Եղվարդ գյուղը գտնվում է Կապան քաղաքից հյուսիս-արևելք` 23 կմ հեռավորության վրա: Շրջակայքն անտառապատ է: Հնում կոչվել է Աղահորդ: Ստ. Օրբելյան «Սյունիքի պատմություն» աշխատության մեջ գյուղն հիշատակվում է Սյունիք աշխարհի Մյուս Բաղք կամ Քաշունիք գավառում:
Եղվարդ գյուղի կենտրոնում է գտնվում Ս. Աստվածածին եկեղեցին /պետ. ցուցիչ` 8.34.4/: Ըստ մուտքի բարավորին պահպանված արձանագրության (ՌՃԽԹ) ` կառուցվել է 1700թ.: Եռանավ, արևելյան կիսաշրջան խորանով, խորանի հարավային և հյուսիսային կողմերում տեղադրված մեկական ավանդատներով կառույց է: Աղոթասրահը երկու զույգ կամարակապ մույթերով բաժանվում է երեք թաղածածկ նավերի: Ունի երկթեք, կղմինդրածածկ տանիք: Արևելյան և արևմտյան պատերին ունի մեկական, իսկ հարավային պատին` երկու նեղ, փոքր պատուհաններ: Մուտքը հարավային ճակատից է` երիզված սրբատաշ քարերով կառուցված պարզ կամարով: Եկեղեցին կառուցված է կոպտատաշ կրաքարից` կրաշաղախով: Պատերի շարվածքում օգտագործել են նաև եկեղեցու շուրջը տարածվող գերեզմանոցի տապանաքարերի ու խաչքարերի մի մասը: Գերեզմանոցում /պետ. ցուցիչ` 8.34.4.1/ կան մի շարք գեղաքանդակ խաչքարեր, որսի և կենցաղային տեսարաններ պատկերող տապանաքարեր: Հարկ է նշել, որ տապանաքարերի մեծ մասը արձանագիր է: Գերեզմանոցի տարածքում է գտնվում Դավիթ Բեկի զինակից, Չավնդուրի իշխան Թորոսի տապանաքարը: Գյուղից մոտ 9կմ արևելք` Շուշանների դաշտում, Թորոս իշխանի հրամանատարությամբ գործող Դավիթ Բեկի ջոկատներից մեկի և Ֆաթհ-Ալի խանի զորքերի միջև 1725թ. տեղի ունեցած ճակատամարտում զոհվել է նաև Թորոս իշխանը: Չավնդուր գավառակի կենտրոն Եղվարդ գյուղում էլ հողին է հանձնվել նրա մարմինը: Թորոս իշխանի` Եղվարդ գյուղում հուղարկավորված լինելը, առիթ հանդիսացավ, որ «Երկիր և մշակույթ» կազմակերպությունը`2007-2011թթ. նորոգի Ս. Աստվածածին եկեղեցին ու բարեկարգի նրա շրջակայքը:
Գյուղից 1,1 կմ հյուսիս, անտառապատ դարավանդի վրա, «Սպիտակ աղբյուրի խաչ» կոչվող վայրում երկու` մեծ և փոքր, հատվածներով պահպանվել է XI-XIX դդ. գերեզմանոցը: Գերեզմանոցի սկզբնական տեսքը տարածքի մելիորացման հետևանքով խաթարվել է: Գերեզմանոցի փոքր հատվածի /պետ. ցուցիչ` 8.34.3.1/ հարավարևմտյան մասում նկատվում են ավերակ եկեղեցու հետքեր, հավանաբար, այդ եկեղեցին կրել է Սպիտակ աղբյուրի խաչ անունը: Տապանաքարերն ուղանկյուն, հարթ, մարդու ուրվագծային պատկերներ ունեցող սալատապաններով են: Հանդիպում են նաև տձև, կոպտատաշ քարաբեկորներով և պարզունակ խաչքարերով ծածկված գերեզմաններ:
Գերեզմանոցի մեծ հատվածում /պետ. ցուցիչ` 8.34.3.2/ արձանագրում ենք երեք թվագիր խաչքարեր: Տարածքում առկա են հնագիտական վերգետնյա նյութեր, հատկապես` խեցեղենի բեկորներ:

ПАМЯТНИКИ СЕЛА ЕГВАРД
Село Егвард (в древности Агахорд) находится в 23 км северо-восточнее города Капан. В своей работе «История Сюника» Ст. Орбелян (XIV в.) упоминает село провинции Мюс Бахк или Кашуник страны Сюник.
Церковь Сурб Аствацацин (Св. Богородицы, гос. индекс 8.34.4) находится в центре села. Сохранившаяся на тимпане церковного входа строительная надпись датирована 1700 г. Это трехнефное сооружение с полукруглой восточной апсидой, по обе стороны которой расположены южная и северная ризницы. Молельный зал разделен на сводчатые нефы двумя парами пилонов. Двухскатная кровля покрыта черепицей. На восточной и западной стенах открываются по одному узкому окну, а на южной стене – два узких маленьких окна. Вход южного фасада окантован простой аркой, сложенной камнями чистой тески. Церковь возведена грубо тесаными камнями на известковом растворе. В кладке стен использованы надгробия и хачкары с расположенного вокруг церкви кладбища.
На кладбище (гос. индекс 8.34.4.1) сохранились несколько красиво изваянных хачкаров, надгробия с высеченными на них сценами охоты и быта. Большая часть надгробий надписана. На кладбище сохранилось надгробие чавндурского князя Тороса, сподвижника армянского полководца Давида Бека (XVI- XVII вв.). Князя Торос погиб в 1725 г. во время боя на поле Лилий («Шушаннери дашт»), в 9 км восточнее села. Захоронение князя Тороса послужило поводом для восстановления в 2007-2011 гг. организацией «Страна и культура» церкви Сурб Аствацацин и благоустройства ее окрестностей.
В 1,1 км севернее села, на лесистой возвышенности, в местности “Крест белого родника» («Спитак ахбюри хач») сохранилось кладбище, датируемое IX-ХIX вв. и состоящее их малого и большого участков. Первоначальный вид кладбища нарушен мелиоративными работами. В южной части малого участка кладбища (гос. индекс 8.34.3.1), прослеживаются следы церкви, возможно под названием «Крест белого родника». Надгробия прямоугольные, плоские с высеченными на них человеческими силуэтами. Встречаются и бесформенные, грубо обработанные обломки с простейшим изображением креста.
На большом участке кладбища (гос. индекс 8.34.3.2) сохранились три датированных хачкара. На территории имеется археологический поЪемный материал, в частности, черепки керамики.