Յուրաքանչյուր ամսվա վերջին շաբաթ օրը «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոցներում և արգելոց-թանգարաններում մուտքն անվճար է` հայտարարված է բաց դռների օր: Նկատի ունենալով, որ ապրիլի 18-ը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ նշվում է որպես Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օր` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հրամանով ապրիլի 30-ի «Գառնի» և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների, «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի անվճար այցելության օրը տեղափոխվել է ապրիլի 18-ին: Այդ օրը «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում «Սպորտի ժառանգությունը» խորագրի ներքո հայկական ավանդական ժողովրդական մարզական խաղերի ցուցադրական ելույթ-մրցախաղեր կանցկացվեն: «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում էլ կբացվի «Նուռը և խաղողը հայ ճարտարապետության զարդաքանդակներում» ցուցահանդեսը, նախանշված է նաև ռազմահայրենասիրական ոգով համերգ- միջոցառում: Կատարումներով հանդես կգան Տարոն գեղագիտական կենտրոնի «Շիրխանի» պարային համույթը, վաստակավոր արտիստներ Մադլեն Ասրյանը, Արուս Գուլանյանը, այլ համույթներ, երգիչ-կատարողներ:
Հիշեցնենք, որ «Գառնի» և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններն աշխատում են ժամը 10.00-ից մինչև 19.00-ը, «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը` ժամը 10.00-ից մինչև 17.30-ը:

Последняя суббота каждого месяца объявлена днем открытых дверей и вход в заповедники и музеи-заповедники ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» бесплатный. Учитывая, что 18-ое апреля по решению Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО отмечается как Международный день охраны памятников и исторических мест, по приказу директора ГНО «Служба по охране» бесплатное посещение историко-культурных музеев-заповедников «Гарни» и «Звартноц», историко-археологического музея-заповедника «Мецамор» переносится с 30 апреля на 18 апреля. В этот день, под девизом «Наследие спорта», в историко-культурном музее-заповеднике «Гарни» будут проведены состязания по армянским традиционным народным спортивным играм. А в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» будет открыта выставка «Гранат и виноград в армянских архитектурных орнаментах», запланирован также патриотический концерт. С номерами выступят танцевальный ансамбль «Ширхани» художественного центра Тарон, заслуженные артисты Мадлен Асрян, Арус Гуланян, а также другие певцы-исполнители и ансамбли.
Напомним, что историко-культурные музеи-заповедники «Гарни» и «Звартноц» работают с 10:00 до 19:00, историко-археологический музей-заповедник «Мецамор» – с 10.00 до 17.30.