ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայությունը, Վանաձորի բնագիտական թեքումով «Էվրիկա» դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտների հետ համատեղ, էքսկուրսիա և բաց դաս է անցկացրել հուշարձանների տարածքում: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մարզային ծառայությունների միջև համագործակցությունն ու փոխադարձ կապը ամրապնդելու, ինչպես նաև աշակերտներին հարևան մարզի պատմամշակութային արժեքները ճանաչելի դարձնելու նպատակով, այցելության վայր է ընտրվել Գյումրի քաղաքը:
Շիրակի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Ավետիք Մելիք-Սարգսյանի ուղեկցությամբ շրջել են Կումայրի ճարտարապետական արգելոցի տարածքում, անցել Վարպետաց փողոցով՝ ծանոթացել Գյումրվա ճարտարապետական հարուստ կոլորիտին: Պատանիների համար հատկապես հետաքրքիր են եղել Ավետիք Իսահակյանի, Հովհաննես Շիրազի և Մհեր Մկրտչյանի թանգարաններ կատարած այցելությունները, որտեղ ներկայացվել են երեք հայ մեծերի կյանքի և ստեղծագործական աշխատանքի մանրամասները: Կումայրի ճարտարապետական արգելոցի տարածքում գտնվող նշանավոր Յոթ վերք և Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցիների մոտ Ա. Մելիք-Սարգսյանն անցկացրել է բաց դաս՝ ներկայացնելով եկեղեցիների պատմությունը, կառուցման, 1988թ. երկրաշարժից վնասման ու վերականգնման մանրամասները: Այցելության ավարտին պատանիները գլուխ են խոնարհել Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցու մոտ կառուցված 1988թ. երկրաշարժի զոհերի հուշարձանի առաջ՝ մեկ րոպե լռությամբ հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը: Այսօրինակ նախաձեռնությունների նպատակը պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունն ու հանրահչակումն է, հուշարձանների հանդեպ պատանիների ուշադրությունը, հարգանքն ու հոգատարությունը արմատավորելը:
Համագործակցությունը շարունակելի է. պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բաց դասի և արշավների միջոցով, Շիրակի մարզի աշակերտներին ծանոթացնել Լոռու մարզի հուշարձաններին:

ЮНЫЕ ЛОРИЙЦЫ ПОЗНАКОМИЛИСЬ С ПАМЯТНИКАМИ МАРЗА ШИРАК
На территории памятников для учащихся 10 класса школы с уклоном естественных наук «Эврика» Ванадзора, региональная служба ОИС Лори провела урок – экскурсию. С целью укрепления связи и взаимного сотрудничества между региональными службами ГНО «Служба по охране», а также ознакомление учащихся с историко – культурными ценностями соседнего марза, для посещения был выбран город Гюмри. В сопровождении начальника региональной службы ОИС Ширака Аветика Мелик-Саркисяна, учащиеся посетили архитектурный заповедник Кумайри, прошли по улице Варпетац, ознакомились с богатым колоритом архитектуры Гюмри. Юным лорийцам было особенно интересно посещение музеев Аветика Исаакяна, Ованеса Шираза и Мгера Мкртчяна, где им были представлены подробности жизни и творчества трех великих армян. На территории архитектурного заповедника Кумайри, у знаменитых церквей «Йот верк» и Св. Спасителя, Мелик-Саркисян провел открытый урок, посвященный истории церквей, а также о ущербе и восстановлении их после землетрясения 1988 года. В конце визита, у памятника близ церкви Св. Спасителя, учащиеся почтили память невинным жертвам землетрясения минутой молчания. Такие мероприятия направлены на сохранение культурного наследия и воспитание бережного отношения молодёжи к памятникам.
Сотрудничество будет продолжено: достигнуто соглашение о проведении уроков-экскурсий для ознакомления ширакских учащихся с памятниками марза Лори.