Համապետական շաբաթօրյակին ակտիվ մասնկացել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը իր ստորաբաժանումներով: Մայրաքաղաքում մաքրվել է Հրազդանի կիրճի Մանկական երկաթուղու հարևանությամբ գտնվող թվով 11 հուշարձանի տարածք: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները աղբից մաքրել են նաև հարակից այգու տարածքը, ձորը:
Ակտիվությամբ աչքի են ընկել նաև ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցները: Որոշ մարզերի հուշարձանների տարածքներում առկա ձյունը նույնիսկ չի խանգարել աշխատանքների իրականացմանը:
Վայոց ձորի մարզում օրինակ հուշարձանների պահապանները համայնքների բնակիչների, գյուղապետարանների աշխատակիցների / թվով 400 մարդ/ աջակցությամբ մաքրել են թվով 45 հուշարձանի տարածք: Մասնավորապես՝ Սելիմի քարավանատան, Թուխ Մանուկ հուշարձանի, Գնդեվազի սուրբ Աստվածածին եկեղեցու, Օրբելյանների տոհմական գերեզմանոցի, Ելփինի սուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքները:
Կոտայքի մարզային ծառայության աշխատակիցները համայնքների բնակիչների ակտիվ մասնակցությամբ /400 մարդ/ աղբից մաքրել են մարզի 40 հուշարձանի տարածք: Աշխատանքներն իրականացվել են Առինջի գերեզմանոցի, Կարմրավոր մատուռի, Արգել համայնքում գտնվող ԵԱԶ, Ակունք համայնքի Պողոս-Պետրոս եկեղեցական համալիրի, Չարենցավանի վերածնունդ հուշարձանների տարածքներում: Վերածնունդ հուշարձանի տարածքը մարզային ծառայության աշխատակիցները մաքրել են Չարենցավան համայնքի ղեկավար Հակոբ Շահգալդյանի և համայնքապետարանի աշխատակիցների հետ միասին:
Արագածոտնի մարզում մաքրման աշխատանքներն իրականացվել են մարզի 11 համայնքների 20 հուշարձանների՝ մասնավորապես՝ Ծիրանավոր, Կարմրավոր, սրբ. Սարգիս, սրբ. Մարինե, Վանի հերոսամարտի, Օհանավանի՝ Հովհանավանք վանական համալիրի, Ուջանի՝ Հայդուկների հիշատակին նվիրված, Զորավար Անդրանիկի հուշարձանի, Արուճի եկեղեցու տարածքներում:
Լոռու մարզում էլ մաքրման աշխատանքներին ակտիվ ներգրավված են եղել համայնքապետարանները, բնակիչները, ժամկետային զինծառայողներն ու դպրոցականները: Շուրջ 150 մարդու աջակցությամբ մաքրվել ու բարեկարգվել է 16 միավոր հուշարձանախմբի՝ Դսեղի հնագույն գերեղմանոց, «Թոփուկ խաչեր» մատուռ, Գյուլագարակ համայնքի՝ Տորմակ եկեղեցի, ԵԱԶ եւ այլ հուշարձանների տարածքներ:
Արարատի մարզում մեր աշխատակիցների հետ ակտիվորեն աշխատել են հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Շուրջ 400 մարդու /համայնքապետարանների աշխատակիցներ, բնակիչներ, ժամկետային զինծառայողներ/ մաքրել ու բարեկարգել են 20 համայնքի 40 հուշարձանների՝ մասնավորապես՝ «Քաղաքատեղի Դվին» հնավայրի, Վեդի քաղաքի «Ազատամարտիկների» պանթեոնի, 1937 թ. անվանի ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի նախագծով կառուցված Գետազարտի մշակույթի տան տարածքները:
Արմավիրցիներն էլ /120 մարդ/ աջակցել են մարզային ծառայության պատասխանատուներին ու մաքրել մարզի 50 հուշարձանի՝ Հայկավանի սրբ. Մարիամ Աստվածածին, Տանձուտի ԵԱԶ, Սամաղարի եկեղեցի, Մրգաշատի ԵԱԶ հուշարձանների և այլ հուշարձանների մերձակայքը: Ակտիվ համագործակցել են նաև մարզի հանրակրթական դպրոցները, «Երիտասարդական հիմնադրամ» և «Կանանց խորհուրդ» Հ/Կ անդամները:
