ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՕՐՎԱՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային օրվա առթիվ միջոցառումներ են անցկացվել նաև Շիրակի մարզում:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության նախաձառնությամբ Արթիկի 3-րդ դպրոցի աշակերտները՝ տնօրեն Ա. Վարագյանի և փոխտնօրեն Ա. Մկրտչյանի ղեկավարությամբ, սանմաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացրել «Երկրորդ աշխարհամարտում զոհվածների հուշաղբյուր» (պետ. ցուցիչ՝ 7.2. 16.) հուշարձանի տարածքում:
Սարալանջի միջնակարգ դպրոցի աշակերտների մասնակցությամբ սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացվել համայնքում գտնվող «Հուշակոթող երկրորդ աշխարհամատում զոհվածների» (պետ. ցուցիչ՝ 7.2.11) հուշարձանի տարածքում: Միջոցառման ավարտին դպրոցի զինղեկ Արտակ Ղազարյանը հուշարձանի տարածքում «Արցախյան ազատամարտի վերջին իրադարձությունները» թեմայով բաց դաս է անցակցրել: Արցախյան քառօրյա պատերազմում զոհվածների թվում են կան սարալանջցի զինծառայողներ, այդ համայնքի բնակիչ է նաև անհայտ կորած զինծառայողը, այդ է պատճառը, որ բաց դասն ուղեկցվել է բուռն քննարկումներով:

В марзе Ширак прошли мероприятия, посвященные Международному дню памятников и исторических мест.
По инициативе региональной службы ОИС Ширака ГНО «Служба по охране» учащиеся школы N 3 Артика под руководством директора школы А. Варагян и зам. директора А. Мкртчян провели работы по санитарной очистке и благоустройству на территории памятника «Родник-памятник погибшим во Второй мировой войне» (гос. индекс 7.2. 16.).
При участии школьников средней школы Сараланджи были проведены работы по санитарной очистке и благоустройству на территории памятника «Мемориал погибшим во Второй мировой войне» (гос. индекс 7.2.11). В завершение мероприятия на территории памятника военрук школы Артак Казарян провел открытый урок на тему «Последние события Арцахской освободительной войны». В числе погибших в Арцахской четырехдневной войне были военнослужащие из Сараланджи, жителем этой общины является также один из без вести пропавших солдат, именно поэтому открытый урок сопровождался бурной дискуссией.