«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի մշտական ցուցադրությունը համալրվեց երկու կարասներով: 2013 թվականին Մեծամորի պեղումների ընթացքում հայ-լեհական միջազգային հնագիտական արշավախումբը բացել էր վաղ երկաթի շրջափուլին (մ.թ.ա. XI-IX դդ.) վերաբերող կառույց, որը հրկիզվել էր բնակավայրի գրոհի ժամանակ: Պեղման ընթացքում ի հայտ էին եկել 5 հսկա կարասների բեկորներ, որոնք նույնությամբ մնացել էին իրենց տեղում (in situ): Բոլոր կարասների տակ դրված են եղել տուֆից պատրաստված սկավառակաձև պատվանդաններ: ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիայում տևական ժամանակ բեկորները մարքվել, համակարգվել ու վերականգնվել են երկու կարասները: Բացակա հատվածները լրացվել են գիպսով:
«Մշտական ցուցադրությունում դրանք կառանձնան, քանի որ մինչ օրս ձևով ու չափսերով նմանատիպ կարասներ չեն հայտնաբերվել հնավայրի տարածքից: Համոզված եմ, որ այցելուները մեծ հետաքրքությամբ կծանոթանան մեր դարավոր մշակույթի այս մասունքին», -իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Ինչպես արգելոց-թանգարանի մշտական ցուցադրությունում ներկայացված մյուս կարասները, այնպես էլ այս երկուսը` կտեղադրվեն հատուկ պատրաստված պատվանդանների վրա:
Կարասների հետ մեկտեղ արգելոց-թանգարանի ֆոնդից ու ցուցադրությունից այս տարի ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիա էր բերվել նաև 60 միավոր հնագիտական նյութ` ապարանջան, դաշույն, քրեղան, սափոր և այլն: Գտածոները մաքրվել, վերականգնվել ու վերադարձվել են արգելոց-թանգարան: Դրանց թվում բացառիկ է Մեծամոր հնավայրից հայտնաբերված և մ.թ.ա. 1-ին հազ. թվագրվող, քարից պատրաստված ափսեն: Նմանատիպ ափսե հայտնաբերվել է նաև Լոռի բերդի և Արցախում իրականացված պեղումների ժամանակ:

КАРАСЫ «МЕЦАМОРА» БУДУТ ВЫСТАВЛЕНЫ В МУЗЕЕ-ЗАПОВЕДНИКЕ
Постоянная экспозиция историко-археологического музея-заповедника «Мецамор» пополнилась еще двумя карасами. В 2013 г., в ходе раскопок в Мецаморе армяно-польская международная археологическая экспедиция открыла сооружение, относящееся к эпохе раннего железа (XI-IX вв. до н.э.), которое было сожжено во время нападения на поселение. В ходе раскопок были выявлены фрагменты 5 гигантских карасов, которые сохранились неизменными на своих местах (in situ). Карасы были установлены на дискообразные постаменты из туфа. Эти фрагменты были перевезены в реставрационную лабораторию ГНО, где в течение длительного времени их очищали, группировывали и восстанавливали формы карасов. Недостающие части заполняли гипсом.
«В постоянной экспозиции они будут привлекать особое внимание, так как до сих пор на территории поселения не было найдено схожих по форме и размерам карасов. Я уверен, что посетители с большим интересом ознакомятся с этой реликвией нашей многовековой культуры», – сказал в своей речи  директор  ГНО Ара Тарвердян.
Как и остальные карасы, представленные в постоянной экспозиции музея-заповедника, эти два караса также будут установлены  на специально подготовленные постаменты.
Наряду с карасами, в этом году из фонда и экспозиции музея-заповедника в лабораторию были перевезены также 60 археологических материалов (браслет, кинжал, глиняная миска, кувшин и т.д. Находки были очищены, отреставрированы и возвращены в музей-заповедник. Среди них особенно выделяется тарелка из камня, найденная в древнем поселении Мецамор и датируемая 1 в. до н.э. Подобная тарелка была также найдена в во время раскопок в крепости Лори и Арцахе: