ՄԱՔՐՎԵԼ ԵՆ ՄԱՐԶԵՐԻ 300-ԻՑ ԱՎԵԼԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՏԱՐԱԾՔՆԵՐ
Համապետական շաբաթօրյակին ակտիվ մասնկացել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը իր ստորաբաժանումներով: Մայրաքաղաքում մաքրվել է Հրազդանի կիրճի Մանկական երկաթուղու հարևանությամբ գտնվող թվով 11 հուշարձանի տարածք: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները աղբից մաքրել են նաև հարակից  այգու տարածքը, ձորը:
Ակտիվությամբ աչքի են ընկել նաև ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցները: Որոշ մարզերի հուշարձանների տարածքներում առկա ձյունը նույնիսկ չի խանգարել աշխատանքների իրականացմանը:
Վայոց ձորի մարզում օրինակ հուշարձանների պահապանները համայնքների բնակիչների, գյուղապետարանների աշխատակիցների / թվով 400 մարդ/ աջակցությամբ մաքրել են թվով 45 հուշարձանի տարածք: Մասնավորապես՝ Սելիմի քարավանատան, Թուխ Մանուկ  հուշարձանի, Գնդեվազի սուրբ Աստվածածին եկեղեցու, Օրբելյանների տոհմական գերեզմանոցի, Ելփինի սուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքները:
Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցները համայնքների բնակիչների ակտիվ մասնակցությամբ /400 մարդ/ աղբից մաքրել են մարզի 40 հուշարձանի տարածք: Աշխատանքներն իրականացվել են Առինջի գերեզմանոցի, Կարմրավոր մատուռի, Արգել համայնքում գտնվող ԵԱԶ, Ակունք համայնքի Պողոս-Պետրոս եկեղեցական համալիրի, Չարենցավանի վերածնունդ հուշարձանների տարածքներում: Վերածնունդ հուշարձանի տարածքը մարզային ծառայության աշխատակիցները մաքրել են Չարենցավան համայնքի ղեկավար Հակոբ Շահգալդյանի և համայնքապետարանի աշխատակիցների հետ միասին:
Արագածոտնի մարզում մաքրման աշխատանքներն իրականացվել են մարզի 11 համայնքների 20 հուշարձանների՝ մասնավորապես՝ Ծիրանավոր, Կարմրավոր, սրբ. Սարգիս, սրբ. Մարինե, Վանի հերոսամարտի,  Օհանավանի՝ Հովհանավանք վանական համալիրի, Ուջանի՝ Հայդուկների  հիշատակին  նվիրված,  Զորավար  Անդրանիկի հուշարձանի, Արուճի  եկեղեցու  տարածքներում:
Լոռու  մարզում էլ մաքրման աշխատանքներին ակտիվ ներգրավված են եղել համայնքապետարանները, բնակիչները, ժամկետային զինծառայողներն ու դպրոցականները: Շուրջ 150 մարդու աջակցությամբ մաքրվել ու բարեկարգվել է 16 միավոր հուշարձանախմբի՝ Դսեղի հնագույն գերեղմանոց, «Թոփուկ խաչեր» մատուռ, Գյուլագարակ համայնքի՝ Տորմակ եկեղեցի, ԵԱԶ եւ այլ հուշարձանների տարածքներ:
Արարատի մարզում մեր աշխատակիցների հետ ակտիվորեն աշխատել են հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Շուրջ 400 մարդու /համայնքապետարանների աշխատակիցներ, բնակիչներ, ժամկետային զինծառայողներ/ մաքրել ու բարեկարգել են 20 համայնքի 40 հուշարձանների՝ մասնավորապես՝ «Քաղաքատեղի Դվին» հնավայրի, Վեդի քաղաքի  «Ազատամարտիկների»  պանթեոնի, 1937 թ. անվանի ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի նախագծով կառուցված Գետազարտի մշակույթի տան տարածքները:
Արմավիրցիներն էլ  /120 մարդ/ աջակցել են մարզային ծառայության պատասխանատուներին ու մաքրել մարզի 50 հուշարձանի՝ Հայկավանի սրբ. Մարիամ Աստվածածին, Տանձուտի ԵԱԶ, Սամաղարի եկեղեցի, Մրգաշատի ԵԱԶ հուշարձանների և այլ  հուշարձանների  մերձակայքը: Ակտիվ համագործակցել են նաև մարզի հանրակրթական դպրոցները, «Երիտասարդական հիմնադրամ» և «Կանանց խորհուրդ» Հ/Կ անդամները:
Գեղարքունիքի մարզում էլ ձյունով պատված են եղել  մի շարք հուշարձանների տարածքներ: Մարզային ծառայության աշխատակիցները դրանք կմաքրեն ապրիլի 18-ին: Իսկ մինչ այդ, մարզի տարբեր համայքների 15 հուշարձանների` Գեղաշեն համայնքի սրբ. Աստվածածին եկեղեցու, 9-17-դդ թվագրվող գերեզմանոցի, Աստղաձոր համայնքի Ձիթհան 19-20 դդ, սրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցու, Վանեվանք վանական համալիրի եւ այլ հուշարձանների շրջակայքը մաքրվել ու բարեկարգվել է: Ձմեռը «չի հեռացել» նաև Սյունիքի մարզից:  Չնայած եղանակային վատ պայմաններին սյունեցիները և մարզային ծառայության պատասխանատուները ևս համապատասխան աշխատանքներ են իրականացրել: Մաքրվել են մարզի 40-ից ավելի հուշարձանների տարածքներ: Մասնավորապես՝ մաքրվել են Որոտնավանքի, Սիսիանի Սբ. Հովհաննես եկեղեցու, Եղեռնի զոհերին նվիրված հուշակոթողի, Հաղթակամար կոթողի ու այլ հուշարձանների տարածքները: Ժամկետային զինծառայողների օգնությամբ մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել  «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցում:
Շիրակի մարզային ծառայության աշխատակիցները մաքրման աշխատանքներին ներգրավվել են թվով 200 մարդու: Չնայած նախատեսված է եղել  մաքրել  նաև Հառիճավանքի տարածքը, սակայն, ձյան հաստ շերտը թույլ չի տվել, փոխարենը՝ մաքրման աշխատանքներ են կատարվել  մարզի  տարբեր համայնքների 12 հուշարձանների տարածքներում:
Տավուշի մարզում էլ  մաքրվել են Իջևան, Բերդ, Հաղարծին, Ակնաղբյուր, Գանձաքարակ և այլ համայնքների 14 հուշարձանների տարածքներ:
Համապետական շաբաթօրյակի ընթացքում ակտիվորեն աշխատանքներ են իրականացվել «Գառնի», «Զվարթնոց», «Գլաձորի համալսարան»  պատմամշակութային, «Մեծամոր» պատմահնագիտական և մյուս արգելոց-թանգարաններում ու արգելոցներում:
