Հունվարի 29-ին Հայոց բանակի օրվան նվիրված միջոցառում է անցկացվել Վայոց ձորի մարզի Արենիի միջնակարգ դպրոցում: Բաց դասը նվիրված է եղել մեր երիտասարդ, հզոր ու մարտունակ բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձին:
«Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչի պաշտանկատար Արսեն Մարտիրոսյանը ներկայացրել է մեր պատմության փառապանծ էջերը, հայ զինվորի մարտական ոգին ու արիությունը:
«Հայկական բանակը մեր պետականության հիմնասյունն ու հպարտությունն է: Այն կազմավորվել է մեր երկրի համար դժվարին ու ճակատագրական օրերին: Հայկական բանակն իր մարտունակությունը ապացուցել է արցախյան ազատամարտի ընթացքում», -իր խոսքում ասել է Արսեն Մարտիրոսյանը, ավելացնելով, որ հաղթանակների համար պարտական ենք իրենց կյանքը հանուն հայրենիքի զոհաբերած քաջերին:
Թերթելով պատմության էջերը Ա. Մարտիրոսյանը դպրոցականներին պատմել է ոչ միայն արցախյան պատերազմի, ապրիլյան քառօրյա ռազմական գործողությունների, այլև` Հայկ Նահապետի, Տիգրան Մեծի ու այլ արժանավորների մասին:
Շեշտելով, որ Հայոց բանակի օրը ողջ հայության տոնն է «Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչի պաշտոնակատարը մաղթել է, որ Հայաստանի ապագան կերտողները արժանի ու նվիրյալ զավակներ կրթվեն:
Բաց դասի ավարտին աշակերտները գրագետ պատասխաններ են տվել հայկական ռազմարվերստի պատմությանը և Հայոց բանակի կազմավորմանն առնչվող հարցերին:

ARMENIAN ARMY DAY WAS CELEBRATED IN ARENI
On January 29 an event was held in Vayots dzor region’s Areni secondary school dedicated to Armenian army day. The open lesson was dedicated to the 27th anniversary of the formation of our young, strong and combatable army.
Acting curator of “Arpi” reserve Arsen Martirosyan presented the glorious pages of Armenian history, the fighting soul and bravery of Armenian soldiers.
“Armenian army is the foundation and pride of our statehood. It was formed in the most difficult and fatal days of our country. Armenian army proved its fighting capacity during Artsakh war”, mentioned Arsen Martirosyan in his speech, adding that we are obliged to the brave soldiers for those victories.
Turning the pages of history A. Martirosyan told not only about Artsakh war, April 4-day military actions, but also about Hayk the Great, Tigran the Great and other great ancestors.
Highlighting that Armenian army day is a celebration for all Armenians, acting curator wished that the creators of Armenia’s future be worthy and dedicated people.