Գեղարքունիքի մարզում էլ ձյունով պատված են եղել մի շարք հուշարձանների տարածքներ: Մարզային ծառայության աշխատակիցները դրանք կմաքրեն ապրիլի 18-ին: Իսկ մինչ այդ, մարզի տարբեր համայքների 15 հուշարձանների` Գեղաշեն համայնքի սրբ. Աստվածածին եկեղեցու, 9-17-դդ թվագրվող գերեզմանոցի, Աստղաձոր համայնքի Ձիթհան 19-20 դդ, սրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցու, Վանեվանք վանական համալիրի եւ այլ հուշարձանների շրջակայքը մաքրվել ու բարեկարգվել է: Ձմեռը «չի հեռացել» նաև Սյունիքի մարզից: Չնայած եղանակային վատ պայմաններին սյունեցիները և մարզային ծառայության պատասխանատուները ևս համապատասխան աշխատանքներ են իրականացրել: Մաքրվել են մարզի 40-ից ավելի հուշարձանների տարածքներ: Մասնավորապես՝ մաքրվել են Որոտնավանքի, Սիսիանի Սբ. Հովհաննես եկեղեցու, Եղեռնի զոհերին նվիրված հուշակոթողի, Հաղթակամար կոթողի ու այլ հուշարձանների տարածքները: Ժամկետային զինծառայողների օգնությամբ մաքրման աշխատանքներ են իրականացվել «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցում:
Շիրակի մարզային ծառայության աշխատակիցները մաքրման աշխատանքներին ներգրավվել են թվով 200 մարդու: Չնայած նախատեսված է եղել մաքրել նաև Հառիճավանքի տարածքը, սակայն, ձյան հաստ շերտը թույլ չի տվել, փոխարենը՝ մաքրման աշխատանքներ են կատարվել մարզի տարբեր համայնքների 12 հուշարձանների տարածքներում:
Տավուշի մարզում էլ մաքրվել են Իջևան, Բերդ, Հաղարծին, Ակնաղբյուր, Գանձաքարակ և այլ համայնքների 14 հուշարձանների տարածքներ:
Համապետական շաբաթօրյակի ընթացքում ակտիվորեն աշխատանքներ են իրականացվել «Գառնի», «Զվարթնոց», «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային, «Մեծամոր» պատմահնագիտական և մյուս արգելոց-թանգարաններում ու արգելոցներում:
Ապրիլի 18-ը հուշարձանների պահպանության ոլորտի աշխատակիցների մասնագիտական տոնն է: Հետևաբար հաջորդ՝ առավել մեծամաշտաբ շաբաթօրյակը կանցկացվի հենց այդ օրը:

В МАРЗАХ ОЧИЩЕНЫ ТЕРРИТОРИИ БОЛЕЕ 300 ПАМЯТНИКОВ
Сотрудники ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” и его подразделений приняли активное участие в общегосударственном субботнике. В столице, в окрестностях Детской железной дороги ими были приведены в порядок территории 11-ти памятников, очищены от мусора прилегающая  территория сада и ущелье. Своей активностью выделились и сотрудники региональных служб ОИС. Даже снег все еще покрывающий территории некоторых региональных памятников не помешал проведению санитарных работ.
Например, в марзе Вайоц дзор хранители памятников совместно с жителями и руководителями сельской общины (400 человек) общими усилиями очистили территории 45-ти памятников, в частности, территории Селимского караван-сарая, памятника Тух Манук, церкви Сурб Аствацацин в Гндевазе, родового кладбища Орбелянов, церкви Сурб Саргис в Елпине.
