«Շամիրամի բերդ» ամրոցը գտնվում է Կոտայքի մարզում Հատիս լեռան գագաթին, Զովաշենից 1,5 կմ արևմուտք։ Համաձայն կառուցման տեխնիկայի և հատակագծային լուծումների, թվագրվում է բրոնզ-երկաթեդարյան ժամանակաշրջանով (Ք.ա. II-I հազ.):
Համալիրը բաղկացած է լեռան գագաթային մասը շրջապատող ամրաշինական պարսպապատերից և կենտրոնական մասում տեղակայված կառույցներից: Պարսպապատերն իրար զուգահեռ ձգվում են հյուսիս-հարավ ուղղվածությամբ։
Արևելյան պարսպապատն ունի 140 մ երկարություն, մոտ 4,5 մ լայնություն։ Այս պարսպապատի հարավային մասին կից է 5×6 մ չափերի աշտարակը, որից 12 մ հյուսիս պահպանվել են որմնահեցի մնացորդները՝ պատի 2 մ հաստությամբ։ Այս հատվածից 20 մ հյուսիս պահպանվել է 3 մ լայնությամբ մուտքը, որի երկու կողմում ևս երկու որմնահեցեր կան։
Արևմտյան պարսպապատն ունի 280 մ երկարություն, պատի արևելյան հատվածում տեղակայված են հնավայրի հիմնական կառույցները։ Պարսպաշարը կառուցված է խոշոր քարերից, պահպանվել է ավելի քան 10 շարք՝ մոտ 3 մ բարձրությամբ։ Արևմտյան պարսպաշարին կից առկա են տարածաշրջանի մի շարք հնավայրերում արձանագրված քարացրոններին կից կամ նրանց մեջ տեղակայված կառույցներ: Ամբողջ հնավայրի մակերեսը գրավում է Հատիս լեռան գագաթը՝ ավելի քան 280×100 մ չափսերով (1,65 հա)։ Հնավայրի թե՛ պարսպաշարը, թե՛ կառույցները շարված են բազալտի խոշոր և միջին չափերի անմշակ քարերով։
2019 թ. ամրոցի տարածքում ուսումնասիություններ է կատարել ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի հայ-իտալական արշավախումբը՝ Արթուր Պետրոսյանի և Ռոբերտ Դանի ղեկավարությամբ, Կոտայքի հետախուզական ծրագրի շրջանակում, իսկ 2022 թ.՝ ՀՀ ԿԳՄՍՆ Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի արշավախումբը՝ Անահիտ Գրիգորյանի, Գևորգ Գյուլամիրյանի և Կարեն Ծերեթյանի մասնակցությամբ:

According to the construction technology and planning solutions the fortress “Shamiram Berd” is dated to the Bronze-Iron Age( II-I millennia BC).
The complex consists of a fortified enclosure, surrounding the top of the mountain, and structures located in the central part. The enclosure walls stretch to the north-south parallel to each other.
The eastern wall is 140 meters long and about 4.5 meters wide. Adjacent to the southern part of this wall there is a tower (5×6 m.) 12 meters to the north of which the remains of a buttress have been preserved (2 meters wide). 20 meters to the north of this part the 3 meters wide entrance has been preserved, with buttresses on either side.
The western wall is 280 meters long and the main structures of the ancient site are located in its eastern side. The enclosure is built of immense stones. More than 10 rows of the wall have been preserved nearly 3 meters high. Adjacent to the western wall there have been preserved structures among the scattered stones. The territory of the whole ancient site occupies the top of Mount Hatis which is more than 280×100 meters in size (1.65 hectares). Both the enclosure and the structures are built of immense and medium-sized raw basalt stones.
In 2019, in the framework of the exploration program of Kotayk, the territory of the fortress was studied by the Armenian-Italian expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography NAS RA lead by Arthur Petrosyan and Robert Dan. In 2022 the expedition of the “Scientific Research Center for Historical and Cultural Heritage” of the RA Ministry of ESCS with the participation of Anahit Grigoryan, Gevorg Gyulamiryan and Karen Tseretyan.