«Անին շտեմարան է հին դարերու հայկական գեղարվեստի ոճերուն և բանալին իրմե առաջ կորած գիտությանց և պատմությանց առեղծվածները լուծելու»:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը ներկայացնում է «Հայկական պատմամշակութային ժառանգության վավերագրեր» մատենաշարի հինգերորդ պրակը: «Թորոս Թորամանյան Անիի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ (Տիգրան Հոնենցի) եկեղեցական համալիրը» գրքում ներկայացված են հայկական ճարտարապետության պատմության գիտական ուսումնասիրության հիմնադիր, ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի 20-րդ դարի սկզբին կատարած՝ Անիի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ (Տիգրան Հոնենցի) եկեղեցու, կից կառուցված սյունասրահի և մատուռի չափագրություններն ու լուսանկարները:
Զաքարյանների տիրապետության ժամանակ Անիի մեծահարուստ Տիգրան Հոնենցի միջոցներով կառուցված Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին՝ իր դասական համաչափությունների, բարձրարվեստ հարթաքանդակների և որմնանկարների շնորհիվ համարվում է Շիրակի ճարտարապետական դպրոցի լավագույն ավանդույթները կրող հուշարձաններից մեկը:
Մինչ այժմ Թ. Թորամանյանի կատարած չափագրություններից միայն համալիրի հատակագիծն է ներկայացված մասնագիտական գրականության մեջ, մյուսները տպագրվում են առաջին անգամ: Անցած 100 տարվա ընթացքում հուշարձանը շատ փոփոխություններ է կրել և դրա սկզբնական վիճակը փաստագրված է միայն Թ. Թորամանյանի գծագրերում ու լուսանկարներում: Սակայն, հայկական ճարտարապետության մեծ երախտավորի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու չափագրական բնօրինակ գծագրերը, ցավոք, կորած են համարվում:
ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում ներկայումս պահվում են եկեղեցուն և սյունասրահին վերաբերող 17 թերթ չափագրությունների լուսանկարչական բնաչափ կրկնօրինակները, որոնք կատարվել են Թ. Թորամանյանի մատիտով արված սևագիր բնօրինակներից:
Համաձայն պահպանված տեղեկությունների՝ Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն ու սյունասրահին պատկանող ևս չորս թերթ չափագրություններ են եղել, որոնք Թ. Թորամանյանը 1913 թ. հանձնել էր պրոֆ. Յ. Ստրժիգովսկուն՝ հայկական ճարտարապետության մասին համատեղ գրքի հրատարակության համար: Սակայն, դրանք Վիեննայից չեն վերադարձվել և կորած են համարվում: Չեն պահպանվել նաև այդ չափագրությունների լուսանկարչական կրկնօրինակները:
Եկեղեցու պահպանվածության վիճակը 20-րդ դարի սկզբին ներկայացնելու նպատակով՝ պրակում ընդգրկված են նաև ՊՈԱԿ-ում պահպանվող Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու որոշ լուսանկարներ, որոնցից շատերի հեղինակները և կատարման թվականները հայտնի չեն: Եկեղեցու վերաբերյալ տեղեկությունները համալրվել են եղած լուսանկարները համադրելով Հայաստանի պատմության թանգարնում պահպանվող համապատասխան լուսապակիների հետ:
Գիրքը նախատեսված է մասնագետների, հայ արվեստի պատմությամբ և մշակույթով հետաքրքրվող հասարակության տարբեր խավերի համար:

TOROS TORAMANYAN: SAINT GREGORY THE ILLUMINATOR (TIGRAN HONENTS) CHURCH COMPLEX OF ANI
«Ani is the treasury of Armenian artistic styles of ancient ages and the key to the lost sciences and to the solution of the mysteries of history»:
Toros Toramanyan
The Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations presents the fifth volume of the series of «Documents on Armenian Historical and Cultural Heritage». The book «Saint Gregory the Illuminator (Tigran Honents) Church Complex of Ani» presents T. Toramanyan`s measurements and photographs of Ani`s St. Gregory the Illuminator (Tigran Honents) Church, its portico and chapel include.
The church, constructed during the rule of Zakaryan Princes by the means of opulent man Tigran Honents from Ani, due to its classic proportions, highly artistic bas-reliefs and frescoes is considered one of the best monuments of the architectural school of Shirak Region and carries its prime traditions.
From T. Toramanyan`s measurements only the plan of the complex is presented in specialized literature, while the rest are published for the first time. The monument underwent considerable changes during the past one hundred years, and only T. Toramanian`s measurements and photographs show the preliminary condition of the monument. Unfortunately, T. Toramanyan`s original measurements-drawings of St. Gregory the Illuminator are considered to lost.
At the moment, in the stores of the Service copies of 17 sheets of photographic original-sized measurements of the church and its portico are kept which were made in pencil on the basis of T. Toramanyan`s rough-copy originals.
According to the preserved records, there were four more sheets of measurements of St. Gregory the Illuminator Church and its portico that T. Toramanyan handed to Professor J. Strzygowski in 1913, for the publication of a joint book on Armenian architecture. Unfortunately, these four measurements were not returned from Vienna and are considered lost. The photographic copies of these measurements are not preserved either.