Ապրիլի 18-ը հուշարձանների պահպանության ոլորտի աշխատակիցների մասնագիտական տոնն է: Հետևաբար հաջորդ՝ առավել  մեծամաշտաբ  շաբաթօրյակը  կանցկացվի հենց  այդ  օրը:

MORE THAN 300 MONUMENT TERRITORIES WERE CLEANED
“Protection service” NCSO with its branches actively took part in the pan-national cleanup. 11 monument territories situated in the neighbourhood of Hrazdan gorge’s Children’s railway were cleaned in the capital. The employees of “Protection service” NCSO cleaned the adjacent territory of the park and the gorge from rubbish.
The employees of NCSO’s regional services also actively took part in the cleanup. The snow in some regions’ monument territories didn’t even hinder to the implementation of works.
For example, 45 monument territories were cleaned by the employees of Vayots dzor regional service, with the support of the community residents, and village municipality workers /400 people/. Particularly the territories of Selim’s caravanserai, Tukh Manuk monument, Gndevaz’s St. Astvatsatsin church, Orbelyan’s ancestral cemetery, Yelpin’s St. Sargis church were cleaned.
40 monument territories of Kotayq region were cleaned by the active participation of community residents, and employees of regional service. The works were implemented in the monument territories of Arinj’s cemetery, Karmravor chapel, Akunq community’s Poghos-Petros church complex, Charentsavan’s revival monuments. The territory of the revival monument was cleaned by the head of the community Hakob Shahgaldyan and the employees of community council.
In Aragatsotn region cleanups were implemented in the territories of the region’s 11 communities’ 20 monuments, particularly Tsiranavor, Karmravor, St. Sargis, St. Marine, Ohanavan’s Hovhanavank monastic complex, Ujan’s monument dedicated to Hayduks, monument to Zoravar Andranik, Aruch church.
The community councils, residents, schoolchildren actively took part in the cleanups in Lori region. With the support of about 150 people 16 monument territories, inclusing Dsegh’s ancient cemetery, “Topuk crosses” chapel, Gyulagarak community’s Tormak church,  and other monuments were cleaned.
In Ararat region the representatives of public organizations actively worked with our employees. About 400 people /employees of community council, residents, servicemen/ cleaned 40 monuments in 20 communities, particularly “The ruins of Dvin” site, Vedi city’s pantheon of “Freedom fighters”, the territories of Getazart’s culture house constructed by the project of great architect Toros Toramanyan.
The residents of Armavir region supported the employees of the regional service and cleaned 50 monument territories including Haykavan’s St. Mariam Astvatsatsin, Samaghar’s church, Mrgashat’s monuments dedicated to the victims of the Second world war and the adjacent territories of other monuments. The region’s schools, members of “Youth fund” and “Council of women” public organizations also cooperated actively.
A number of monument territories in Gegharkunik region were covered with snow. The employees of the regional service will clean them on April 18. But before that, 15 communities of different regions; Geghashen community’s St. Astvatsatsin church, cemetery dating to 9-17th centuries, the surrounding territory of Astghadzor community’s Dzithat, St. Poghos-Petros church, Vanevank monastic complex and other monuments were cleaned. The winter has not yet left Syunik region as well. Despite bad weather conditions the residents and employees of the regional service also implemented appropriate cleanup works. More than 40 monument territories were cleaned. Particularly the monument territories of Vorotnavank, Sisian’s St. Hovhants church, memorial dedicated to the victims of Genocide, Victory memorial and other monuments were cleaned up. With the help of the servicemen, sanitary cleanings were implemented in “Zorac qarer” historical-cultural reserve.
The employees of Shirak regional service involved 200 people in the cleanup works. Despite the fact that the territory of Harichavank was also planned to be cleaned, because of the thick snow layer instead of the latter, 12 monument territories in the region’s different communities were cleaned.
In Tavush region 14 community territories were cleaned in Ijevan, Berd, Haghartsin, Aknaghbyur, Gandzaqarak and other communities.
During the pan-national cleanup active works were implemented in “Garni”, “Zvartnots”, “Gladzor university” historical-cultural, “Metsamor” historical-archaeological and other museum-reserves and reservations.
April 18 is the professional day for monuments protection. Consequently, on the following day a more large-scale cleanup is planned to be held.