Արդեն երրորդ տարին է Մեծամորի հնավայրում պեղումներ է իրականացնում հայ-լեհական արշավախումբը: Այդ ուսումնասիրությունների ու հայտնաբերված բացառիկ գտածոների մասին ՀՀ-ում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան` Եժի Մարեկ Նովակովսկու միջոցով տեղեկացել է նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին: Ազգությամբ լեհ դիվանագետը հոկտեմբերի 1-ին այցելել է Մեծամորի հնավայր, որտեղ երրորդ տարին է պեղումներ են իրականացվում հայ-լեհական արշավախմբի կողմից:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, դոկտոր-պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը հյուրին ծանոթացրել է Մեծամոր հնավայրի 50 տարվա պեղումների արդյունքներին: Մ.թ.ա. 5-րդ հազարամյակից մինչև մ.թ. 18-րդ դարն ընդգրկող գտածոներով էլ համալրվում է Մեծամոր պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի հավաքածուն: Համալրված ցուցադրության բացումը հոկտեմբերի 3-ին է:
«Մեծամորը եզակի հուշարձան է ողջ մերձավոր արևելքի համար: Համոզված եմ մենք այս հնավայրում` բնակատեղիում, հողի տակ հազարամյակներ ծածկված դեռ այնպիսի հատվածներ կպեղենք, որոնք մարդու աչքից հեռու են մնացել և վստահ եմ, որ պեղվելիք նյութը ոչ թե մեկ, այլ մի քանի սերունդների ուսաումնասիրության առարկա կդառնա: Իսկ հնավայրը կշարունակի տոնել պեղումների ոչ միայն 50, այլ 100 և ավելի ամյակները»,- Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավարի հետ զրույցում նշել է հայ-լեհական արշավախմբի համաղեկավար Աշոտ Փիլիպոսյանը:
«Այն, ինչ այստեղ տեսա, շատ տպավորիչ է, սա կարևոր է ոչ միայն ձեր երկրի, այլև ամբողջ Եվրոպայի համար: Պետք է ոչ միայն առաջ շարժվել, այև հայացք նետել դեպի անցյալն ու իմանալ, թե որտեղից են մեր արմատները, որտեղից ենք սերում, ծանոթանանք ընդհանուր ժառանգականության մասին վկայող բոլոր կապերին` Մերձավոր արևելք, Իրան, նույնիսկ Մոնղոլիա: Սա բացառիկ ցուցադրություն է, այսպիսի գտածոներ երբեք և ոչ մի տեղ չեմ տեսել: Այս հարստությունն է նաև Հայաստանի գրավչությունը»,-Մեծամորի թանգարանի համալրված ցուցադրությանը ծանոթանալուց հետո տպավորություններն է փոխանցել Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին:
Եվրոպացի դիվանագետը շրջել է նաև Մեծամորի հնավայրում և համոզմունք հայտնել, որ հնարավորության սահմաններում պետք է աջակցել, որպեսզի պեղումները շարունակվեն:

Уже третий год армяно-польская экспедиция проводит раскопки на территории археологического памятника Мецамора. Об этих исследованиях и выявленных исключительных артефактах Чрезвычайный и Полномочный посол Польши в РА Ежи Марек сообщил через Новаковского также главе делегации ЕС в Армении, Чрезвычайному и Полномочному послу Петру Антони Свитальскому. 1 октября польский дипломат посетил исторический памятник Мецамора, где уже третий год работает армяно-польская экспедиция.
Зам. директора по научной части ГНО «Служба по охране» Ашот Пилипосян проинформировал гостя о результатах 50-летних раскопок памятника Мецамора. Именно артефактами с 5-ого тысячелетия до н. э. до 18-ого века н. э. и пополнилась коллекция историко-археологического музея-заповедника Мецамор. Открытие пополненной выставки состоится 3 октября.
«Мецамор является уникальным памятником всего Ближнего Востока. Уверен, что мы на территории этого археологического памятника раскопаем под землей еще такие участки, укрытые тысячелетиями от человеческих глаз, что материалы этих раскопок станут предметом изучения не одного поколения. А археологический памятник еще отпразднует не только 50-летие, но и 100-летие и так дальше»,- отметил в своей беседе с главой делегации ЕС в Армении Ашот Пилипосян.
«Все, что я увидел здесь, очень впечатляет, это важно не только для вашей страны, но и для всей Европы. Важно не только двигаться вперед, но и оглядываться в прошлое и знать, где наши корни, откуда мы пришли, ознакомиться со всеми звеньями, подтверждающими общую наследственность – Ближний Восток, Иран и даже Монголия. Это исключительная коллекция артефактов, которую я не видел нигде. Это богатство – притягательность Армении», – поделился своими впечатлениями о выставке глава делегации ЕС в Армении, Чрезвычайный и Полномочный посол Петр Антони Свитальский.
Европейский дипломат осмотрел территорию археологического памятника Мецамор, и выразил уверенность, что по мере возможности, надо содействовать в деле продолжения раскопок армяно-польской экспедицией.