Հունվարի 29-ին Հայոց բանակի օրվան նվիրված միջոցառում է անցկացվել Վայոց ձորի մարզի Արենիի միջնակարգ դպրոցում: Բաց դասը նվիրված է եղել մեր երիտասարդ, հզոր ու մարտունակ բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձին:
«Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչի պաշտանկատար Արսեն Մարտիրոսյանը ներկայացրել է մեր պատմության փառապանծ էջերը, հայ զինվորի մարտական ոգին ու արիությունը:
«Հայկական բանակը մեր պետականության հիմնասյունն ու հպարտությունն է: Այն կազմավորվել է մեր երկրի համար դժվարին ու ճակատագրական օրերին: Հայկական բանակն իր մարտունակությունը ապացուցել է արցախյան ազատամարտի ընթացքում», -իր խոսքում ասել է Արսեն Մարտիրոսյանը, ավելացնելով, որ հաղթանակների համար պարտական ենք իրենց կյանքը հանուն հայրենիքի զոհաբերած քաջերին:
Թերթելով պատմության էջերը Ա. Մարտիրոսյանը դպրոցականներին պատմել է ոչ միայն արցախյան պատերազմի, ապրիլյան քառօրյա ռազմական գործողությունների, այլև` Հայկ Նահապետի, Տիգրան Մեծի ու այլ արժանավորների մասին:
Շեշտելով, որ Հայոց բանակի օրը ողջ հայության տոնն է «Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչի պաշտոնակատարը մաղթել է, որ Հայաստանի ապագան կերտողները արժանի ու նվիրյալ զավակներ կրթվեն:
Բաց դասի ավարտին աշակերտները գրագետ պատասխաններ են տվել հայկական ռազմարվերստի պատմությանը և Հայոց բանակի կազմավորմանն առնչվող հարցերին:

В АРЕНИ ОТМЕТИЛИ ДЕНЬ АРМЯНСКОЙ АРМИИ
29 января в средней школе общины Арени Вайоцдзорской области состоялось мероприятие, посвященное Дню Армянской армии. Открытый урок был посвящен 27-й годовщине формирования нашей молодой, мощной и боеспособной армии.
Исполняющий обязанности заведующего природно-историческим заповедником «Арпи»  Арсен Мартиросян рассказал присутствующим о славных страницах истории Армении, о боевом духе и мужестве армянских солдат .
«Армия – опора и гордость нашего государства. Она сформировалась в тяжелые и судьбоносные для нашей страны дни. Армянская армия доказала свою боеспособность во время Арцахской освободительной войны», -отметил в своей речи А. Мартиросян, добавив, что за победы мы обязаны солдатам, пожертвовавшим жизнью ради будущего своей Родины.
Перелистывая страницы истории, А. Мартиросян рассказал школьникам не только об Арцахской войне, четырехдневных апрельских военных действиях, но также и об Айке Наапете, царе Тигране Великом и других выдающихся личностях нашей национальной истории.
Подчеркнув, что День Армянской армии – праздник для всего армянства, исполняющий обязанности заведующего природно-историческим заповедником «Арпи» пожелал, чтобы строители будущего Армении стали достойными и преданными сыновьями своей Родины.
В конце открытого урока школьники грамотно ответили на ряд вопросов, связанных с историей армянского военного искусства и формирования Армянской армии.