Сотрудники региональной службы марза Котайк при активном участии жителей общины (400 человек) очистили от мусора территории 40 памятников марза. Работа велась на территориях кладбища в Ариндже, часовни Кармравор, памятника ВОВ общины Аргел, церковного комплекса Погос-Петрос общины Акунк, монумента  “Возрождение” в Чаренцаване. В работе по чистке территории монумента “Возрождение” вместе с сотрудниками принял участие руководитель общины Чаренцавана Акоп Шахгалдян.
В марзе Арагацотн в работе по очистке территорий 20-ти памятников приняли участие 11 общин. В частности, были благоустроены территории церквей Циранавор, Кармравор, Сурб Марине, памятника, посвященного Героической обороне Вана, монастырского комплекса Ованаванк в Оганаване, памятника, посвященного памяти армянских гайдуков, памятника Зоравару Андранику в Уджане, церкви в Аруче.
В марзе Лори в работе по очистке территорий памятников активное участие приняли жители, руководство общин, военнослужащие срочной службы и школьники. При содействии около 150-ти человек были очищены и благоустроены 16 единиц группы памятников: территории древнейшего кладбища Дсеха, часовни “Топук хачер”, в общине Гюлагарак – церкви Тормак, памятника ВОВ и др.
В марзе Арарат вместе с нашими сотрудники активное участие приняли представители общественных организаций. Около 400 человек (руководители общин, жители, военнослужащие срочной службы) очистили и благоустроили территории 40 памятников 20-ти общин. В частности, территории древнего поселения “Городище Двин”, в городе Веди пантеона участников освободительной войны в Карабахе“Азатамартикнер”, территорию возведенного по проекту архитектора Тороса Тораманяна в 1937 г. в Гетазарте Дома культуры.
При содействии армавирцев (120 человек) ответственные лица региональной службы привели в порядок территории 50 памятников, в их числе церкви Сурб Мариам Аствацацин в Айкаване, памятника ВОВ в Тандзуте и окрестности других памятников. Им активно содействовали учащиеся общеобразовательных школ, члены “Молодежного фонда” и “Женского совета”.
В марзе Гегаркуник территории ряда памятников были покрыты снегом. Сотрудники региональной службы очистят их 18 апреля. А пока очищены и благоустроены 15 памятников общины: территории церкви Сурб Аствацацин в Гегашене, кладбища, датируемого IX-XVII веками, в общине Астхадзор – маслобойни XIX-XX вв., церкви Сурб Погос-Петрос, монастырского комплекса Ваневанк и окрестности других памятников.
Зима все еще не ушла и из марза Сюник. Несмотря на плохие погодные условия сюникцы и ответественные сотрудники региональной службы провели соответствующую работу. Были очищены территории более 40 памятников, в частности, Воротнаванка, церкви Сурб Ованес в Сисиане, памятника жертвам Геноцида, Триумфальной арки и др. При содействии военнослужащих срочной службы очистные работы были осуществлены  и на территории историко-культурного заповедника “Зорац карер”.
Сотрудники марза Ширак к работе по очистке и благоустройству территории привлекли около 200 человек. Несмотря на запланированность, толстый слой снега не позволил провести очистные работы и территория Ариджаванка не была благоустроена, взамен очистные работы были осуществлены на территориях 12-ти памятников общин.
В марзе Тавуш очищены территории 14 памятников Иджевана, Берда, Агрцина, Акнахпюра, Гандзакарака и др. общин.
Во время общегосударственного субботника активные работы были осуществлены на территориях историко-культурных музеев-заповедников “Гарни”, “Звартноц”, “Гладзорский университет”, историко-археологического музея-заповедника “Мецамор” и др. музеев-заповедников и заповедников.
18-го апреля профессиональный праздник специалистов сферы охраны памятников. Следовательно, следующий более масштабный субботник будет проведен именно в этот день.