«ՄԵԾԱՄՈՐ»-Ի ԿԱՐԱՍՆԵՐԸ ԿՑՈՒՑԱԴՐՎԵՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի մշտական ցուցադրությունը  համալրվեց  երկու կարասներով: 2013 թվականին Մեծամորի պեղումների ընթացքում հայ-լեհական միջազգային հնագիտական արշավախումբը  բացել էր վաղ երկաթի շրջափուլին (մ.թ.ա. XI-IX դդ.) վերաբերող կառույց, որը հրկիզվել էր բնակավայրի գրոհի ժամանակ: Պեղման ընթացքում ի հայտ էին եկել 5 հսկա կարասների բեկորներ, որոնք նույնությամբ մնացել էին իրենց տեղում (in situ): Բոլոր կարասների տակ դրված են եղել տուֆից պատրաստված սկավառակաձև պատվանդաններ: ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիայում տևական ժամանակ բեկորները  մարքվել, համակարգվել ու  վերականգնվել են  երկու  կարասները: Բացակա  հատվածները  լրացվել  են  գիպսով:
«Մշտական ցուցադրությունում դրանք կառանձնան, քանի որ մինչ օրս ձևով ու չափսերով  նմանատիպ կարասներ չեն հայտնաբերվել հնավայրի տարածքից: Համոզված  եմ, որ այցելուները մեծ հետաքրքությամբ կծանոթանան մեր դարավոր  մշակույթի այս մասունքին», -իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Ինչպես արգելոց-թանգարանի մշտական ցուցադրությունում ներկայացված մյուս կարասները, այնպես  էլ  այս  երկուսը` կտեղադրվեն  հատուկ  պատրաստված պատվանդանների վրա:
Կարասների հետ մեկտեղ արգելոց-թանգարանի ֆոնդից  ու  ցուցադրությունից  այս  տարի  ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիա  էր բերվել  նաև  60  միավոր հնագիտական նյութ` ապարանջան,  դաշույն,  քրեղան, սափոր  և այլն: Գտածոները մաքրվել, վերականգնվել  ու վերադարձվել  են  արգելոց-թանգարան: Դրանց  թվում  բացառիկ է Մեծամոր հնավայրից հայտնաբերված և  մ.թ.ա. 1-ին հազ.  թվագրվող, քարից պատրաստված ափսեն: Նմանատիպ ափսե հայտնաբերվել է նաև Լոռի բերդի և Արցախում իրականացված պեղումների ժամանակ:

The exhibition of “Metsamor” historical-cultural museum-reserve was completed with two more pitchers. In 2013 during the excavations of Metsamor the Armenian-Polish archaeological expedition group unearthed a structure concerning the early Iron age (11-9th B.C.), which was fired during the attack on the settlement. During the excavations fragments of 5 huge pitchers were discovered, which had remained in the same place without changes. Disc shaped pedestals were put under all pitchers. The fragments were cleaned in NCSO’s laboratory, two pitchers were systematized and restored. Missing parts were filled with plaster.
“They will be separated in the permanent exhibition as up today pitchers with that kind of size and shape have not been discovered from the territory of the site. “I’m sure that the visitors will get acquainted with this fragment of our culture”, mentioned NCSO’s director Ara Tarverdyan.
Like the other pitchers of the museum-reservation’s permanent exhibition, these two as well will be placed on special pedestals.
Together with the pitchers of the museum-reserve’s fund, 60 archaeological materials were brought to NCSO’s laboratory: necklace, dagger, amphora, etc. The finds were cleaned and returned to the museum-reserve. Among them exclusive is the plate made of stone, excavated from Metsamor site dating back to the 1st century B.C. Plate like that was discovered during the excavations implemented in Lori berd and Artsakh.