Սյունիքի ՊՄՊ մարզային ծառայության և Կապանի երկրագիտական թանգարանի հետ համատեղ Թանգարանների գիշերը ներկայացվել է Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 70 ամյակին նվիրված «Կապանցիները Մեծ հայրենականում» խորագրով ցուցադրություն: Ներկայացվել են լուսանկարներ, անձնական իրեր, բարձրաստիճան զինվորականների հագուստներ, անգամ պատերազմի սկիզբը գուժած և ավարտն ազդարարած ռադիոընդունիչները, թիկունքին ուղղված Ստալինի շնորհակալագրերը, նամակներ՝ փառքի և անմահության: Առանձին անկյունում ներկայացվել է ԽՍՀՄ չորս հերոսներին՝ Հունան Ավետիսյանին, Մուշեղ Հարությունյանին, Գոգա Աղամիրյանին, Ռուբեն Հակոբյանին նվիրված ցուցադրություն: Հետաքրքիր տեղեկություններ են ներկայացվել՝ Բրեստի պաշտպանությանը կապանցիների մասնակցության մասին: Ցուցադրության մեջ տեղ են գտել նաև ռազմական պատմաբան Կլեմենտ Հարությունյանի գրքերը:
Կապանի երկրագիտական թանգարանի տնօրեն Գրիշա Սմբատյանը հանդես է եկել «Պատերազմական թիկունքը» թեմայով զեկուցումով: Սյունիքի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Աստղիկ Հակոբյանը «Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածներին նվիրված հուշարձանների բացումը՝ Կապանի տարածաշրջանում» թեմայով զեկույցում ներկայացրել է հիշարժան դրվագներ:
Ցուցադրությանը ներկա են եղել Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանը, քաղաքապետարանի և մարզպետարանի աշխատակիցներ, դպրոցների տնօրեններ, կապանցիներ:

КАПАНЦЫ В ГОДЫ ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЫ
По инициативе региональной службы ОИС Сюника и Капанского краеведческого музея в рамках программы «Ночь в музее» была организована выставка, посвященная 70-летию победы в Великой Отечественной войне , под девизом «Капанцы в годы Великой Отечественной войны». Были представлены фотографии, личные вещи, одежда высокопоставленных военных, также радиоприемники, вещавшие начало и конец войны, благодарственные грамоты Сталина в тыл, письма славы и бессмертия. Отдельный уголок был посвящен четырем героям Советского Союза: Унану Аветисяну, Мушегу Арутюняну, Гоге Агамиряну и Рубену Акопяну. Интересная информация была представлена об участии капанцев в обороне Бреста. На выставке были также книги военного историка Климента Арутюняна.
С докладом «Тыл военных лет» выступил директор краеведческого музея Капана Гриша Смбатян. Памятные события в докладе «Открытие памятников, посвященных жертвам Второй мировой войны на территории Капана» представила начальник региональной службы ОИС Сюника Астхик Акопян.
Выставку посетили мэр города Капана Ашот Айрапетян, работники мэрии и муниципалитетов, директора школ, жители Капана.