ՍՊՈՐՏԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ ԱՐԳԵԼԻ ԶՈՐԱՄԱՍՈՒՄ
Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային օրվան նվիրված «Սպորտի ժառանգությունը» խորագիրը կրող համատեղ միջոցառում է անցկացվել Կոտայքի մարզի Արգել համայնքի N զորամասում:
Մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են արցախյան վերջին իրադարձությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների և խաղաղ բնակիչների հիշատակը:
Զեկույցով հանդես է եկել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանը: Նա իր խոսքում կարևորել է ֆիզիկական դաստիարակության դերն ու նշանակությունը երիտասարդության կյանքում: Նա խոսել է նաև օրվա խորհրդի և մեր օրերում հուշարձանների պահպանության առանձնակի կարևորության մասին:
«Եթե բանակը պաշտպանում է մեր երկրի սահմանները՝ ապահովելով ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունը, ապա պատմական կոթողներն էլ պահպանում են մեր դարերի պատմությունը, մեր հոգևոր անվտանգությունը, ուստի՝ պարտավոր ենք սրբորեն պահպանել մեր մշակույթը», – ասել է Հակոբյանը:
Զինծառայողների միջև անցկացվել է սպորտային խաղերի մրցույթ:
Ամփոփելով մրցույթի արդյունքները ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետը շնորհավորել ու ՊՈԱԿ-ի կողմից պատրաստված շնորհակալագրեր է հանձնել հաղթողներին:

В воинской части N общины Аргел марза Ширак прошло совместное мероприятие «Наследие спорта», посвященное Международному дню памятников и исторических мест.
Участники мероприятия минутой молчания почтили память военнослужащих и мирных жителей, погибших во время недавних событий в Арцахе.
С докладом выступил начальник региональной службы ОИС Котайка ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Камо Акопян. В своем выступлении он подчеркнул роль и значение физического воспитания в жизни молодежи. Он также остановился на теме дня и отметил особую важность охраны памятников сегодня.
«Если армия защищает границы нашей страны, обеспечивая физическую безопасность людей, то исторические памятники сохраняют нашу многовековую историю, нашу духовную безопасность. Поэтому мы обязаны свято охранять нашу культуру», – сказал Акопян.
Между военнослужащими был проведен спортивный конкурс. Подводя итоги конкурса, начальник региональной службы ОИС Котайка поздравил победителей и вручил им благодарственные грамоты ГНО.