ԻՆՉ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅԱՆ ԵՆ ԵՆԹԱՐԿՎԵԼ ՍՅՈՒՆԻՔԻ ՈՐՈՇ ԲՆԱԿԱՎԱՅՐԵՐ․ ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒՄ Է ԳՈՒՐՈՍԻ ԱԼԲՈՄԻ ՍՏԵՂԾԱԳՈՐԾԱԿԱՆ ԽՈՒՄԲԸ
2018-12-18T15:28:10+00:00 15/11/2018|Սյունիք, Լրահոս|
ՀԽՍՀ  վաստակավոր  նկարիչ  Գուրոսի (Գուրգեն Պարոնյան) Սյունիքին նվիրված լուսանկարների  ալբոմի պատրաստման  վրա  աշխատող ստեղծագործական խմբի անդամները այս օրերին Սյունիքի մարզում են և արդեն հասցրել են լինել մի շարք գյուղերում, որտեղ ժամանակին Գուրոսը ստեղծել է իր լուսանկարները։
Գուրոսի  անձնական  արխիվի  զգալի  մասը  1988 թ. պահվում է «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում:  Դրանց  թվում` Գորիս քաղաքի, հուշարձանների, գորիսեցիների առօրյան  ներկայացնող լուսանկարներ են և այլն:
Ազգագրագետ Խորեն Գրիգորյանը և լուսանկարիչ Աշոտ Մովսեսյանը արդեն շրջել են Տեղ, Խոտ, Շինուհայր, Քարահունջ, Վաղատուր, Տաթև գյուղերում և արձանագրել, թե ժամանակի ընթացքում ինչ փոփոխության են ենթարկվել այդ բնակավայրերը։
Գուրոսի լուսանկարներում  մեծ տեղ են գրավում կասկադային ճարտարապետություն ունեցող գյուղերը, որոնք 1960-ական թվականներից գրեթե ամբողջովին դատարկվել են։ Գուրոսի ալբոմի ստեղծագործական խմբի անդամները ոչ միայն լուսանկարում են այդ բնակավայրերն ու հուշարձանները, որոնք ժամանակին հայտնվել են Գուրոսի տեսախցիկում, և փաստում դրանց փոփոխությունները, այլև զրույցների, շփումների միջոցով փորձում են տեղացիներից, համայնքապետերից տեղեկանալ, թե ինչ փոփոխությունների են ենթարկվել այդ  տարածքների հին բնակավայրերն ու հուշարձանները։ Ի դեպ հենց տեղացիներն են հիմնականում օգնում գտնել Գուրոսի ֆոտոակնթարթներում վավերագրված այս կամ այն կադրի ճիշտ վայրը ու մեծ ոգևորությամբ աջակցում ստեղծագործական խմբի աշխատանքներին։
«Նրանց հետ զրույցներից էլ պարզ է դառնում, որ այդ գյուղերի դատարկվելու հիմնական պատճառը 1960-ականներին խորհրդային իշխանության քաղաքաշինության ոլորտում վարած այն քաղաքականությունն էր, երբ բոլոր հին, ավանդական տիպի քաղաքների ու գյուղերի  փոխարեն  արդյունաբերական և տնտեսական քաղաքներ էին կառուցվում՝ հարթ  ու  պարզ  հատակագծերով։ Խորհրդային Հայաստանի զարգացմանը զուգահեռ  նոր տիպի բնակավայրերի առաջացումը, փաստորեն,  փակում էր հայկական ճարտարապետության պատմության մի կարևոր էջ։ Նախկինում բնակավայրերը կառուցվել են անմատչելի վայրերում, ժայռերի վրա, ինչը պաշտպանական նշանակություն է ունեցել, դրանով բնակիչները պաշտպանվել են թշնամու ասպատակություններից, քոչվոր ցեղերի հարձակումներից։ Մինչդեռ Խորհրդային իշխանությունը վստահ էր, որ այլևս այդ խնդիրը չկար, չէ որ հսկա Խորհրդային պետության բոլոր ժողովուրդները բարեկամներ էին և քաղաքաշինությունն էլ ըստ այդմ էր առաջնորդվում։ Քանի որ ճարտարապետությունից խոսք գնաց, նշեմ մեկ այլ օրինակ․  Տաթևի վանական համալիրում, լուսանկարներ անելուց զատ, հայր Միքայելի հետ զրույցում քննարկում էինք Տաթևի նախկին և ներկայիս ճարտարապետությունը, նա նշեց, որ այսօրվա համալիրի ճարտարապետական տեսքը բավականին փոփոխված է, ըստ նրա՝ հատկապես երկհարկանի զանգակատունը սխալ ճարտարապետության արդյունք է եղել, որի պատճառով փլվել է ու վնասել եկեղեցու գմբեթը։ Իհարկե Գուրոսի ֆոտոխցիկը վավերագրել է համալիրը և՛ քանդված վիճակում և արդեն հետագա վերանորոգած կադրերը» ,- ասում է ազգագրագետ Խորեն Գրիգորյանը։
Լուսանկարիչ Աշոտ Մովսեսյանը ևս, Գուրոսի հետքերով, փորձում է նույն կետից լուսանկարել արդեն այսօրվա Տաթևի վանական համալիրը։
Խորեն Գրիգորյանը մեկ այլ հետաքրքիր փաստ նշեց, երբ մարդիկ հեռացել են իրենց բնակավայրերից,  ստիպված են եղել որպես նոր բնակատեղիի շինանյութ օգտագործել իրենց ավանդական տների շինանյութը․ անգամ դուռն ու լուսամուտն են լեռների ծերպերից բերել նոր բնակավայր։
«Օրինակներ ունենք, որ այս հին լուսամուտը կամ դուռը մինչև այսօր պահում են բնակիչները, չեն նետել կամ որպես վառելանյութ չեն օգտագործել, սա յուրատեսակ հիշողություն է նախկին բնակավայրից»,- նշում է Խորեն Գրիգորյանը։ Նրա փոխանցմամբ այսօրվա բնակիչները չեն մոռանում էլ հին բնակավայրում՝ «տվերի շեն»-ում թողած են իրենց պապերի գերեզմանները։
«Տեսե՛ք, Գուրոսի հետքերով ենք հասել Սյունիքի այս գողտրիկ անկյունները, բայց Գուրոսի կատարած լուսանկարների միջոցով անցնող մի ամբողջ հարյուրամյակի պատմություն ենք փորձում վերականգնել, այսինքն լուսանկարներն այսօր իրենց վավերագրի դերը լավ կատարում են»,- ավելացնում է Խորեն Գրիգորյանը։
