հայ-լեհական արշավախմբի համաղեկավարները` «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական- քարտուղար, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը և Վարշավայի համալսարանի հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Յակուբյակը, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանին ներկայացրել են պեղումների 10-օրյա աշխատանքների ընթացքը, խոսել գործակցության զարգացման հեռանկարների մասին:
Հնագիտական արշավախմբի համաղեկավարները հույս են հայտնել, որ այս տարվա պեղումներից հայտնաբերված օրգանական նյութերը ևս լեհական կողմի աջակցությամբ լաբորատոր հետազոտության կենթարկվեն արտերկրում:
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը, կարևորելով հայ-լեհական գիտական ներուժի արդյունավետ համագործակցությունը, համոզմունք է հայտնել, որ արշավախումբը նոր և արժեքավոր բացահայտումներ կանի, համագործակցության նոր եզրեր կնախանշի այլ հուշարձանների տարածքներում ևս աշխատելու համար:
Նրա խոսքով արդյունավետ գործակցության մասին է վկայում նաև միջազգային բարձր վարկանիշ ունեցող և Լեհաստանում տպագրվող «Միջերկրածովյան լեհ հնագիտությունը» ամենամյա ժողովածուի հրատարակության մեջ /տպագրվում են աշխարհի հայտնի գիտնականների աշխատությունները/ տեղ գտած «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնագետների և արշավախմբի լեհ անդամների համատեղ պատրաստած գիտական հոդվածը` Մեծամորի պեղումների վերաբերյալ:

THE PROCEEDINGS OF METSAMOR’S EXCAVATIONS WERE PRESENTED TO NCSO’S DIRECTOR
The excavations of Armenian-Polish expedition restarted in the territory of Metsamor archaeological site. Archaeologists found interesting items, bracelets, knives, and human skeletons dating back to 8-6 centuries BC. The research of the site will record new facts, which will give the chance to come to more precise conclusions about the role and importance of Metsamor during that period.
The coordinators of Armenian-Polish expedition, NCSO’s scientist-secretary, professor Ashot Pilipsoyan and the director of the Warsaw university’s archaeological Institute, professor Krzysztof Yakubiak presented the results of the excavation, discussing the further perspectives of the cooperation.
The coordinators of the expedition strongly believe that the organic materials found this year will be subjected to laboratory testing abroad by the support of the Polish side.
NCSO’s director Ara Tarverdyan highly appreciating Armenian-Polish cooperation’s scientific potential, expressed a conviction that the expedition group will make new and valuable discoveries, marking new lines of cooperation for working in other monument territories as well.
According to him the evidence of effective cooperation is the article edited by the archaeologists of NCSO and Polish members of the expedition about the excavations of Metsamor, in the publication of Polish archaeology in the Mediterranean annual collection.