ԱԽԹԱՄԱՐԻ ՍՈՒՐԲ ԽԱՉԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է ԱՐԱՐԱՏԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության և ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի համատեղ կազմակերպած «Հարատևող հիշողություն. Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցի» խորագիրը կրող լուսանկաների ցուցադրությունն այս անգամ անցկացվել է Արարատի մարզի Վեդի քաղաքի մշակույթի տանը, որտեղ ներկայացվել են Սուրբ Խաչ եկեղեցու արխիվային լուսանկարներ։ Ցուցադրությունը պատմում է Ս. Խաչի ճարտարապետական արժեքի մասին․ հայկական միջնադարյան ճարտարապետության գոհարը մյուս բոլոր եկեղեցիներից տարբերվում է ներքին ու արտաքին հարդարանքով, նրա զարդաքանդակներում հոգևորի հետ տեսնում ենք նաև աշխարհիկ շատ թեմաներ, որոնց հաճախ չենք հանդիպում այլ հուշարձաններում։
Ցուցադրությունը դիտել են Վեդու մշակույթի տան տնօրեն Արթուր Ստամբոլցյանը, գեղարավեստի դպրոցի տնօրեն Հրայր Գորգոյանը, մշակույթի տան և գեղարվեստի դպրոցի աշխատակիցները, սաները, Վեդու քաղաքապետարանի ու մարզային ծառայության աշխատակիցներ, ծնողներ, հյուրեր: ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության աշխատակիցները ներկայացրել են Սուրբ Խաչի մասին պատմական տեղեկություններ, խոսել հուշարձանի ճարտարապետական առանձնահատկության մասին:
Միջոցառումն ավարտել են Վեդու գեղարվեստի դպրոցի «Այրարատ» պարային համույթի սաները` իրենց գեղեցիկ կատարումներով։

МАРЗ АРАРАТ. ПРОДОЛЖАЕТСЯ ВЫСТАВКА, ПОСВЯЩЕННАЯ ЦЕРКВИ СУРБ ХАЧ НА ОСТРОВЕ АХТАМАР
Региональная служба ОИС марза Арарат совместно с отделом экспозиций ГНО организовала в Доме культуры города Веди марза Арарат фотовыставку на тему “Воспоминания о церкви Сурб Хач острова Ахтамар”. На выставке демонстрируются архивные фотографии церкви Сурб Хач. Экспозиция рассказывает об архитектурной ценности церкви Сурб Хач. Шедевр армянской средневековой архитектуры отличается от других церквей внешним и внутренним убранством: в скульптурных орнаментах переплетаются духовные и светские мотивы, которые не встречаются в убранстве других памятников.
Выставку осмотрели директор Дома культуры Веди Артур Стамболцян, директор Школы искусств Грайр Горгоян, воспитанники Дома культуры и Школы искусств и их родные, сотрудники муниципалитета города Веди и региональной службы охраны памятников, гости.
Сотрудники региональной службы ОИС марза Арарат познакомили присутствующих с историей церкви Сурб Хач, рассказали об ее архитектурных особенностях.
Мероприятие завершилось прекрасным выступлением воспитанников танцевального ансамбля “Арарат” Школы искусств города Веди.