Ի դեպ  հուշարձանների պահպանության տեսանկյունից  շատ կարևոր է, որ այդ բնակավայրերի այսօրվա բնակիչների՝ իրենց բնակատեղիների հիշողությանը կառչած լինելու շնորհիվ մենք ունենք ավելի պահպանված ավանդական հայկական ճարտարապետություն։

Члены творческой группы, работающей над подготовкой альбома фотографий заслуженного художника Армянской ССР Гуроса (Гурген Паронян), посвященных Сюнику, в эти дни находятся Сюникской области и уже успели побывать в ряде сел, где Гурос некогда создавал свои фотографии.
Значительная часть личного архива Гуроса с 1988 г. хранится в фондах ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников». В их числе фотографии, повседневную жизнь Гориса, памятников, горисцев и т.д.
Этнограф Хорен Григорян и фотограф Ашот Мовсесян уже побывали в Тех, Хот, Шинуайр, Караундж, Вагатур, Татев и зафиксировали, каким изменениям подвергались эти поселения с течением времени.
Большое место в фотографиях Гуроса занимают села, имеющие каскадную архитектуру, которые с 1960-х годов почти полностью опустели. Члены творческой группы не только фотографируют те поселения и памятники (и фиксируют их изменения), которые когда-то были запечатлены фотокамерой Гуроса, но и посредством разговоров и общения пытаются получить от местных жителей, руководителей общин информацию об изменениях, произошедших с древними поселениями и памятниками в этих районах. Именно местные жители в основном помогают найти точное место того или иного кадра и с большим энтузиазмом содействуют работе творческой группы.
«Из бесед с ним становится ясно, что основной причиной опустошения этих сел была политика, осуществляемая в 1960-ых гг. советской властью в области градостроительства, когда взамен всех старых, традиционного типа городов и сел строились промышленные и экономические города с ровным и простым планом. Появление поселений нового типа параллельно с развитием Советской Армении, фактически, закрывало важную страницу в истории армянской архитектуры. В прошлом поселения строили в труднодоступных местах, на скалах, что имело оборонительное значение и таким образом жители защищались от набегов врагов, нападений кочевых племен. Между тем, советская власть была убеждена, что этой проблемы больше не было: ведь все народы огромного Советского государства были «друзьями» и градостроительство велось согласно этому принципу. Поскольку речь зашла об архитектуре, приведу еще один пример: в Татевском монастыре, помимо съемок, в беседе с отцом Микаэлом мы обсуждали прежнюю и нынешнюю архитектуру монастыря и он отметил, что архитектурный облик сегодняшнего комплекса сильно изменен… по его словам, двухэтажная колокольня имела неправильную архитектуру, в результате чего она рухнула и повредила церковный купол. Конечно, фотокамера Гуроса зафиксировала комплекс, как в разрушенном, так и в уже реконструированном состоянии», – рассказывает этнограф Хорен Григорян.
Фотограф Ашот Мовсесян также, по следам Гуроса, пытается с той же точки сфотографировать уже сегодняшний монастырский комплекс Татев.
Хорен Григорян отметил еще один интересный факт: когда люди покидали свои жилища, они были вынуждены использовать в качестве строительного материала для нового поселения материалы из своих традиционных жилищ.
«У нас есть примеры, когда жители по сей день хранят старые окна или двери… они не выбрасывают и не используют их для отопления помещений… это уникальное воспоминание, сохранившееся от старого поселения», – отметил Хорен Григорян. По его словам, сегодняшние жители не забывают и о могилах своих предков, оставленных в старом поселении.
«Смотрите, мы дошли до этих прекрасных уголков Сюника по следам Гуроса… с помощью фотографий, сделанных Гуросом, пытаемся восстановить историю целого столетия, то есть сегодня эти фотографии служат хорошим документальным материалом» ,- добавил Хорен Григорян.
С точки зрения охраны памятников очень важно отметить, что, благодаря тому, что сегодняшние жители этих поселений дорожат памятью о своих старых жилищах, мы имеем более сохранившуюся традиционную армянскую архитектуру.